۲۶ دی ۱۳۸۵ - ۰۸:۳۶
کلام روز

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: بی تردید کلام الهی و سخنان بزرگان دین، بهترین و مطمئن ترین چراغ راهنمای بشریت به سوی خیر دنیا و آخرت و کسب مواهب ارزشمند است . مرور روزانه برخی نکته های هدایتگر، نقش ارزشمندی در روشنگری ذهنی و روحی خواهند داشت .

آیه روز:

ان الله یأمرکم ان تؤدوا الأمانات الَى أهلها وإذا حکمتم بین الناس ان تحکموا بالعدل ان الله نعما یعظکم بِه ان الله کَان سمیعا بصیرا.

خدا قاطعانه به شما فرمان می  دهد که امانتها را به صاحبانش بازگردانید و هنگامی که میان مردم داورى می  کنید ، به عدالت داورى کنید . یقیناً فرمان بازگردانیدن امانت و عدالت در داورى نیکو چیزى است که خدا شما را به آن موعظه می  کند، بى تردید خدا همواره شنوا و بیناست .

سوره النساء، آیه 58 

احادیث امروز:     

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

خوشا به حال کسی که نادانی نکند و زیادی مالش را ببخشد و به عدالت رفتار کند .

نهج الفصاحه، حدیث 1910 

حضرت علی(ع):

و لایثقلَن علَیک شى خففت به المؤونة عنهم، فانه ذخر یعودون به علیک فى عمارة بلادک، و تزیین ولایتک، مع استجلابک حسن ثنائهِم، و تبجحک باستفاضة العدل فیهِم، معتمدا فضل قوتهِم بما ذخرت عندهم من اجمامک لهم، و الثقة منهم بما عودتهم من عدلک علیهِم، و رفقک بهِم. فربما حدث من الامور ما اذا عولت فیه علیهِم من بعد احتملوه طیبة انفسهم به، فان العمران محتمل ما حملته، و انما یؤتى خراب الاْرض من اعواز اهلها، و انما یعوز اهلها لاِشراف انفس الولاة علی الجمع، و سوء ظنهِم بالبقاء، و قلة انتفاعهِـم بالعبـر. 

و این تخفیف خرجى آنان بر تو سنگین نیاید، زیرا تخفیف تو ذخیره اى است که با آبادکردن شهرهاى تو و آرایش حکومتت به تو بازمى گردانند، علاوه ستایش مردم را به خود جلب نموده، و شادمان هستى که سفره عدالت را در بین آنان گسترده اى، در حالى که با قوت بخشیدن به آنان به وسیله ذخیره اى که در تخفیف مالیات نزد ایشان نهاده اى مى توانى بر آنان اعتماد کنى، و با عدالت و مهربانیت که آنان را به آن عادت داده اى بر آنان مطمئن باشى، چه بسا گرفتاریهایى که پیش آید که پس از نیکى به مالیات دهندگان اگر حل آن را به آنان واگذارى با طیب خاطر بپذیرند، چه اینکه بر مملکت آباد آنچه را بار کنى تحمل کشیدنش را دارد، و علت خرابى زمین بى چیزى و تنگدستى اهل آن زمین است، و فقر و ندارى آنان ناشى از زراندوزى والیان، و بدگمانى آنان به بقاء حکومت، و کم بهره گیرى آنان از عبرتها و پندهاست.

امام سجاد(ع): 

منه، تقدست اسمآؤه، و تظاهرت الآؤه، لایسئل عما یفعل و هم یسئلون. والحمدللّه الذى لو حبس عن عباده معرفة حمده على‏ ما ابلاهم من مننه المتتابعة، و اسبغ ...

تا از پى عدالت خود بدکاران را به کردار بدشان و نیکوکاران را به عمل صالحشان جزا دهد، منزه است نام‏هاى او، و پى ‏درپى است نعمت‏هاى وى، کسى را نرسد که او را را از کرده‏اش باز پرسد، ولى همه در معرض پرسش او باشند. و سپاس خداى را که اگر عبادش را از معرفت سپاسگزارى بر عطایاى پیاپى که به آنان داده، و نعمت‏هاى پیوسته ...

کد خبر 431484

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =