توسل به مکتب وحی عاملی برای دستیابی به کمال است/ دفاع از هویت فرهنگی و اسلامی امری ضروری است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی صبح امروز در دومین نشست کارشناسان امور فرهنگی بانوان سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه برای شناخت کمال باید به مکتب وحی و انبیاء و اولیای الهی توسل جست، گفت: جامعه باید با قرآن زندگی کند، بنابراین باید از هویت خود در برابر کسانی که می خواهند به آن ضربه وارد کنند دفاع کنیم، حتی بانوان باید از جنبه های مختلف فعالیتها و استراتژیهای خود دفاع کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، با بیان اینکه عقل بشر به تنهایی به غایت مطلوب نمی رسد و در هر دوره ای از تاریخ این مطلوب دستخوش تغییر و تحول شده، اظهار داشت: در هر دوره با توجه به شرایط جامعه موردی خاص مطلوب بوده است. بنابراین باید نگاه مطلوبی داشت، اگر کمالی متصور است که بشر می گوید من بهترین کمال را می خواهم باید به موجودی میل کند که به انسان و ورای انسان اشارتی داشته باشد. این وجود مطلق جز خداوند نمی تواند باشد و باید به او رجوع کنیم، همانگونه که آیات بسیاری بر رجوع و بازگشت به خداوند اشاره کرده است " انا لله و انا الیه راجعون" مصداق همین مسئله است. آیات متعدد به ما می گویتد که غایت مطلق خدا است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: در پایان ماه صیام عیدی است که در قرآن و ادله ما آمده است، ما در عید فطر می گوئیم: "بهترین چیزی که بندگان صالح از تو می خواهند من هم می خواهم." اما ما نمی دانیم بهترین چیزی که بندگان صالح می خواهند  چیست. چرا که ما وجود محدودی هستیم و کمال مطلق را نمی توانیم تعریف کنیم زیرا احاطه به وجود او نداریم.

دکتر سید مهدی خاموشی با یادآوری اینکه طبق تعاریف، "حیا و عفت" وقار است، گفت: باید از کمال مطلق تبیعیت کرد، بنابراین برای رسیدن به کمال مطلق باید ریاضت بکشیم تا کلید ورود به شهر آباد و جنت را به دست آوریم. باید ریاضت مشروح به نماز و روزه داشته باشیم تا به هدف برسیم. 

وی در ادامه با بیان اینکه خداوند برای رسیدن به کمال راهی مقرر کرده که صراط مستقیم است، افزود: برای شناخت کمال باید به مکتب وحی توسل جست خدا هم هدف را تعریف کرده و هم راه رسیدن به آن را. بنابراین شناخت راه نیاز به مکتب وحیانی دارد.

دکتر سید مهدی خاموشی با تأکید بر این نکته که در کعبه بودن کمال نیست، چه بسا بتهایی زمانی در کعبه بوده اند ولی فضیلت مقام در رضایتمندی حق است، تصریح کرد: باید دید که چه مسیری را باید طی کرد تا به هدف برسیم. باید به مکتب وحی توجه کرد، وسیله در این راه قرار گرفتن توسل به انبیا و اولیا الهی است. اگر نعمت ولایت علی (ع) نباشد دین کامل نیست . اگر بزرگترین آیت الهی علی بن ابیطالب باشد، آن جامعه باید به کمال علی گونه دست یابد، از این رو انسانی که می خواهد به کمال برسد بهترین نقطه رسیدن فهم کردن مکتب وحی است . 

وی در ادامه به تفاوت فرهنگ با حوزه های دیگر اشاره کرد و گفت: حوزه فرهنگ با آموزش تفاوت دارد . فرهنگ یعنی سنتها، نگرشها و ارزشهای تاریخی که غبار زمان بر آن نشسته است. اما هر علمی دارای تعریفی است و بهترین ویژگی آن این است که در طول تاریخ، هم قابل استفاده باشد و هم قابل بسط . در تعریف فرهنگ به طور مجمل می توان گفت که جنبه معنایی اجتماع است یعنی هر چیزی که جنبه معنایی داشته باشد فرهنگ می شود. از این رو باید برنامه های فرهنگی در حوزه فرهنگ جهت ارتقاء و بهینه سازی هدفمند برای جنبه معنایی اجتماع باشد. یعنی برنامه های فرهنگی ما به غایت اصلاح و به بهینه سازی جنبه معنایی توجه داشته باشد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پایان یاد آور شد: جامعه باید با قرآن حشر و نشر داشته و با آن زندگی کند و نقش فرهنگی شدن باید با قرآن شدن تبیین شده، حوزه فرهنگ باید جنبه انگیزشی آن را مشخص کند. در تفریح، تحصیل، بورسیه، خانه داری باید متدین بود . بنابراین باید از هویت خود در برابر کسانی که می خواهند به آن ضربه وارد کنند، دفاع کنیم، حتی خود بانوان باید از جنبه های مختلف، از فعالیتها و استراتژیهای خود دفاع کنند.

کد خبر 431468

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =