تبخال عفونت بر لب تمیزترین شهر کشور/ پزشکان همکاری کنند

بیرجند- اختلاط زباله‌های عفونی و خانگی بحرانی زیست‌محیطی در تمیزترین شهر کشور است که نیازمند چاره‌اندیشی بهتر و زودتر برای جلوگیری از عفونت زیرپوست شهر بیرجند است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: «تمیزترین شهر ایران» وقتی این جمله را می‌شنوی با خود به این نتیجه می‌رسی که به طور حتم در این شهر مدیریت پسماند در حد عالی و استانداردهای جهانی است، و باور اینکه در این شهر سازمان مدیریت پسماندی وجود ندارد باور کردنی نیست، هر چند همه چیز را نباید به نام شهروندان فهیم بیرجند تمام کرد و تلاش‌های شهرداری و بخش خدماتی آن به‌مراتب سخت‌تر است اما در این لایه‌های روشن و شفاف یک بحران زیست‌محیطی در حال رشد کردن است، مخلوط شدن زباله‌های عفونی با زباله‌های خانگی.

هرچند بیش از ۱۳ سال از مرکز استان شدن شهر بیرجند می‌گذرد، اما انگار مسئولان و متولیان شهری به این نتیجه رسیده‌اند که شهر را بدون سازمان مدیریت پسماند نیز می‌توان اداره کرد، بگذریم از این که این سازمان می‌تواند چه خدماتی ارائه کند و چه وظایفی بر عهده دارد، اما پای لنگ خدمات فقط در یک مقوله اختلاط زباله‌های عفونی و خانگی نشان می‌دهد، کار به آن خوبی هم که می‌گویند پیش نمی‌رود.

این را مدیرعامل یکی از شرکت‌های جمع آوری زباله‌های عفونی به خبرنگار مهر می‌گوید،«در بحث جمع آوری زباله‌های عفونی تا زمانی که به‌طور کامل از چرخه خارج نشود نمی‌توانم بگویم کار خوب است حتی اگر ۷۰ درصد کار انجام شود، چون می‌دانم ۳۰ درصد زباله‌های عفونی که در بیرجند تولید می‌شود در چرخه جمع‌آوری صحیح قرار نمی‌گیرد».

غلبه ۳۰ درصد بر ۷۰ درصد

وی که نمی‌خواهد نامش را منتشر کنیم ادامه می‌دهد: به‌جز بیمارستان‌ها حساب کنید، چه تعداد مطب در این شهر وجود دارد که زباله عفونی تولید می‌کنند، از مطب‌های دندانپزشکی گرفته تا مطب‌های زنان و زایمان و آزمایشگاه‌های مختلف.

وی بابیان اینکه در جمع‌آوری تولید واقعی یک جای کار  هنوز لنگ می زند، گفت: ما در این شرکت وظیفه‌داریم با تولیدکننده زباله‌های عفونی قرارداد ببندیم و زباله‌های تولیدشده را خریداری و بی‌خطر سازی و بعدازآن برای دفن اقدام کنیم.

وی در ادامه به مکاتبات زیادی که با نظام پزشکی و اعضای شورای چهارم شهر بیرجند اشاره می‌کند و می‌گوید: این آمادگی را داریم که با انعقاد قرارداد یک کار سازماندهی‌شده را که در کشور نمونه باشد انجام دهیم.

او اعتقاد دارد شهر بیرجند در بحث مدیریت پسماند عفونی و آن موضوعی که ما خواسته بودیم هنوز در بلاتکلیفی است.

به گفته این مدیرعامل شرکت جمع‌آوری زباله‌های عفونی گفت: این شرکت تمامی مراحل و امور قانونی را برای اجرای صحیح کار را به انجام رسانده است.

نمی‌دانم او می‌خواهد شرایط راکمی آرام‌تر توصیف کند یا اینکه به‌راستی آماری دقیق دارد و اعلام می‌کند که هم‌اکنون همکاری ۷۰ درصدی راداریم اما آن ۳۰ درصد چون بحث عفونی است، بسیار مهم و قابل‌توجه است. تا جایی که می‌تواند آن ۷۰ درصد را نیز بی‌ثمر کند.

تعیین تعرفه‌ای مشخص

مدیرعامل این شرکت با اذعان به اینکه زباله برخی مطب‌ها ممکن است در سطل‌های زباله شهری تخلیه شود می‌گوید: برای مدیریت پسماند و یا حداقل مدیریت این نوع از پسماندها تعرفه‌ای تعریف شود.

جالب است این شرکت‌ها درآمد چندانی نیز از این اقدام مهم نصیبشان نمی‌شود چراکه طبق گفته‌های این مدیر، ۶۵ درصد درآمد حاصله برای راننده،۲۰ درصد برای مسئول فنی و ۱۵ درصد برای شرکت، که آن‌هم صرف هزینه‌های مالیات و...  می‌شود.

 قیمت شرکت او با شرکت دیگری که در بیرجند است کمی متفاوت گزارش می‌شود، اما در کل بین هزار تا دو هزار تومان بیشتر تفاوت ندارد، به گفته وی هم‌اکنون قیمت هر کیلو زباله عفونی ۱۲ هزار تومان است که بخش بیشتر آن صرف بی‌خطر سازی می‌شود.

او این نکته را نیز یادآور می‌شود: منشی‌های برخی از مطب‌ها در هنگام مراجعه برای بستن قرارداد جمع‌آوری زباله‌های عفونی با تأیید ادعا می‌کنند، با شرکت دیگری قرارداد دارند درحالی‌که ممکن است در مراجعه شرکت دیگر نیز همین پاسخ را بدهند و با هیچ‌کدام از شرکت‌ها قرارداد نداشته باشند.

وی مدعی است: حتی تعرفه‌ها در بحث بی خطرسازی در هر بیمارستان متفاوت است هرکدام یک قیمت را اعلام می‌کنند، درحالی‌که این موضوع اگر ساماندهی و تعرفه تعیین شود ما نیز قیمت مشخص و البته شاید رقم کمتری را در خرید پسماندهای عفونی داشته باشیم.

پشیمان از تاسیس

سال ۹۴ در گفت‌وگو با شرکتی که مجوز جمع‌آوری را گرفته بود، خبرهای خوبی را ثبت نکردیم. مهدی خواجه میری مدیرعامل آن شرکت ادعا کرده بود، مراکز تولیدکننده زباله‌های عفونی در شهر بیرجند البته به جر بیمارستان‌ها که مسئولیت جمع‌آوری زباله‌های آنها بعد از بی‌خطر سازی به عهده شهرداری است، با او همکاری لازم را ندارند.

مدیرعامل آن شرکت در سال ۹۴ سند آورد، عکس نشان داد و گفته بود: دیگر نمی‌خواهم ادامه بدهم، پزشکان همکاری نمی‌کنند، نامه‌اش را هم به همه جا داده‌ام، آیا حجم زباله یک آزمایشگاه با این جمعیت مراجعه کننده فقط ۵ کیلوگرم است؟

منظور مهدی خواجه میری عدم همکاری برخی مطب‌ها، کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌هایی است که زباله عفونی تولید می‌کنند.

موضوع ازاین‌قرار بود که او در سال ۹۴ شرکتی راه‌اندازی کرد که به‌عنوان اولین شرکت جمع‌آوری زباله عفونی در بیرجند شناخته می‌شد.

مراکزی که مشخص بود به میزان زیادی زباله عفونی تولید می‌کنند اما با وی همکاری لازم را نداشته‌اند  و اعلام می‌کردند که خودشان زباله‌ها را امحا می‌کنند. چطور و در کجا پاسخی بود که به خواجه میری داده نمی‌شد.

مدیرعامل این شرکت گلایه‌های دیگری هم داشت: اینکه برخی از مطب‌ها بااینکه با او قرارداد بسته‌اند، زباله تولیدی واقعی را تحویل نمی‌دهند.

اوضاع بحرانی‌تر شده است

خواجه میری در گفت‌وگوی امسال با خبرنگار مهر نیز خبرهای خوبی برای شنیدن نداشت، چراکه بعد از سه سال به‌جای اینکه تعداد مطب‌ها و کلینیک‌هایی که با شرکتش قرارداد دارند بیشتر شود، کمتر شده‌اند.

از سال گذشته تاکنون حدود ۶۰ قرارداد را لغو کرده‌ام، دلیلش هم این است که به‌وضوح زباله واقعی را تحویلمان نمی‌دهند وی دراین‌باره به خبرنگار مهر می‌گوید: از سال گذشته تاکنون حدود ۶۰ قرارداد را لغو کرده‌ام، دلیلش هم این است که به‌وضوح زباله واقعی را تحویلمان نمی‌دهند.

وی نام چند پزشک را مطرح و ادامه می‌دهد: حتم دارم زباله این مطب‌ها که درآمد پزشکانش به ماهی ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان می‌رسد، ماهیانه بیش از ۲۰ کیلوگرم  است درحالی‌که طی ۶ ماه که از تاریخ قراردادشان می‌گذرد، فقط ۳ کیلو زباله به من تحویل‌شده است.

خواجه میری با اشاره به وظیفه‌ای که بر عهده مرکز بهداشت و همچنین سازمان محیط‌زیست است تصریح می‌کند: در آمار این مراکز مشخص می‌شود، چه تعداد از این مراکز و مطب‌ها با شرکت‌های امحای زباله‌های عفونی قرارداد، دارند اما اصل موضوع این است که به قرارداد عمل نمی‌شود. یعنی میزان واقعی زباله تحویلمان نمی‌شود.

وی اضافه می‌کند: به همین دلیل من بسیاری از این مطب‌ها را که قرارداد ما برایشان به نحوی سرپوش گذاشتن به خطایی بود که در حال انجام هستند (ریختن زباله‌های عفونی در سطل‌های زباله سطح شهر)از تمدید قرارداد با آنها خودداری کردم.

خواجه میری بابیان اینکه هم‌اکنون فقط با ۱۵ مطب قرارداد دارد، گفت: این آمار در مقابل تعداد زیاد مطب‌هایی که زباله عفونی تولید می‌کنند و همچنین مکان‌هایی که کار حجامت و... انجام می‌دهند، قابل تامل است.

مدیرعامل این شرکت با اشاره به خطرات زیاد ریختن زباله‌های عفونی در سطل‌های زباله و همچنین معضل زباله گردی می‌گوید: کافی است دقت کنید به‌طور شبانه‌روزی چند مرد و زن و چند کودک و نوجوان سراغ این سطل‌های پر از خطر می‌روند، سطل‌هایی که امروز به‌راحتی مکانی شده برای انتقال هپاتیت و ایدز و. .. شده است.

 وی ادامه داد: جالب اینجاست که مسئولان همیشه از در حال پیگیری بودن موضوع خبر می‌دهند اما هنوز بعدازاین همه‌سال خبر قابل قبولی در این حوزه نشنیده‌ایم.

قانونی برای حمایت نیست

این فعال محیط‌زیست معتقد است، متأسفانه به این دلیل که هیچ قوه قهریه‌ای در این زمینه حاکم نیست نمی‌توان پزشکان را به رعایت قانون امحای زباله‌های عفونی وادار کرد.

وی اظهار کرد:  به‌عنوان‌مثال اگر بپرسید طی سال گذشته چند پزشک به دلیل ریختن زباله‌های عفونی در سطل‌های زباله سطح شهر محکوم‌شده‌اند، هیچ آماری وجود ندارد.

وی مجدد تکرار می‌کند: برای این موضوع، باید قانون ضمانت اجرایی داشته باشد و البته شرکت‌های بیشتری پای‌کار باشند، چراکه این نیاز در تمام شهرستان‌های استان وجود دارد و بیرجند به‌عنوان پیشانی استان  البته تمیزترین شهر کشور باید شرایط مطلوب‌تری را داشته باشد البته اگر مسئولان همت کنند.

موضوع جمع‌آوری پسماندها به‌ویژه پسماندهای عفونی به‌صراحت در قانون مدیریت پسماند برای همه مشخص‌شده است.

در قانون مدیرت پسماند به‌صراحت درباره تخلف این قانون تذکر داده‌شده : ماده ۱۳ – مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و تخلیه و پخش آنها در محیط و یا فروش، استفاده و بازیافت این نوع پسماندها ممنوع است.

حال تصور کنید اگر پلاستیک‌های دارای این زباله‌ها به سطل‌های زباله سطح شهر ریخته شود ما موران شهرداری باید از کجا تشخیص دهند که در این سطل زباله عفونی نیز وجود دارد.

شرایط کج دار مریض

معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند نیز شرایط را نسبت به دو سال گذشته بهتر توصیف می‌کند البته وجود  تخلفاتی در این زمین را نیز یادآور شده و اعلام می‌کند: هنوز گزارش هایی از وجود برخی زباله‌های این‌چنینی در سطل‌های زباله به ما منتقل می‌شود.

حسن خانزاد در گفتگو با مهر می‌گوید: جمع‌آوری زباله‌های سطح شهر توسط دستگاه پرس خودروی حمل زباله انجام می‌شود، یعنی کارگران سطل را به خودروی مخصوص سپرده و خود هیچ نقشی در جمع‌آوری دستی، و البته هیچ وظیفه ای نیز در جداسازی این زباله‌ها ندارند.

وی با تأکید بیشتری بر دغدغه‌ای که برای زباله گردها وجود دارد و احتمال آلوده شدن آنها به انواع بیماری‌های عفونی و واگیر ادامه می‌دهد: شهرداری بر اساس قانون در جمع‌آوری زباله‌های سطح شهر کار خود را انجام می‌دهد.

 وی قانون پسماندها را برایم قرائت می‌کند و ادامه می‌دهد: بر اساس قانون شخص یا سازمانی که زباله عفونی تولید می‌کند خودش هم مسئول بی‌خطرسازی و امحا کردن آن‌هاست، بنابراین شهرداری دراین‌باره هیچ وظیفه‌ای جز حمل زباله بی‌خطر سازی شده ندارد.

به گفته وی هم‌اکنون در بیمارستان‌های شهر بیرجند کار به خوبی انجام و بی‌خطر سازی به‌طور کامل انجام می‌شود و شهرداری زباله‌های بی خطر شده را در محل تعیین‌شده دفن می‌کند.

تماس‌های ما با رئیس سازمان نظام پزشکی منتج به برقراری ارتباط نشد. لذا پاسخ‌گویی دراین‌باره برای ایشان محفوظ است.

اما دکتر بلالی مود رئیس سازمان نظام پزشکی خراسان جنوبی سال ۹۴ در گفت‌وگو با رسانه‌ها این‌طور گفته بود که «ما وظیفه خود را انجام داده‌ایم، ما از طریق پیامک و جلسه‌هایی که در کارگروه‌ها داشته‌ایم، آنچه دراین‌باره لازم و واجب بوده است را عنوان کرده‌ایم اما باید قبول داشت، این کار سختی است و هنوز در بسیاری از شهرهای کشور هم این مشکل حل‌نشده است. به‌هرحال محیط‌زیست استان می‌تواند از قوه قهریه استفاده کند.

همه پای‌کار باشند می‌شود پزشکان را مجاب کرد

کارشناس مسئول واحد مهندسی سلامت محیط و کار مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در گفت‌وگو با مهر تمام موارد بیان‌شده را تأیید می‌کند و البته از دغدغه‌های بیشتر سازمان متبوعش در این زمینه می‌گوید. اینکه اوضاع پسماندهای ویژه و خطرناک عفونی در این استان همچون سنگ تیپاخورده بر دوش این سازمان و آن سازمان می‌افتد اما راهکار ایده آلی برای آن اندیشیده نمی‌شود.

محمدحسن کر بلائیان ادامه داد: درزمینه زباله‌های عفونی و بحران وجود این زباله‌ها قبل از بی‌خطر سازی در سطل‌های زباله باید تمامی دستگاه‌های متولی باهم همراه شوند.

اوضاع پسماندهای ویژه و خطرناک عفونی در این استان همچون سنگ تیپاخورده بر دوش این سازمان و آن سازمان می‌افتد اما راهکار ایده آلی برای آن اندیشیده نمی‌شود وی بابیان اینکه خراسان جنوبی جزو اولین استان‌هایی بوده که برای تعیین تکلیف زباله‌های بیمارستانی در کشور به خوبی اقدام کرده و شرایط بی خطر سازی را فراهم کرده است، گفت: پس در کلان ماجرا دانشگاه علوم پزشکی در بخشی که مخصوص به خودش بوده خوب عمل کرده است.

وی ادامه می‌دهد: پسماندهای عفونی همچون پسماندهای دیگر پروتکل مشخصی دارد، نمی‌توان گفت ما هیچ اقدامی نکرده‌ایم، تاکنون در این زمینه دو پرونده قضایی نیز تشکیل‌شده است، اما به راستی جای هرکدام از دستگاه‌های متولی کجاست؟

وی با اشاره به اینکه محیط‌زیست نیز وظایف خاص خود را در این زمینه دارد، می‌گوید: ما در این زمینه چندین جلسه با نظام پزشکی داشته‌ایم، در مواردی تعهد هم گرفته‌ایم، اما وقتی دنبال ماجرا را می‌گیریم شواهد نشان می‌دهد کماکان ماجرا ادامه دارد.

وی با قاطعیت اظهار می‌کند: هر سازمان پتانسیل خود را دارد، به هر جا هم کشیده شود نشان می‌دهیم که چه میزان کار کرده‌ایم. جلسه‌ای بگذارند و تمام متولیان را دعوت کنند و بپرسند هرکدام بنا به وظیفه‌ای که دارند چه کرده‌اند؟

کربلائیان به فرهنگ‌سازی رسانه‌ها نیز اشاره می‌کند. اینکه باید خود مراقبتی را در مردم تقویت کرد بر این اساس شهروندان نیز با مشاهده تخلفی که در این زمینه انجام می‌شود یعنی فردی که پلاستیک حاوی زباله‌های عفونی را به سطل زباله می‌اندازد. می‌توانند با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهند. این همکاری به‌مراتب می‌تواند در همه زمینه‌های بهداشتی انجام شود.

وی ادامه می‌دهد: به‌احتمال زیاد در مطبی که شبی چندین میلیون تومان درآمد دارد نباید فرهنگ محیط زیستی به حدی پایین باشد که جان مردم به خطر افتد.

وی معتقد است بیشتر پزشکان به این موارد واقف بوده و تمام تلاششان را می‌کنند که خطر را کاهش دهند اما قصور در این زمینه از سوی حتی یک پزشک با توجه به اطلاعات بهداشتی که دارد کمی دور از باور است.

وی به روشی که برخی مطب‌ها برای امحای زباله‌شان انجام می‌دهند اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی از آنها زباله‌هایشان را تحویل بیمارستان‌ها می‌دهند تا به‌وسیله اتوکلاو بی‌خطر شود و هزینه آن را نیز می‌پردازند.

مسئول واحد مهندسی سلامت محیط و کار مرکز بهداشت شهرستان بیرجند نیز به برخورد قهریه از طرف محیط‌زیست اشاره می‌کند و می‌گوید: به‌طور حتم این سازمان نیز دغدغه‌هایی از این موضوع دارد بر این اساس باید چاره‌اندیشی بهتر و زودتری برای عفونت زیرپوست شهر بیرجند انجام داد.

 حال چه قوه قهریه باشد چه نباشد به نظر می‌رسد، شورای شهر بیرجند باید برای به اجماع رسیدن این موضوع در شرایطی که ممکن است آوازه تمیزترین شهر ایران را لکه‌دار کند،  سریع‌تر راهکاری ارائه دهد.

بحث زباله‌های عفونی‌شده است همان اصطلاح قوز بالای قوز که خیلی‌ها از آن فرار می‌کنند.

کد خبر 4308002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =