وقتی واقفان سمنانی اشتغال‌زا می‌شوند/ ضرورت مهارت افزایی جوانان

سمنان - بیکاری به‌خصوص در بین تحصیل‌کرده‌های استان سمنان امروز یک دغدغه اصلی است که باید برای رفع آن از ظرفیت‌های موجود در استان بهره گرفت که یکی از آن‌ها وقف است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: سنت حسنه وقف در زمره فرایض اسلامی محسوب می‌شود که به احکام اجتماعی نگاه جامعی دارد، یعنی نفع عمومی آن برای جامعه دارای اهمیت است، اما چرا امروز واقفان استان سمنان کمتر به تعدد و تکثر نیات وقف درزمینهٔ مای مختلف می‌اندیشند به‌عبارت‌دیگر در دو دهه اخیر موقوفات در استان سمنان به ۱۰ تا ۱۲ مورد خاص معطوف و محدودشده‌اند حال‌آنکه با استفاده از ظرفیت‌های خوب این فریضه دینی می‌تواند تحولات عظیمی را در جامعه به وجود آورد.

وقف‌های علمی، پژوهشی، فنی و حرفه‌ای و اشتغال‌زایی، مهارت‌آموزی، تأسیس کارگاه‌های اشتغال‌زای کوچک خانگی و شهری، بانوان سرپرست خانوار، صنایع‌دستی و قالی‌بافی، پژوهش در راستای ایجاد فعالیت‌های دانش‌بنیان دارای ارزش‌افزوده، پژوهش درزمینهٔ کشاورزی، باغداری نوین و ده‌ها مورد دیگر می‌توانند در زمره نیات واقفان باشند که تأثیر اجتماعی آن به‌مراتب بیشتر از برخی موضوعات محدود است.

نگرش‌ها درباره وقف تغییر کند

وقف این امکان را به استان سمنان می‌دهد که با استفاده از ظرفیت‌های خودش، از درون به تحول اجتماعی بپردازد، اما پیش از آن نیازمند تغییر در دو نگرش حاکم بر استان سمنان هستیم، همان‌طور که حجت‌الاسلام عباسی کارشناس مسائل فرهنگی و دینی معتقد است: هر پدیده‌ای برای نهادینه شدن در جامعه باید ترویج و فرهنگ‌سازی شود که وقف نیز از این قاعده مستثنا نیست.

وی با اظهار اینکه دو نگرش بر وقف وجود دارد که باید تغییر کند، می‌گوید: نخست اینکه وقف حتماً رقم‌های میلیونی یا خانه و مغازه و باغ نیست که از توان همه خارج باشد اگر یک نخبه مهارتی در استان سمنان پیدا شود که مهارت‌هایش را در اختیار جوانان بگذارد آن‌هم یک روز در ماه همین امر وقف نام دارد یا فردی مغازه‌اش را برای ایجاد یک جلسه کارگاه آموزش برای اشتغال‌زایی جوانان اختصاص دهد وقف صورت داده است.

این کارشناس می‌گوید: نباید از وقف یک مقوله پیچیده و سخت ساخت، وقف لطیف‌ترین حس مشترک بین انسان‌ها است که می‌تواند مانند جورچین حفره‌های خالی زندگی‌مان را پر کند لذا نباید آن را سخت بگیریم اما دومین نگرش درباره وقف که باید اصلاح شود این است که وقف فقط متعلق به محرم، صفر و امامزادگان و مساجد محسوب می‌شود که این امر صحیح نیست وقف در حوزه دینی و به‌خصوص قرآنی دارای اهمیت بسیاری است اما همه وقف را نیز شامل نمی‌شود.

مسئولان در ترویج نیات واقفان عملکرد خوبی نداشتند

دیگر کارشناس دینی و مدرس دانشگاه نیز با اعتقاد بر اینکه نگاه برخی به وقف نیازمند تغییر است، گفت: هنوز هم بسیاری نقاط شنیده می‌شود که اگر ته کفش کسی خاک ملک وقفی باشد نباید آن را بیرون بیاورد و یا وقف سند ندارد، از خانه وقفی دوری‌کنید و یا در زمان معامله از فرد می‌پرسند زمین وقفی است یا خیر ... این مسائل برای جامعه اسلامی بسیار ناشایست است، وقف عالی‌ترین حسنه اجتماعی در دین اسلام است چرا باید به آن با اکراه نگاه کرد.

حجت‌الاسلام حسنعلی محمدی می‌گوید: این امر باعث شده تا بسیاری از مردم در همین شهرهای شاهرود و سمنان موقوفاتشان را به سمت مواردی مانند مساجد ببرند درحالی‌که به عقیده من وقف در حوزه ترویج قرآن کریم و فرهنگ در کنار وقف درراه توسعه اقتصادی و اشتغال به‌مراتب دارای اهمیت بیشتری است.

وی می‌گوید: امروز موقوفات ویژه مساجد و بقاع به نظر می‌رسد اشباع‌شده باشد لذا باید در حوزه‌های دیگر ورود کرد و در پی ایجاد موقوفات جدید بود در این حوزه عملکرد مسئولان اوقاف استان سمنان باید تقویت شود، هرچند اقدامات بسیار خوبی درزمینهٔ ترویج سایر نیات وقف در استان صورت گرفته اما هنوز در برخی مناطق مانند بسطام، دامغان و گرمسار و حتی شهر سمنان این امر رخ نداده است، البته باید گفت در شهری مانند شاهرود طی سال‌های اخیر تغییر کاربری موقوفات، ایجاد مجتمع مسکونی و ... تحولات عظیمی را ایجاد کرده که جای تقدیر است.

طرح‌های جدید وقف در دستور کار است

اوقاف و امور خیریه استان سمنان اما برای استفاده از وقف در اشتغال‌زایی به‌تازگی تفاهم‌نامه‌ای را با فنی و حرفه‌ای امضا کرده که در آن بقاع متبرکه میزبان برگزاری دوره‌های کارآفرینی می‌شود و در ازای آن فنی و حرفه‌ای نیز در ترویج وقف به این اداره کل کمک می‌کند، این امر گامی کوچک اما بسیار تأثیرگذار در کاربردی کردن موقوفات جدید در سطح استان محسوب می‌شود که امیدواریم تداوم یابد.

حجت‌الاسلام عبدالله واحدی درباره این تفاهم‌نامه، می‌گوید: بر طبق این تفاهم‌نامه فنی و حرفه‌ای استان سمنان متعهد می‌شود تا نسبت به معرفی مهارت آموختگان جویای کار و دارای طرح کسب‌وکار به اداره کل اوقاف و امور خیریه اقدام تا موردحمایت قرار گیرند، همچنین هدایت واقفان به عرصه مهارت‌آموزی و اشتغال جوانان و ترویج فرهنگ حسنه وقف در بین نخبگان مهارتی سرفصل تعهدات اوقاف است.

وی بابیان اینکه به‌موجب این تفاهم‌نامه حمایت از جوانان مهارت آموخته جویای کار و ترویج سنت حسنه وقف دو اولویت اساسی برای فنی و حرفه‌ای و اوقاف محسوب خواهد شد، می‌افزاید: برگزاری نمایشگاه محصولات و خدمات فنی و حرفه‌ای و کارگاه آموزشی در بقاع متبرکه‌ای که زیر نظر اوقاف هستند نیز یکی دیگر از مفاد این تفاهم‌نامه است.

وی همچنین گفت: برگزاری نمایشگاه‌های فنی و حرفه‌ای به‌خصوص در طرح‌های اوقاف مانند اوقات فراغت می‌تواند به برگزاری کارگاه‌های کوتاه‌مدت مهارت‌آموزی منتج شود که در آن حضور جوانان در اماکن مذهبی، مهارت‌آموزی و ترویج سنت وقف باهم حاصل می‌شود.

۷۰۰ نیت درباره وقف وجود دارد

با حجت‌الاسلام واحدی اما درباره نیات واقفان و کاربردی کردن آن‌ها سخن می‌گوییم او دراین‌باره معتقد است: امروز اشتغال‌زایی یکی از دغدغه‌های اصلی در استان است که همه نهادها باید درباره آن اقدامات لازم را صورت دهند اوقاف نیز در این زمینه علاوه بر تفاهم‌نامه‌هایی که امضا می‌کند به دنبال راهنمایی در راستای انتخاب نیت وقف توسط مردم نیک‌اندیش استان سمنان است تا نیات واقفان کاربردی‌تر و به نیاز جامعه نزدیک‌تر شود.

مدیرکل اوقاف استان سمنان گفت: ۷۰۰ نیت وقف در سراسر کشور شناسایی‌شده که بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود که می‌تواند مذهبی، فرهنگی، هنری، درمانی، بهداشتی، اقتصادی، قرآنی و ده‌ها مورد دیگر باشد لذا در استان سمنان نیز سعی شده تا دراین‌باره اطلاع‌رسانی شود.

وی می‌افزاید: طرح یاوران وقف، اعزام مبلغان و خیمه‌های معرفت همچنین طرح‌های نوروزی و تابستانی با جامعه هدف زائران رضوی و مسافران همه در زمره طرح‌ها و فرصت‌هایی هستند که مبلغان اوقاف سعی دارند در آن‌ها به مردم درباره نیات وقف اطلاع‌رسانی کنند، امروز درمان، بهداشت، مناطق محروم، کشاورزی، اشتغال‌زایی، تحصیل، ترویج فرهنگ قرآنی، توسعه فعالیت‌های قرآنی، تهیه قرآن برای روستاها، مهارت‌آموزی، اشتغال تحصیل‌کردگان، فعالیت‌های دینی و مذهبی و ده‌ها مورد دیگر موردنیاز است که باید به آن نگاه ویژه‌ای داشت.

ضرورت مهارت افزایی قشر جوان و تحصیل‌کرده

اینکه امروز وقف نیاز استان سمنان محسوب می‌شود، امری بدیهی و مشخص است اما آنچه امروز بیشتر باید به آن نگاه کرد تغییر در نگرش واقفان و تعدد نیات است، در این راه اما رسانه‌ها، مبلغان اعزامی، مداحان و درنهایت شبکه تبلیغی و فرهنگی استان سمنان دارای اهمیتی بسزا است همان‌طور که مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان می‌گوید: وقف همیشه در زمره مسائلی و توصیه‌هایی است که ما به مبلغان اعزامی در مناسبت‌هایی مانند مبعث، رمضان، محرم، صفر، اربعین و ... گوشزد می‌کنیم.

حجت‌الاسلام علی شکری می‌گوید: یکی از مواردی که از مبلغان اعزامی استان می‌خواهیم آن است که به کارکردهای وقف به‌خصوص در حوزه اقتصادی و فرهنگی و مشخصاً در حوزه ترویج سبک زندگی قرآنی نگاه ویژه‌ای داشته باشند که در این راستا اقدامات خوبی صورت گرفته است.

سید شهاب الدین چاووشی استاندار سمنان نیز در گفتگوی کوتاه با خبرنگار مهر ظرفیت‌های استان برای ایجاد شغل را کم نظیر و فراوان دانست که تمرکز نشدن بر آن‌ها باعث هدر رفت منابع انسانی ما خواهد شد و گفت: ما با دوران مدیریت گذشته کاری نداریم اما امروز باید در وهله نخست بر مهارت افزایی قشر جوان و تحصیل‌کرده تاکید بیشتری کنیم و در وهله دوم به مسائلی مانند وقف که می توانند زمینه مقوله نخست یعنی مهارت آموزی را فراهم کنند، تکیه کنیم.

درنهایت اما باید گفت وقف با کارکردهای عظیمی که دارد، می‌تواند اثربخشی خوبی را در حوزه اشتغال‌زایی در استان نشان دهد در این راه باید اهتمام مسئولان فرهنگی و اجرایی در ترویج نیات واقفان را مطالبه کرد.

کد خبر 4307969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =