وحدت و همدلی مذاهب مختلف افغانستان در ماه مبارک رمضان

عبداللطیف فرزام گفت: مذاهب مختلف افغانستان در ماه مبارک رمضان وحدت و همدلی دارند و به درگاه خداوند طلب استغفار و آمرزش می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، ویژه برنامه  «دعوت» رادیو گفت و گو به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به گفت و گو با مسلمانان خارجی مقیم ایران می‌پردازد. این ویژه برنامه با حضور محمد یوسف شریفی، عبد الطیف فرزام و شفیق الله مشتاق از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی اهل کشور افغانستان از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

«شفیق الله مشتاق» دانشجوی رشته تاریخ عمومی جهان در دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: کشور افغانستان یکی از کشورهای مسلمان بوده که در همسایگی کشور ایران قرار گرفته و حدود ۴۰ درصد پشتو، ۳۰ درصد اقوام تاجیک و ۸ درصد شیعه دارد که هر کدام دارای قوانین خاص خود هستند.

وی افزود: ۹۹ درصد مردم افغانستان مسلمان هستند و در این ماه مبارک روزه می گیرند. مردم افغانستان روابط خوب و پیوندهای اجتماعی قوی با خویشاوندان و نیز سایر اقوام موجود در این کشور دارند.

دانشجوی افغانستانی مقیم ایران بیان کرد: عید فطر و عید قربان از جمله عیدهای مسلمانان در این کشور است. ما در این روز به عیادت بیماران و دید و بازدید اقوام می رویم.

در ادامه این ویژه برنامه محمد یوسف شریفی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی اهل کشور افغانستان گفت: وقتی ماه مبارک رمضان فرا می رسد قشر ثروتمند در افغانستان زکات خود را به فقرا می دهند و به افراد بی بضاعت کمک می کنند.

محمد یوسف شریفی افزود: شب ۲۷ ماه مبارک رمضان معتبرترین شب قدر در نزد اهل سنت است. البته شب های ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان هم معتبر است. مسلمانان در این شب ها شب زنده داری می کنند و قرآن و نماز تراویح می خوانند.

 دانشجوی رشته تاریخ عمومی جهان در دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: سنی و شیعه در افغانستان روز عید فطر را جشن می گیرند، لباس نو می خرند و به بچه ها عیدی می دهند و به دیدار یکدیگر می روند و به مناسبت این عید ۳ روز تعطیل رسمی در این کشور اعلام می شود.

همچنین عبداللطیف فرزام در این ویژه برنامه عنوان کرد: ماه مبارک رمضان یکی از ارکان دین مبین اسلام است.

وی افزود: ۱۰۰ درصد مردم افعانستان مسلمان هستند و برای احکام الهی ارزش قائل می شوند. قبل از فرارسیدن این ماه مردم آمادگی پیدا می کنند.

دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی از کشور افغانستان اظهار  کرد: ماه مبارک رمضان ماه رحمت و بخشش و غفران و مغفرت است. در این ماه برای گناهانی که در طول یک سال مرتکب شده ایم، استغفار می کنیم.

عبداللطیف فرزام خاطرنشان کرد: مذاهب مختلف افغانستان در ماه مبارک رمضان وحدت و همدلی دارند و به درگاه خداوند طلب استغفار و آمرزش می‌کنند.

کد خبر 4309019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =