استفاده اسرائیل از اورانیوم ضعیف شده در جنوب لبنان

یک مطالعه جدید نشان می دهدکه رژیم صهیونیستی در تهاجم تابستان سال گذشته به لبنان از اورانیوم ضعیف شده بر علیه مردم استفاده کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه لبنانی دیلی استار، نمونه های گرفته شده ازخاک جنوب لبنان وجود اورانیوم ضعیف شده را نشان می دهد که در جنگ ماه مارس سال 2006 بکار برده شده است.

روزنامه الصفیر چاپ لبنان درگزارش روز چهارشنبه خود به نقل "محمد علی قبیسی" کارشناس فیزیک اتمی در آلمان می نویسد: اسرائیل درجنگ از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است و این مواد درنمونه های خاکی که اخیراً ازصندوق مهمات برجای مانده در منطقه خیام برداشت شده، دیده می شود.

قبیسی همچنین ضمن توضیح درباره تفاوت بین اورانیوم غنی شده و ضعیف شده یاد آور می شود که هر دو آنها می تواند بیماریهای خاص خود را داشته باشد و به شیوه خود به سلامت انسانها آسیب برساند.

درهمین رابطه، پیشترنیز تحقیقاتی صورت گرفته بود که نتیجه آن مثبت اعلام شد.

"کریس باسبی "( Chris Busby) نماینده انگلیس در کمیته اروپایی خطرات تشعشعی گفت: "تنها منبعی که می توان برای اورانیوم پیدا شده در خیام ذکر کرد راکتورهای هسته ای است و مواد طبیعی و صنعتی را نمی تواند عاملی برای این مواد ذکر نمود.

باسبی در گزارش اولیه خود می گوید که دودلیل احتمالی برای آلودگی وجود دارد:" اولین دلیل این است که این آلودگی از یک وسیله هسته ای آزمایشگاهی کوچک و یا سلاح آزمایشگاهی دیگری بوده است، اما دلیل دیگر این است که این آلودگی از یک سلاح با اورانیوم غنی شده است." تصویر مربوط به انفجار اولین بمب، ابرهای زیادی ازدود سیاهی را نشان می دهد که ممکن است نتیجه سوختن اورانیوم باشد.

باسبی افزود:"وقتی که چنین سلاحی به یک هدف سخت برخورد می کند، ذرات کوچک این انفجار تا مدت زیادی در محیط باقی می مانند."

کد خبر 431633

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =