خلیلی:مشکل قرنطینه ایران با اتحادیه اروپا تاخردادماه ۹۸ حل می‎شود

به گفته رئیس فدراسیون سوارکاری مشکل قرنطینه ایران با اتحادیه اروپا یکی از اولویت‎های این فدراسیون در دوره جدید است و این مشکل تا خرداد سال آینده برای همیشه حل خواهد شد.

مسعود خلیلی که روز گذشته در مجمع انتخاباتی فدراسیون سوارکاری با کسب اکثریت آرا برای یک دوره چهارساله دیگر به عنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح برنامه های خود برای دوره جدید مدیریتش تاکید کرد که پیگیری برای حل همیشگی مشکل قرنطینه ایران با اتحادیه اروپا، سر و سامان دادن به وضعیت پرورش اسب در کشور و حمایت لازم برای صادرات اسب، حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو و احداث مجموعه سوارکاری در تهران را از اولیت های کاری خود از مهمترین آنهاست.  

وی با تأکید بر اینکه در چهار سال پیش رو باید یک سری کارهای اساسی در رابطه با سوارکاری و پرورش اسب انجام شود، خاطرنشان کرد: تحقق این کارها و برنامه های پیش بینی شده برای آنها از یک طرف به فدراسیون و وزارت ورزش مربوط می شود و از طرفی به سازمان های مربوطه دیگر که امیدوارم همگی همکاری های لازم را داشته باشند.

رئیس فدراسیون سوارکاری پیگیری های لازم برای برطرف شدن قطعی مشکل قرنطینه ایران با اتحادیه اروپا را یکی از مهمترین اولویت های کاری خود عنوان کرد و گفت: در حال حاضر و براساس پیگیری هایی که پیش از این داشتیم، در رابطه با کشورهایی مانند قطر، عمان و آذربایجان مشکلی به لحاظ قرنطینه نداریم اما از آنجا که اتحادیه اروپا، پروتکل های خاص خود را دارد هنوز در رابطه با مشکل قرنطینه با این نهاد به نتیجه نرسیده ایم.

وی افزود: البته با مساعدت سازمان دامپزشکی و پیگیری های صورت گرفته تا حد زیادی برای حل مشکل قرنطینه ایران با اتحاد اروپا، به جلو پیش رفته ایم. در این زمینه کمیته ملی بهداشت و پیشگیری از بیماری های اسب تشکیل شد که پیگیری قرنطینه و ورود و خروج اسب ها هم در همین کمیته مورد پیگیری قرار گرفت تا برای انتقال اسب از ایران به اتحادیه اروپا و از اتحادیه اروپا به ایران مشکلی وجود نداشته باشد. دکتر ماکان علی معاون سازمان دامپزشکی قول داده است که تا خردادماه سال آینده این مشکل تا خردادماه سال آینده حل شود.

خلیلی تصریح کرد: در این زمینه خیلی از اقدامات ضروری انجام شده است از جمله حضور نمایندگان اتحادیه اروپا در ایران برای انجام بازرسی های لازم و همچنین نمونه گیری از اسب های ایرانی و آزمایش آنها در آزمایشگاه های مورد تأیید سازمان جهانی دامپزشکی.

رئیس فدراسیون سوارکاری در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر به دیگر اولویت های کاری خود برای چهار سال آینده اشاره کرد و اظهار داشت: سر و سامان دادن به وضعیت پرورش اسب در کشور یکی دیگر از برنامه های مورد نظر است. باید در این زمینه برنامه جامع تدوین شود و مشخص شود هر نژادی از اسب ها با چه هدفی نگهداری می شود و سهم هر سازمان برای بهره برداری از آنها چقدر است؟ این موضوع را با وزارت جهاد کشاورزی مطرح و پیگیری کرده ایم. در این رابطه با برخی از پیشکسوتان صاحب نظر چهار - پنج جلسه برگزار کردیم. فقط امیدوارم جهاد کشاورزی هم حضور پررنگ تری در این زمینه داشته باشد تا بتوانیم برنامه جامع پرورش اسب ورزشی را تنظیم کنیم.

خلیلی با تأکید بر اینکه باید در سوارکاری به سمت ورزش قهرمانی و حرفه ای پیش برویم و با یادآوری اینکه برای بازی های آسیایی، ۸ سوارکار به اندونزی اعزام می شوند، خاطرنشان کرد: احساس می کنم کم کم باید به فکر حضور در میادین المپیک هم باشیم. در نظر داریم به گونه ای برنامه هایمان را دنبال کنیم تا برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو حداقل تعداد ینماینده را داشته باشیم طوری که یک سوارکار از کشورمان با اسب خودش در این رویداد شرکت کند.

وی همچنین گسترش فعالیت های سوارکاری ایران در زمینه صادرات اسب را یکی دیگر از برنامه های مورد تأکید خود برای دوره جدید ریاستش عنوان کرد و گفت: چند روز پیش و برای اولین بار اسب عرب ایرانی که تولید کشورمان بود به یکی از مزارع بزرگ اسب دنیا در قطر فروخته شد. این یک موفقیت بزرگ در زمینه صادرات اسب ایرانی به حساب می آید. فدراسیون باید از پرورش دهندگان اسب حمایت کند و در زمینه صادرات اسب به موفقیت های بیشتر دست یابد.

رئیس فدراسیون سوارکاری در پایان احداث یک مجموعه سوارکاری مجهز در استان تهران را یکی دیگر از اولویت های کاری خود عنوان کرد.

کد خبر 4317996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =