مشاور زیست محیطی شهردار تهران با بیان اینکه بحران آلودگی هوای شهر تهران نمود عینی خودکشی دسته جمعی است ، اظهار داشت: کنترل و کاهش آلودگی هوای پایتخت نیازمند انقلابی عظیم در تفکر تمامی مسوولان نسبت این مقوله و نیز بازگردانی شادابی و پویایی به شهروندان تهرانی در این زمینه تلاش کرد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدهادی حیدرزاده در نشست خبری که عصر امروز پیرامون بررسی برنامه های ستاد کاهش آلودگی هوای شهرداری تهران برگزار شد ، افزود: متاسفانه به دلیل افزایش روز افزون ترافیک و آلودگی هوا ، تهران پویایی خود را از دست داده و شهرداری معتقد و پیگیر در انجام حرکت انقلابی و جهادی توسط دولت و شهروندان در زمینه کنترل و کاهش آلودگی هوای تهران است.

وی با عنوان این مطلب که طی آبان امسال ، بالغ بر 4 هزار و 500 نفر بر اثر سکته قلبی در تهران فوت شده و 80 درصد این فوت ها به طور مستقیم و غیر مستقیم با آلودگی هوا در ارتباط بوده است ، تصریح کرد: متاسفانه خطر بحران آلودگی هوای تهران کمتر از وقوع زلزله نیست ، با این تفاوت که آثار تخریبی زلزله در همان لحظه وقوع است اما بحران آلودگی هوا به تدریج جان انسان های بی گناه را می گیرد.

رئیس ستاد هوای پاک شهرداری تهران با تاکید بر حمایت جدی دولت نسبت به اجرای سریع اهداف تبصره 13 به ویژه در بخش گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی ، اظهارداشت: خوشبختانه با حمایت های اخیر دولت طی هفته های اخیر نسبت به محقق ساختن بخشی از اعتبارات تبصره 13 در این بخش ، مهم ترین گزینه مورد توجه شهرداری برای کاهش و کنترل آلودگی هوا در کوتاه مدت از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و گسترش حمل و نقل عمومی است.

حیدرزاده در رابطه با اهداف تشکیل ستاد هوای پاک در شهرداری تهران گفت: تشکیل این ستاد هیچ گونه موازی کاری با برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای هفته هوای پاک نیست اما با توجه به اینکه تاکنون هیچ حرکت جدی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای برگزاری مراسم روز هوای پاک اعلام نشده ، لذا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری با هماهنگی با این سازمان، در این زمینه پیشقدم شده است.

وی آغاز هفته هوای پاک را 22 دی ماه و به مدت یک هفته اعلام کرد و افزود: شعار روز هوای پاک این ستاد در سال جاری ، "با گسترش حمل و نقل عمومی دماوند را دوباره خواهیم دید" است و با توجه به اینکه 29 دی ماه مصادف با روز جمعه می شود لذا برنامه های این هفته از 22 دی ماه آغاز و تا 29 دی ماه به طول خواهد انجامید.

رئیس ستاد هوای پاک شهرداری تهران ادامه داد: با تشکیل ستاد مذکور ، اقدامات بخش های مختلف مدیریت شهری در شهرداری تهران هماهنگ شده و امیدواریم با همکاری بخش های مختلف با ستاد هوای پاک بتوانیم امسال فعالیت های خوبی در حوزه شهر تهران در روز هوای پاک داشته باشیم چرا که معتقدیم در تمامی بخش ها می بایست به مدیریت واحد شهری برسیم.

حیدرزاده با بیان اینکه بحران آلودگی هوا مهم ترین بحران زیست محیطی پایتخت است ، خاطر نشان کرد: کنترل آلودگی هوای تهران نیازمند عزم جمعی است و مدیریت شهری تهران قطعا به تنهایی نمی تواند فعالیت های پیشگیرانه داشته باشد و در این زمینه نیازمند حمایت قاطع و جدی دولت است کما اینکه تا کنون حرکت جدی در جهت پیگیری مواد طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: البته شهرداری تهران در رابطه با برنامه ها و مفاد مرتبط با مدیریت شهری در طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران اقدام کرده و همواره میزان پیشرفت هر یک از برنامه های این بخش را رصد و پیگیری می کند.

به گفته مشاور زیست محیطی شهردار تهران ، منابع متحرک 80 درصد در آلودگی هوای تهران نقش دارند، لذا در زمینه کنترل این بخش می بایست مدیریت تقاضا، واقعی کردن قیمت سوخت و گسترش حمل و نقل عمومی را بطور جدی مورد توجه قرار داد.

وی در خصوص برنامه این ستاد برای هفته هوای پاک در تهران، یادآور شد: با وجود یک هزار اتوبوس آلاینده در تهران ، تعداد 428 اتوبوس آلاینده طی یک اقدام نمادین در این هفته از رده خارج می شود البته برای خروج مابقی این اتوبوس ها نیازمند همکاری راهنمایی و رانندگی برای اخذ مجوز نسبت به ثبت و از رده خارج کردن این وسایل نقلیه هستیم. 

حیدرزاده ادامه داد: علاوه بر این ، تعدادی اتوبوس با استاندارد یورو 2 و CNG سوز به ناوگان حمل و نقل شهری تهران افزوده می شود ضمن اینکه برای بهبود وضعیت سوخت مورد استفاده در ناوگان حمل و نقل عمومی با همکاری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران یک حرکت مطالعاتی انجام شده که نتیجه این مطالعات در هفته هوای پاک اعلام می شود.

رئیس ستاد هوای پاک شهرداری تهران در رابطه با برنامه های ستاد مرکزی معاینه فنی خودروها در تهران در هفته هوای پاک عنوان کرد: با همکاری ستاد مرکزی معاینه فنی خودروها و شرکت اتوبوسرانی خط معاینه فنی اتوبوس ها و خودروهای سنگین فعالیت خود را آغاز می کند همچنین 18 هزار فیلتر هوای پیکان به طور رایگان در 6 مرکز معاینه فنی خودرو در تهران توزیع می شود.

حیدرزاده افزود: در بخش تاکسیرانی نیز حرکتی در زمینه معاینه فنی تاکسی ها صورت می گیرد به طوری که طی این هفته ، حمایت ها و تسهیلات ویژه به تاکسی ها برای مراجعه به مراکز معاینات فنی خودرو در نظر گرفته شده به گونه ای که علاوه بر مراکز از قبل تعیین شده برای معاینات فنی تاکسی ها ، 6 مرکز معاینه فنی خودرو موجود در تهران نیز فقط با دریافت مبلغ یک هزار ریال پاسخگوی مراجعات رانندگان تاکسی خواهد بود.

رئیس ستاد هوای پاک شهرداری تهران همچنین از آغاز عملیات اجرایی خط اتوبوس برقی حد فاصل راه آهن- شوش در روز 27 دی ماه امسال خبر داد و گفت: علاوه بر این ، در زمینه انجام فعالیت های آموزش و اطلاع رسانی بر روی تعدادی از اتوبوس های شرکت واحد هماهنگی هایی با آموزش و پرورش شهر تهران و پلیس یار شهرداری صورت گرفته است.

حیدرزاده با اشاره به انجام فعالیت های آموزشی در تلویزیون از سوی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، ادامه داد: همچنین میزان تاثیر تغییر ساعت بانک ها در کاهش ترافیک و به تبع آن آلودگی هوای تهران از سوی این معاونت در هفته هوای پاک اعلام می شود.

به گفته وی ، پیک بادپای تهران نیز به مناسبت هفته هوای پاک تخفیف ویژه ای به متقاضیانی که برای اولین بار از این بخش خدمت می گیرند ، خواهد داشت.

حیدرزاده افزود: همچنین با همکاری هیئت دوچرخه سواری و تربیت بدنی شهرداری تهران حرکت نمادین دوچرخه سواری در روز 29 دی ماه در خ میرداماد به اجرا در می آید.

رئیس ستاد هوای پاک شهرداری تهران ، برگزاری نمایشگاه عکس و کاریکاتور ، اجرای برنامه های مختلف در صدا و سیما، برگزاری جشنواره های مختلف در فرهنگسراها ، تشکیل پایگاه های اطلاع رسانی در نزدیکی ایستگاه ها و تابلوهای نشانگر میزان آلاینده های موجود در هوا و گازسوز کردن خودروهای شهرداری برای تعمیق فرهنگ گازسوز کردن خودروها در تهران را از دیگر برنامه های ویژه هفته هوای پاک ذکر کرد.

حیدرزاده با بیان اینکه مشکل به وجود آمده در بخش توزیع گاز مایع و افت فشار شدیدی که در فصل زمستان بر روی این نوع انرژی صورت گرفته است ، اظهار داشت: به همین لحاظ در حال حاضر بخشی از اتوبوس های گازسوز متوقف شده است بنابراین بهترین گزینه برای تامین سوخت اتوبوس ها باید نیمی از اتوبوس های مورد استفاده دیزلی و نیم دیگر آن گازسوز باشد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این ، افزایش کیفیت سوخت مورد استفاده در اتوبوس ها نیز باید از سوی دولت مورد تاکید قرار گیرد چرا که سوخت نامناسب ، چرخه حمل و نقل عمومی را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است.

کد خبر 431256

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =