اجرای تراموا در شهر قزوین ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد

قزوین- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین گفت: اجرای خط تراموا در شهر قزوین بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که باید با استفاده از سرمایه گذار خارجی تامین شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین جلسه بررسی اجرای طرح مترو و تراموا در قزوین روز دوشنبه در استانداری برگزار شد.

وهاب میزانی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین در این جلسه گفت: در طرح جامع شهری قزوین مطالعه کامل و جامعی در خصوص تراموا صورت گرفته ولی به روز رسانی آن ضروری است تا همه نکات لازم تخصصی در آن گنجانده شود.

میزانی بیان کرد:درلایحه بودجه سال ۹۷ در تبصره ۵ به شهرداریها اختیار داده شده تا از محل انتشار اوراق اسلامی ریالی بتوانند ۵۰ درصد به اجرای قطار شهری اختصاص دهند که ظرفیت خوبی است و باید در مترو استفاده کنیم.

معاون حمل و نقل وترافیک شهرداری قزوین تصریح کرد: به ازای هر کیلومتر تراموا به ۱۱ میلیون یورو ارز نیازمندم که در مجموع اجرای این طرح در شهر قزوین ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در داخل امکان تهیه آن نیست و باید با سرمایه گذاری خارجی تامین شود.

در ادامه رضا نوری از مجریان طرح متروی هشتگرد به قزوین اظهارداشت: دو طرح با حضور نمایندگان شرکتهای خارجی و ایرانی در ماههای اخیر مورد بررسی قرار گرفته که اولین طرح تراموای شهری از دروازه رشت تا مینودر و سپس مسیر راه آهن است که مطالعه آن از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: تراموای شهر قزوین شاید تنها طرحی تراموایی است که مصوبه شورای عالی ترافیک را دارد و برای بهینه سازی مطالعات آن با یک شرکت خارجی مذاکره و مقرر شده تا مشاور کارفرما هم داشته باشیم وکارها بخوبی جلو برود.

نماینده مجری طرح تراموا و مترو در قزوین بیان کرد: در بخش مترو برای تامین واگن ها در داخل هیچ مشکلی نداریم و فقط چند قطعه باید از خارج وارد شود و در جلسه با مدیرعامل شرکت چینی پیشنهاد شده تا مترو به صورت فاینانس اجرا شود تا در تامین هزینه مشکلی نباشد.

وی اظهارداشت: در مترو از مسیر تهران تا مهر شهر تاکنون برای عبور قطار با سرعت ۲۰۰ کیلومتر طراحی شده و برای ادامه طرح هم باید سناریوی سرعت بالا طراحی شود و قطار برقی هم مورد مطالعه قرار گیرد.

نوری اضافه کرد: در این طرح انتقال تکنولوژی ساخت واگن تراموا و مترو هم پیش بینی شده و چون حجم کار سنگین است باید مسیر ارتباطی مترو و راه آهن پیش بینی و به دلیل قرار گرفتن در مسیر زلزله موضوع پدافند غیرعامل هم در طرح لحاظ شود.

در ادامه بهنامی فر مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین اظهارداشت: بهتر است در حال حاضر جلسات کارشناسی در سطح پایین تر از مدیر عاملان شرکت خارجی صورت گیرد تا با مشاوران طرح دیدگاههای کارشناسی مطرح و برآورد نهایی هزینه ها نیز استخراج شود.

وی بیان کرد: روش BOT در اجرای مترو و تراموا بهترین راهکار است تابتوانیم بسرعت این طرحها راعملیاتی کنیم.

مسعود حق لطفی مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین هم اظهارداشت: وزیر راه و شهرسازی در حال حاضر با اجرای طرح مترو مخالف نیست اما اعتباری هم نمی دهد و ما باید خودمان آن را با کمک شرکت های خارجی تامین کنیم.

وی اضافه کرد: طرح تی او دی در قزوین کلید خورده و برای ما اهمیت دارد و ما نیز در اجرای طرح های مترو و تراموا همکاری لازم را انجام خواهیم داد.

علی رحمانی معاون برنامه و بودجه استان قزوین هم اظهارداشت: باید مدل مالی اجرای طرح ها بسرعت مشخص شود و از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی بخوبی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: اجرای طرح مترو و تراموا مزیت های زیادی دارد که ما نیز به آن واقفیم و ضمن همکاری در اجرای آنها، دیدگاههای کارشناسی خود را برای اجرای سریعتر طرح ها ارائه می کنیم.

کد خبر 4308531

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 2 =

  نظرات

  • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
   0 0
   فرودگاه قزوین که ۴۸میلیلردبرای خرید آن نیازاست رهاشده طرحی که ۷۰۰میلیاردنیازداردچگونه انجام خواهدشد؟
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
   0 0
   برای توسعه فرودگاه قزوین وتبدیل آن به مسافربری ازسرمایه گذاری خارجی استفاده فرمایید(۴۸ میلیاردکجا،۷۰۰میلیارد کجا) لازم به یادآوری است تراموا قم بعدازحدود۲۰سال هنوزراه اندازی نشده است.