آمریکا قدرت عمل را در عراق از دست داد / بی اعتنایی به نقش همسایگان یکی از دلایل شکست بوش در عراق است

آمریکا در سال گذشته دوران بسیار سختی را در عراق تجربه کرد در حالی که مقامهای آمریکا در ابتدای تهاجم به عراق رویایی دیگر در سر داشتند، اما در نهایت آمریکا در عراق شکست خورد که یکی از دلایل این شکست نادیده گرفتن نقش همسایگان به ویژه ایران و سوریه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله نیوزویک در شماره اخیر خود به بررسی دلایل شکست آمریکا در عراق پرداخته و اعلام داشته بوش امیدوار است با تغییراستراتژی خود در عراق، سال 2007 را به گونه ای دیگر به پایان ببرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا در حالی وارد چهارمین سال حضور خود در عراق می شود که فرماندهان نظامی آمریکا در ابتدا گمان نمی کردند که در چنین وضعیت بغرنجی  گرفتار شوند.

بر همین اساس طی روزهای اخیر سرلشگر ویلیام کالدول، سخنگوی ارتش آمریکا، در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرده بود که سال جدید برای عراق سال خوبی خواهد بود و بوش نیز با تغییرات جدید خود در عراق سعی دارد تا از وخیم تر شدن اوضاع در عراق جلوگیری کند.

اما آنچه در این گزارش به آن پرداخته شده؛ دلایل شکست آمریکا در عراق در سال گذشته است.

بوش در اوایل ماه دسامبر برای اولین بار به شکست در عراق اعتراف کرد و این اعتراف بیانگر این نکته بود که بوش سال بسیار سختی را در مورد عراق پشت سر گذاشته است.

برهمین اساس در حال حاضر نیروهای آمریکایی حاضر در عراق کنترل بغداد را در دست دارند و این در حالیست که بغداد
نا آرام ترین منطقه عراق است واغلب نا آرامی های این کشور در بغداد رخ می دهد.

بر اساس این گزارش، پس از روی کار آمدن دولت جدید عراق مشکلات آمریکا نیز در عراق افزایش یافت، زیرا این دولت خواهان کاهش رابطه با آمریکا بود و گروههای مختلف عراقی نیز بارها از دولت خواسته اند تا به روابط خود با آمریکا پایان دهد.

از سوی دیگر گروهای تروریستی به ویژه القاعده با تحکیم پایگاه های خود در عراق مشکلات جدیدی را برای آمریکا به وجود آورد، زیرا برخی از حملات انجام شده علیه نیروهای آمریکایی توسط افراد القاعده انجام می شد.

بر همین اساس طی ماههای گذشته برخی از کارشناسان آمریکایی به بوش پیشنهاد کرده بودند تا مردم و گروه های عراقی را دربرابر گروه القاعده متحد کند، اما این پیشنهاد کارشناسان آمریکایی راه به جایی نبرد و وضعیت آمریکا در عراق پیچده تر از گذشته شد.

از دیگر دلایل شکست آمریکا در عراق می توان به این نکته اشاره کرد که آمریکا نقش همسایگان عراق را در تامین امنیت عراق نادیده گرفته بود و با متهم کردن ایران وسوریه به نقش داشتن در ناآرامی های عراق، سبب افزایش تنش ها در عراق شد.

به عبارت دیگر گروههای مختلف عراقی با سواستفاده از اختلاف موجود میان آمریکا وهمسایگان عراق، اوضاع عراق را آشفته کردند از همین رو بود که اغلب کارشناسان سیاسی و گروه تحقیق عراق یکی از راههای کاهش ناآرامی در عراق را مذاکره آمریکا با همسایگان عراق به ویژه ایران وسوریه اعلام کردند. 

اما آنچه در مورد این پیشنهاد  پیش بینی می شود این نکته است که به احتمال زیاد بوش در ترسیم سیاست های جدید خود در عراق، توجهی به طرح مذاکره با ایران و سوریه نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش، بوش اعتقاد دارد که با تغییر فرماندهان نظامی خود در عراق می تواند تنش های موجود در عراق را کاهش دهد و از سوی دیگر بوش در نظر دارد با اعزام نیروهای بیشتر به عراق کنترل بیشتری بر بغداد داشته باشد، اما بر اساس نظر اغلب کارشناسان نظامی اعزام نیروهای بیشتر به عراق در شرایط فعلی به صلاح آمریکا نیست.

بر همین اساس، طی روزهای آینده استراتژی جدید آمریکا در قبال عراق مشخص می شود و باید دید بوش برای نجات خود از باتلاق عراق وکاهش نا آرامی های این کشور چه تدبیری اندیشه است واینکه آیا سیاست جدید بوش در عراق به بهبود جایگاه بوش در آمریکا کمک می کند؟.  

کد خبر 431570

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =