ایجاد بانک متخصصان و نخبگان ایرانی مقیم خارج / شناسایی دانشمندان و متخصصان ایرانی خارج کشور

ایجاد بانک متخصصان و نخبگان ایرانی مقیم خارج و شناسایی دانشمندان و متخصصان ایرانی خارج کشور در کارگروه علمی و آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور بررسی و نهایی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شرح وظایف کارگروه همکاری های علمی و آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در آخرین جلسه این کارگروه در وزارت علوم اصلاح و تصویب شد.  

شناسایی علما، دانشمندان و متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور در تمامی زمینه ها ( با هماهنگی سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و با همکاری رایزن های علمی و فرهنگی و سایر نمایندگی های مرتبط )، ایجاد بانک اطلاعات متخصصان و نخبگان ایرانی ( در دبیرخانه شورای عالی که در وزارت امور خارجه است )، شناسایی نیازهای کشور و اولویت بندی آن در زمینه های علوم و فناوری از جمله مصوبات این کارگروه به شمار می آید.

همچنین کارگروه همکاری های علمی و آموزشی شورای عالی امور ایرانیان موظف شد با متخصصان ایرانی مقیم خارج در جهت انتقال علم و فناوری به کشور از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی توسط متخصصین ایرانی خارج از کشور تعامل داشته باشد و زمینه مشورت و همکاری متخصصان ایرانی ( شخصیت حقیقی و حقوقی ) مقیم خارج از کشور را از جمله در طرح های راهبردی کشور فراهم کند.

شناسایی فرصت های مطالعاتی و تحصیلات عالیه در خارج از کشور برای اعزام دانشجویان و دانشمندان جوان ایرانی با کمک متخصصان و اساتید ایرانی مقیم خارج نیز یکی دیگر از مصوبات این کارگروه است.

بررسی علمی علل مهاجرت متخصصین ایرانی ( با بهره گیری از تجربیات بین المللی در این زمینه ) و برنامه ریزی برای ارتباط و تعامل بیشتر با آنان نیز در شرح وظایف این کارگروه تأکید شده است.

به گزارش مهر، کارگروه علمی و آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور همچنین باید در پیشنهاد راهکار، طرح و لوایح مورد نیاز برای تدوین ضوابط و مقررات لازم برای رفع مشکلات حضور متخصصان در کشور و ایجاد تسهیلات قانونی مناسب به منظور ارائه به کارگروه حقوقی و کنسولی تلاش کند.

بررسی همه جانبه موضوعات مرتبط با مدارس ایرانی خارج از کشور و ارائه طرح های مناسب به مراجع ذیربط برای بهبود کیفیت خدمات آموزشی و بهینه سازی ظرفیت آنها به صورتی که بتواند حتی الامکان همه فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور را جذب کند و ارائه راهکارهای مناسب حمایتی و تشویق ایرانیان به ایجاد مدارس، آموزشگاه ها و موسسات آموزش عالی (ترجیحا غیر انتفاعی) در خارج از کشور از دیگر مصوبات این جلسه است.

کد خبر 431697

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =