آبروی مستمندان را نباید با خودنمایی ببریم

تبریز- نماینده ولی‌فقیه در استان با بیان اینکه انفاق باید محترمانه باشد نه اینکه به خاطر مبالغ ناچیز، آبروی یک فرد را برد، گفت: آبروی مستمندان را با خودنمایی نبریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در مراسم جزءخوانی قرآن کریم در مصلای اعظم امام خمینی(ره) با اشاره به آیه‌ شریفه از جزء یازدهم قرآن اظهار کرد: طبق این آیه شیطان انسان را هنگام انفاق کردن علیه فقر و تهی‌دستی فریب می‌دهد تا از این راه جلوی خیر و انفاق را بگیرد.

وی افزود: شیطان همیشه انفاق‌گران را به فحشا و زشتی‌ها امر می‌کند در حالیکه  خداوند وعده آمرزش و فزونی به آنها داده است.

آل‌هاشم با بیان اینکه خداوند قدرت واسع داشته و بر همه چیز داناست، گفت: به هنگام انفاق شیطان به سراغ انسان می‌آید تا با القای اینکه اگر امروز انفاق کنید، فردا خودتان فقیر خواهید شد و بهتر است اموال و دارایی خود را ذخیره کنید تا به هنگام بیماری خرج کنید، انسان‌ها را از انفاق دور می‌سازد.

نماینده ولی‌فقیه در استان ادامه داد: شیطان تلاش به انجام ندادن انفاق دارد و سعی بر سرد کردن این موضوع بین انسان‌ها را دارد.

امام جمعه تبریز با تاکید به اینکه انسان در انتخاب راه خدا و یا راه شیطان آزاد است، تصریح کرد: طبق فرمایش پروردگار، میان فقر و فحشا رابطه است چراکه برخی گناهان به خاطر ترس از فقر است.

آل‌هاشم ابراز کرد: انفاق مال را زیاد کرده و سبب آمرزش گناهان می‌شود، اگر کسی در راه خدا انفاق کند و دست مستمندی را بگیرد و اموالش را در راه خیر هزینه کند، مطمئناً با افزونی مال روبه‌رو خواهد شد به طوریکه با انفاق حتی گناهانش نیز بخشیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:هر فکر و توهمی که تنگ‌نظری، ترس و اثر منفی بیاورد، یک فکر شیطانی بوده و در عوض هر فکر و الهامی که برای حرکت، نشاط و سعه‌صدر باشد، حرکت الهی است.

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان بیان کرد: اطرافیانی که انسان را از انفاق باز داشته و او را از آینده می‌ترسانند که اگر احسان و انفاق کنید، در آینده مشکل خواهید داشت، حتی به انجام گناهان تشویق کنند، پیرو شیطان هستند.

وی با تاکید به اینکه باید در راه خدا احسان و انفاق کنیم، تصریح کرد: در آستانه و هفته رسیدگی به ایتام و روز نیکوکاری هستیم، از این‌رو هرقدر که در توان داریم به فقرا رسیدگی کرده و دست مستمندان را بگیریم، البته این دست گرفتن‌ها باید  محترمانه باشد نه اینکه به خاطر یک مبلغ جزیی آبروی کسی را ببریم.

امام جمعه تبریز به بیان اینکه در انفاق از چیزهایی انفاق کنیم که برای خود هم می‌پسندیم، متذکر شد: متاسفانه گاهاً مشاهده شده که در یک محله‌ای سران محله را دعوت به افطاری می‌کنند و وقتی مهمانی تمام شد، غذای اضافی را به همسایه یا مستمندان می‌دهند در حالیکه این انفاق نبوده بلکه توهین نیز هست.

آل‌هاشم افزود: چه اشکالی دارد در کنار سران محله و سر سفره افطار، مستمندان هم باشند یا لااقل سهم  آنها را قبل از مهمانی افطار محترمانه جدا کرد.

وی در پایان تاکید کرد: باید در مقابل شیطان ایستاد و در راه خدا احسان، انفاق و کمک کرد.

کد خبر 4307972

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =