سرمایه‌گذاری هدفمند جهان برای سلامت/ «دوچرخه» راهی برای نجات بشر

سازمان ملل متحد با نامگذاری روز جهانی دوچرخه‌سواری، مسیری متفاوت را پیش روی دنیا قرار داد تا به سمت تغییر سبک زندگی شهرنشینی و سلامت انسانها و کاهش آلودگی هوا بروند.

خبرگزاری مهر – گروه ورزش: پیش از این دوچرخه سواران اروپا در یک روز در برخی شهرها جمع می‌شدند و به نوعی روز دوچرخه سواری را ارج می‌گذاشتند اما این بار نام روز دوچرخه سواری رسمی‌تر شده است. فروردین ماه سال جاری سازمان ملل متحد با ۱۹۳ رأی کشورهای عضو خود از جمله ایران روز سوم ژوئن مصادف با ۱۳ خرداد ماه را به عنوان «روز جهانی دوچرخه سواری» اختصاص داد. نامگذاری رسمی این روز برای فعالین این رشته از جمله دوستداران محیط زیست بسیار با ارزش بود چرا که این روزها هوای اکثر شهرها به واسطه حضور بیش از پیش خودروها و آلاینده‌ها آلوده شده، شهرها خاکستری رنگ شده و هوا برای نفس کشیدن سخت‌تر می‌شود.

سازمان ملل با این باور به طرح روز جهانی دوچرخه سواری رأی مثبت داده که اگر می‌خواهیم با مشکلاتی مثل ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و کم تحرکی شهروندان مبارزه کنیم باید شهروندان را تشویق کنیم که ضمن تغییر سبک زندگی از وسایل پر تحرک تری برای حمل و نقل استفاده کنند. سازمان ملل امیدوار است که دولت‌ها بتوانند به بهانه نام این روز، فضا و بسترسازی بیشتری را برای توسعه دوچرخه سواری فراهم کنند تا شهروندان شهرهای بزرگ خودروهای خود را کنار بگذارند و به این رشته روی بیاورند.

UCI در گزارشی در سایت خود آورده است که باید نامگذاری این روز را جشن بگیریم. دیوید لاپارتین رئیس فدراسیون جهانی دوچرخه سواری در همین خصوص گفته: «من همه را تشویق می‌کنم تا در این روز تاریخی دوچرخه سواری کنند و جشن بگیرند. امیدوارم همان طور که در اهداف سازمان ملل آمده شاهد این باشیم که این ورزش سرگرم کنند بتواند باعث سلامتی افراد جامعه شده و زنان را قدرتمند تر کرده و مردم را به واسطه سلامتی که بدست می‌آورند خوشحال کند. ما از این اتفاق هیجان زده هستیم.»

دوچرخه، وسیله‌ای ارزان، ساده و کم هزینه و از آن سو فعالیتی محبوب برای دوستداران محیط زیست است. ورزشی که شهروندان مانند دوومیدانی و پیاده روی می‌توانند بدون نیاز به آموزش خاص و در همه سنین به آن مبادرت کنند.

بسیاری از شهرهای مختلف دنیا این روزها در حال پیشبرد برنامه‌هایی برای توسعه زیر ساخت‌های شهری برای استفاده بیشتر از دوچرخه هستند. روزهایی را به نام دوچرخه سواری در کشورشان ثبت کرده اند، سرمایه گذاری‌های متفاوتی انجام می‌دهند، مسیرهای خاص برای دوچرخه سواران تعبیه کرده و اقدام به طراحی شبکه‌های جاده‌ای در شهرها به صورت امن و در دسترس برای اهالی این رشته کرده اند با این وجود سرعت این برنامه ریزی در جهان به نسبت افزایش شهرنشینی و آلودگی‌های محیط زیستی کند است و در این بین اگر نگاهی به برنامه ریزی های صورت گرفته برخی از کشورها بیاندازیم سرعت ایران در این برنامه ریزی کندتر است.

دوچرخه سواری این روزها در دنیا منبعی از درآمد و شغل است. در اروپا دوچرخه سواری درآمدهای بالایی دارد و تنها در چند سال گذشته بیش از ۱.۶ شغل ایجاد کرده به طوریکه پیش بینی شده بیش از ۶۵۰ هزار شغل در بخش‌های مختلف از صنایع فولاد گرفته تا پلاستیک، چرم، الکترونیک و.. شکل گرفته است.

اگر نگاهی به برخی شهرها و کشورها بیاندازیم می‌بینیم که بسیاری از شهرهای بزرگ، گام‌های خوبی برای توسعه این رشته برداشته اند. از جمله این شهرها می‌تواند به کپنهاگ و آمستردام دانمارک و هلند اشاره کرد.

آماری از رتبه بندی شهرها و کشورهای مختلف در توسعه دوچرخه سواری در بین مردم

در شهرهای دانمارک و هلند تجربیات خوبی از دوچرخه سواری و فراهم آوردن شرایط مناسب برای رفت و آمد با دوچرخه به دست آمده و سرمایه گذاری در این بخش بالاترین میزان را دارد. نگاه این کشورها به این وسیله به حدی است که در دانمارک به ازای هر کیلومتری که با دوچرخه طی می‌شود ۲۳ سنت سود برای جامعه کشورش بدست می‌آید از آن سو دوچرخه سواری به مقابله با استرس، سلامت جسمی افراد و کاهش تعداد خودروها نیز کمک کرده است.

امروزه تعداد ساکنان شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک که از دوچرخه برای رفت و آمدهای شهری استفاده می‌کنند به بیش از ۵۰ درصد رسیده و در آمستردام هلند این آمار ۴۸ درصد است. این دو شهر از مدعیان استفاده از دوچرخه در دنیا هستند به طوریکه پیش بینی شده در هلند؛ کشور دوچرخه‌ها بیش از ۱۸ میلیون دوچرخه وجود داشته باشد در حالیکه جمعیت این کشور به ۱۷ میلیون می‌رسد و حتی شهرهای مهم این کشور با معضل کمبود پارکینگ برای این وسیله روبرو هستند.

البته شهرهای دیگری همچون کرایست چرچ نیوزلند (شهر باغ‌ها) که بعد از یک زلزله در سال ۲۰۱۰ به دلیل خرابی زیاد معابر مردم برای تردد راحت‌تر به دوچرخه سواری روی آوردند. پکن پایتخت چین با جمعیتی چند ده میلیونی که مردم برای فرار از ترافیک به سمت دوچرخه رفتند. در شانگهای چین بزرگترین شهر این کشور که یکی از قطب‌های اقتصادی این کشور نیز می‌باشد بیشتر ترددها توسط دوچرخه صورت می‌گیرد. در توکیو بالاترین استفاده از دوچرخه در رفت آمدهای شهری ثبت شده است. در استرالیا و در شهر کانبرا نیز مردم به تازگی به سمت رفت و آمد با این وسیله رفته اند. البته باز هم آمارها به کشورهای اروپایی نمی‌رسد.

در سال ۲۰۱۵، طی پرسشنامه‌ای تحقیقی گسترده از مردم و مسئولین در خصوص وضعیت برخی از کشورها برای توسعه این رشته انجام گرفت که بخشی از نتایج آن در جدول زیر به صورت نمونه آورده شده است.

کشور هلند دانمارک مجارستان فنلاند آلمان چک استرالیا
سهم مشارکت (درصد) ۳۶ ۲۳ ۲۲ ۱۴ ۱۲ ۸ ۶
تعداد نفراتی که از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه استفاده می‌کنند (درصد) ۲۶ ۱۶(۲۰۱۰ الی ۲۰۱۳) ۱۹
(۲۰۱۳)
۸
(۲۰۱۰ الی ۲۰۱۱)
۱۰
(۲۰۱۲)
۷
(۲۰۱۳)
۱.۵
(۲۰۱۰)
برنامه راهبردی طرح اصلی از سال ۱۹۹۰ بله بله از ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ بله ۱۰ درصد تا ۲۰۲- ۲۵ درصد مردم تا ۲۰۲۵ بله تا سال ۲۰۱۵
نام برنامه راهبردی - دانمارک روی دوچرخه شما برنامه ملی دوچرخه سواری از ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ برنامه جامع ملی پیاده روی و دوچرخه سواری تا ۲۰۲۰ برنامه سالانه تکامل دوچرخه سواری تا ۲۰۲۰ برنامه ملی دوچرخه سواری از ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ برنامه جامع تا سال ۲۰۱۵
سرمایه گذاری سالانه (میزان سرانه) ۴۱۰ میلیون یورو
(۲۴.۴ میزان سرانه)
۶۷.۵ میلیون یورو از ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۴
(۱۲ میزان سرانه)
۳.۷ میلیون یورو - - ۱۷ میلیون یورو
(۱.۶ میزان سرانه)
۲۷ میلیون یورو
(۲۰۰۷-۲۰۱۲)
(۳.۲ میزان سرانه)
سرمایه گذاری سالانه دولت (میزان سرانه) ۳۵ میلیون یورو (۲.۱ میزان سرانه) ۲۷ میلیون یورو
(۴.۸ میزان سرانه)
۰.۶۴
میلیون یورو
- ۹۳ میلیون یورو
(۱.۱۵ میزان سرانه)
۴ میلیون یورو
(۰.۳۸ میزان سرانه)
۴.۴ میلیون یورو
(۰.۵۲ میزان سرانه)

اگر نگاهی به ثبت تحقیق مورد اشاره بیاندازیم متوجه می شویم که بودجه قوی‌ترین ابزار سیاست عمومی برای توسعه دوچرخه سواری است. افزایش بودجه برای زیرساخت حمل و نقل فعال به این معنی است که رهبران شهرها بصورت عملی در رابطه با پیاده روی و دوچرخه سواری ورود می‌کنند. دولت‌ها فضا و بستر لازم را فراهم می‌کنند تا شهروندان خودروهای شخصی را کنار بگذارند و به دوچرخه سواری روی آورند.

حتی سیاستمداران نیز با کنار گذاشتن خودروهای خود، عاملی در تحریک مردم به عنوان رهبران فکری شده اند. شهردار وین از مترو استفاده می‌کند و استاندار یکی از بزرگترین ایالت‌های اتریش کارت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دارد و هرگز سوار خودروی شخصی نمی‌شود همچنین مارک روته؛ نخست وزیر هلند، بوریس جانسون؛ وزیر امور خارجه انگلیس و امانوئل مکرون؛ رئیس جمهور فرانسه نیز با این وسیله تردد می‌کنند. ولادیمیر پوتین نیز به غیر از ورزش مورد علاقه رزمی اش دوچرخه سواری را دوست دارد.

اما در ایران چه کارهایی برای توسعه این رشته صورت گرفته است؟ بیش از یک دهه است که در تهران شعار شهر انسان محور از سوی مسئولین شنیده شده اما هنوز زیرساخت‌های استفاده از این وسیله در هیچ کجای حمل و نقل عمومی شهر و حتی بسیاری از معابر تفریحی نیز به شکل گسترده فراهم نشده است و هر روز شاهد بیشتر شدن تعداد خودروها در خیابان‌های اصلی بوده و حتی موتورسیکلت‌ها پا را فراتر گذاشته و در معابر انسانی و پیاده روها حریم امن مردم را به خطر می‌اندازند.

در جایی که سازمان ملل امیدوار است که با توسعه دوچرخه سواری زنان و دختران جوامع نیز آسان‌تر از قبل به سمت این ورزش بروند در شهرهای بزرگ ما حتی دوچرخه سواران مرد نیز دیده نمی‌شوند. این عدم رشد و توسعه زیرساخت‌های دوچرخه سواری نشان می‌دهد که سیاست گذاری‌های صورت گرفته در حوزه شهری در این خصوص تا به امروز به بن بست خورده و نتیجه نداده است. هزینه‌ها و برنامه ریزی ها کافی نبوده و کمترین سهم برای توسعه استفاده از این وسیله یا حتی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است.

مدتی است با دستور و ابلاغ وزارت ورزش و جوانان و دفتر محیط زیست این وزارتخانه شاهد اجرای پویش «سه شنبه‌های بدون خودرو» در کشور هستیم. کمپینی که با هدف استفاده کمتر از خودروهای تک سرنشین و تشویق شهروندان تلاش می‌کند تا مردم دست کم در روز سه شنبه به جای استفاده از خودروی شخصی، گزینه‌های مفیدتری مثل دوچرخه سواری، پیاده روی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و حداقل استفاده از خودروی اشتراکی را برای انجام کارهای روزمره جایگزین کنند.

هیأت‌های دوچرخه سواری کشورمان پیشروی اجرای این طرح در شهرهای خود هستند و وجود مشکلات عمده ای چون عدم زیرساخت‌های مناسب، نا ایمن بودن فضای شهری، عدم کاربری مناسب خیابان‌ها برای استفاده از این وسیله، عدم جانمایی مناسب در فضاهای عمومی و پارک‌ها برای استفاده از این وسیله، عدم تبلیغ و آگاهی مردم و تغییر نگاه و روش زندگی مردم و عدم سرمایه گذاری مناسب دولت و خلف وعده دستگاه‌های اجرایی، عدم بهره مندی بانوان از این طرح در برخی از شهرها، باعث شده تا این برنامه هنوز نتواند به آن جایگاه واقعی خود برسد و این مسئله نیازمند همیاری مسئولین و سیاستگذاران و رسانه‌های ملی است. این در حالی است که در شهرهای مطرح جهان که دوچرخه سواری در آنها توسعه یافته، شاهد جداسازی مسیر عبور خودروها و دوچرخه‌ها در خیابان‌های اصلی و همراهی دولتمردان و مجریان گرداننده شهرها در آنها هستیم.

دوچرخه سواران فعال در برخی از شهرهای ایران از جمله، تبریز، اصفهان، البرز، تهران، کرمانشاه، نورآباد ممسنی هم به بهانه نامگذاری روز جهانی دوچرخه سواری گردهم آمدند و در اصفهان طوماری برای توسعه این رشته امضا شد. با رسمی شدن «روز جهانی دوچرخه سواری» بارقه‌های امید برای توسعه این ورزش در کل دنیا زده شده و امید می‌رود که در آینده‌ای نزدیک شاهد پویایی بیشتر و گرایش مردم به حمل و نقل عمومی با این وسیله باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان ملل پس از نامگذاری روز سوم ژوئن به عنوان روز جهانی دوچرخه سواری اهدافی را برای کشورها و دولتها در این خصوص تعریف کرده است که برخی از آن به این شرح است:

* در این راستا دولت‌ها از این پس موظف هستند بسترهای لازم برای دوچرخه سواری ایمن را برای شهروندان خود فراهم کنند.

* دوچرخه نماد حمل و نقل پایدار است و حامل یک پیام مثبت برای تولید و مصرف پایدار، علاوه بر این که تأثیر مثبتی بر آب و هوا نیز دارد.

* کشورهای عضو سازمان ملل را تشویق می‌کند تا توجه ویژه ای به فرهنگ دوچرخه سواری داشته باشند و استفاده از دوچرخه را در سیاست‌ها و برنامه ریزی های توسعه خود در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی داشته باشد.

* کشورهای عضو را تشویق می‌کند تا ایمنی جاده‌ها را بهبود بخشیده و ساختار حمل و نقل پایدار را طراحی و اجرا کنند.

* با تاکید بر استفاده از دوچرخه در سیستم حمل و نقل سلامت شهروندان و عابرین پیاده را تضمین نمایند.

* تشویق ذینفعان بر تاکید به استفاده از دوچرخه به عنوان ابزاری برای توسعه پایدار و تقویت و آموزش.

* اصول تربیت بدنی به کودکان و افراد جوان، ترویج سلامت جامعه، جلوگیری از بیماری‌ها، افزایش قدرت تحمل، تسهیل پذیری اجتماعی و حمایت از فرهنگ صلح در سراسر جهان.

* کشورهای عضو را تشویق می‌کند تا بهترین شیوه‌ها و ابزار را برای استفاده بیشتر از دوچرخه در جوامع خود اتخاذ کرده و از ابتکار عمل برای سازماندهی فرهنگ دوچرخه سواری استفاده کنند.

* در سطح ملی و محلی به عنوان وسیله‌ای برای تقویت سلامت جسمی و روحی استفاده کنند.

زهرا محمدی فر

کد خبر 4314230

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =