انتقاد استاندار خراسان جنوبی از روند اجرای پروژه انتقال آب

بیرجند- استاندار خراسان‌جنوبی گفت: سرمایه‌گذار اروپایی برای پروژه انتقال آب به شرق کشور اعلام آمادگی کرده ولی برای اجرای پروژه خود همچنان سرگردان است که این اتفاق پسندیده نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی مروج الشریعه عصر شنبه در شورای توسعه و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی اظهار کرد: یکی از سخت ترین کارها در مدیریت منطقه‌ای توزیع صحیح و درست اعتبارات است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در توزیع اعتبارات استعدادهای طبیعی هر شهرستان، نیازها و جمعیت منطقه در نظر گرفته‌شده و بر اساس آن اعتبارات  هر شهرستان توزیع می‌شود.

مروج الشریعه  ادامه داد: نکته‌ای که باید مدنظر قرار گیرد این است که بر اساس تجربه ۴۰ سال گذشته توسعه و پیشرفت هر شهرستان و منطقه بر اساس میزان توزیع اعتبارات حاصل از فروش نفت حاصل نمی‌شود.

وی افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام‌شده است نقش و اثرگذاری هزینه کرد اعتبارات بخش عمرانی – استانی در توسعه استان‌ها  تنها ۲۸ درصد بوده و از این منظر برای پیشرفت و ارتقاء استان باید مؤلفه‌های دیگری غیر از اعتبارات را در نظر گرفت.

سهم خراسان جنوبی از اعتبارات امسال ۳۴۵ میلیارد تومان است

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سهم خراسان جنوبی از مجموع اعتبارات استانی، توسعه متوازن و سهم سه درصد از درآمدهای نفتی در سال ۹۷ حدود ۳۴۵ میلیارد تومان است، گفت: نباید از سهم تسهیلات بانکی و بخش خصوصی در توسعه استان غفلت کرد.

مروج الشریعه گفت: درزمان بررسی لایحه بودجه توسط مجلس تا آنجایی که مقدور بوده برای افزایش سهم خراسان جنوبی در بودجه جاری کشور تلاش کردیم ولی این نکته نباید ما از سایر ابزارهای لازم برای توسعه غافل کند.

استاندار خراسان جنوبی بابیان اینکه یکی از ابزارهای مهم برای توسعه جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی است، اظهار کرد: اگر بتوانیم سرمایه‌گذار داخلی و خارجی به خراسان جنوبی جذب کنیم گام بزرگی برای برداشتن  واژه توسعه‌نیافته از کنار کلمه خراسان جنوبی برداشته‌ایم.

وی بیان کرد: همچنین نباید از ظرفیت سازمان‌های تسهیل گر و نهادهایی چون آستان قدس رضوی برای رفع محرومیت، سرمایه‌گذاری و توسعه خراسان جنوبی غفلت کرد و ارتباط و تعامل با این سازمان و نهادها بسیار نقش‌آفرین است.

محرومیت و جمعیت دو مؤلفه مهم در توزیع اعتبارات

مروج الشریعه با اشاره به این نکته که در توزیع اعتبارات  بین شهرستان‌ها دو مؤلفه محرومیت و جمعیت حائز اهمیت است، ادامه داد: هرچند مرکز استان به دلایلی در توزیع اعتبارات موردتوجه است اما این نکته نباید به معنای بی‌توجهی به سایر شهرستان‌ها قلمداد شود.

استاندار خراسان جنوبی  افزود: اگر سایر شهرستان‌ها احساس کم‌توجهی کنند شاهد واگرایی در استان خواهیم بود که این مسئله یک آسیب تلقی می‌شود.

مروج الشریعه بابیان اینکه در اعتبارات امسال خراسان جنوبی توجه ویژه‌ای به بخش جوانان و ورزش، آب و راه و فرهنگ و هنر شده است، گفت: از مؤلفه‌ها و شاخص‌های مهم برای توسعه استان بحث زیرساخت‌ها است.

وی با اشاره به اینکه برای حوزه‌های زیرساختی به‌ویژه تبدیل جاده بیرجند - قاین به آزادراه ۲۰۰ میلیارد تومان تعهد تسهیلات مالی کردیم، اظهار کرد: اگر زیرساخت‌هایی چون بزرگراه در استان ایجاد شود بی‌شک چند گام خراسان جنوبی را به سمت توسعه‌یافتگی نزدیک می‌کند.

استاندار خراسان جنوبی در خصوص نیاز حیاتی استان به بحث انتقال آب افزود: سرمایه‌گذار اروپایی برای اجرای پروژه مهم  انتقال آب به روش B.O.T با پنج میلیون دلار اعلام آمادگی کرده اما این سرمایه‌گذار برای عملیاتی کردن پروژه خود سرگردان است.

مروج الشریعه یادآور شد: خراسان جنوبی ظرفیت تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین مرکز تولید نرم‌افزار ملی و منطقه‌ای را دارد و در حال حاضر زمینی به مساحت ۱۵ هکتار برای ایجاد ناحیه صنعتی بیرجند برای این موضوع در نظر گرفته‌شده است.

کد خبر 4306861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =