رئیس سازمان سنجش در گفتگو با مهر : حذف کنکور برای 10 درصد ظرفیت ها غیرممکن است / سوابق تحصیلی به تنهایی معیار دقیقی برای گزینش دانشجو نیست

در حدود 10 درصد ظرفیت های دانشگاهی به دلیل متقاضی زیاد دارای حساسیت بالایی هستند و حذف کنکور و محاسبه سوابق تحصیلی به تنهایی برای گزینش عملیاتی نیست.

دکتر " عبدالرسول پورعباس" در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در کشور ما آزمون های دبیرستان اغلب به صورت تشریحی برگزار می شود و این موضوع تصحیح آنها را به صورت یکسان با مشکل مواجه می کند. با توجه به این مسئله باید در کنار آزمون های استاندارد دبیرستان، آزمون سراسری نیز به صورت متمرکز برگزار شود.

وی ادامه داد: همچنین داوطلبان در سال های مختلف موفق به اخذ دیپلم خود شده اند که این امر نیز نمی تواند سنجش بر اساس سوابق تحصیلی را امکانپذیر سازد بنابراین آزمون سراسری به انتخاب و گزینش داوطلبان کمک می کند.

رئیس سازمان سنجش با بیان اینکه 85 تا 90 درصد ظرفیت دانشگاه ها از حساسیت بالایی برخوردار نیستند، گفت: تنها 10 درصد ظرفیت ها از حساسیت ویژه ای برخوردار هستند و در خصوص آنها اعمال سوابق تحصیلی به تنهایی امکانپذیر نیست.

وی اضافه کرد: حذف کنکور امری نسبی است و تنها برای برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آزاد شاید امکانپذیر باشد اما برای برخی رشته ها و دانشگاه ها به دلیل دارا بودن متقاضی زیاد عملیاتی نیست.

پورعباس گفت: معدل داوطلبان زیادی بین اعداد 10 تا 20 قرار دارد. این در حالی است که بین این دو عدد تنها هزار عدد وجود دارد بدین ترتیب داوطلبان بسیاری با معدل های یکسان متقاضی شرکت در رشته هایی یکسان و مشابه هستند و عملا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی امکانپذیر نخواهد بود.

کد خبر 431706

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =