نظم جامعه در بحث زندان زدایی نباید فراموش شود

یک استاد حقوق با اشاره به اصل فقهی مزمت «تعجیل عقوبت قبل... » ، گفت: عجله در کیفر رساندن متهم (پیش از احراز جرم) صحیح نیست و باید قاضی حتی الامکان از صدور قرارهای منتهی به بازداشت اجتناب کند.

دکتر روشنعلی شکاری در گفتگو با خبرنگار مهر ، در ارتباط با لزوم زندان زدایی دردستگاه قضا ، اعلام کرد : این مسئله تدبیر درستی است و اگر پیگیری شود ، قطعا به نتیجه می رسد.

وی تصریح کرد: اصل این است که تا حد ممکن نباید مردم را حبس کرد ، مگر اینکه صدور حکم حبس از باب تأدیب مجرم ، ترهیب مشتاقان جرم و... باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: از نظر حقوق اسلامی ، جواز حبس (حکم بازداشت) منوط به این است که از طریق آن بتوان حقی را احیا کنیم . در جرائم کیفری باید کسی را زندانی کرد که با حبس وی نظم جامعه ایجاد ، مجرم تأدیب و دیگران ترهیب شوند.

شکاری یادآور شد: باید بین مجرمان و همچنین نوع جرم های ارتکابی تفاوت قائل شد. اگر مجرمی در انجام جرم حرفه ای نیست و این امکان هست که با اعمال مجازات های جایگزین  اصلاح شود ، نباید اصراری بر حبسش کرد.

این حقوقدان متذکر شد: در این حال نباید در اعمال زندان زدایی ، نظم جامعه را نیز فراموش کرد ؛ زیرا در برخی موارد حکم حبس علاوه بر کیفر مجرم ، تلاش برای استقرار و حفظ نظم در جامعه هم هست.

وی با بیان اینکه در صدور قرارهای تأمین باید میان حق الناس و حق الله تفکیک قائل شد ، اظهار داشت: در حق الناس ممکن است این امکان وجود داشته باشد که اگر متهمی با قرار «قید قول شرف» آزاد شود ، با فرار وی حق شاکی خصوصی ضایع شود اما در حق الله اگر متهم شخصی موجه باشد ، بهتر است که قاضی تعجیل در عقوبت متهم پیش از صدور حکم قطعی نکند.

شکاری تاکید کرد: در محکمه های ما بهتر است به جای صدور قرارهای سنگین و یا تعجیل در بازداشت و زندان ، در کیفر دادن مجرمان قطعی و خطرناک سرعت داده شود.

کد خبر 431599

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =