ضرورت مفهوم‌سازی وقف در کتاب های درسی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خواستار گنجانده شدن موضوع سنت الهی وقف در متون کتاب‌های درسی از مقطع ابتدایی تا دانشگاهی برای پرورش واقفان بزرگ در آینده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، «پروانه مافی» نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی به تأثیرگذاری وقف در برطرف شدن موانع موجود در جامعه تأکید و اظهار کرد: وقف یک سنت الهی، دینی و یک تکلیف اقتصادی است که در حقیقت واقف آن را می‌پذیرد و به‌صورت یک جریان مستمر و دائمی چه در زمان حال و چه بعدازآن اثارخود را در جامعه دارد و به جاودانگی اشخاص کمک می‌کند.

رئیس فراکسیون خانواده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از اشخاص با وقف مال و ادامه آن از طریق فرزندان و نوادگان خود اثرگذاری مهمی در تاریخ وحیات علمی وفرهنگی جامعه داشته‌اند درواقع وقف برای  واقف جاودانگی به وجود  می‌آورد و نام و ذکر خیر او تا زمانی که وقف موجود است برای او خواهد ماند.

مافی تاکید کرد:  وقف یک سنت حسنه پسندیده در میان مسلمانان است، منتهی به نظر می‌رسد که تبلیغ، تشویق، معرفی و نمود این سنت حسنه در جامعه بسیار کم است و آن‌طور که بایدوشاید مردم با موضوع وقف آشنایی ندارند چه‌بسا که اگر آشنا شوند، علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این امر الهی خواهند شد و وقف‌های خوبی از این طریق انجام می دهند.

نماینده تهران در مجلس دهم در ادامه سخنان خود متذکر شد: من توصیه می‌کنم که سازمان اوقاف به بخش‌های فرهنگی و تبلیغ موضوع وقف عنایت ویژه‌ای داشته باشد و حتی در مباحث و متون کتب درسی چه در دوره دبیرستان و دانشگاه به‌گونه‌ای که مفهوم‌سازی مناسبی در مورد موضوع وقف بشود مطالبی را بگنجاند و حتی از همان پایه ابتدایی و سن کم، کودکان را باسنت حسنه وقف آشنا کنند تا بتوانیم از آن‌ها برای آینده واقفینی ارزشمند و بزرگ در مسیر این موضوع مهم اقتصادی که به‌صورت یک سنت دیرین و پایدار گذاشته‌شده بازخورد داشته باشیم.

مافی در خصوص اثرگذاری سنت الهی وقف در رفع مشکلات کشور خاطرنشان کرد: مدارس، بیمارستان‌ها، کتابخانه و ... که از سوی واقفان در کشور وقف می‌شود و به‌طورکلی هر عرصه‌ای که ما ورود می‌کنیم می‌بینیم که وقف می‌تواند موضوعیت پیدا کند و به مردم کمک کند و همکاری با دولت و جریان‌های بزرگ اقتصادی در کشور داشته باشد.

نماینده مردم تهران در بخشی دیگری از سخنان خود، فرهنگ‌سازی و تبلیغ سنت حسنه وقف را مورداشاره قرارداد و افزود: لذا درست تبلیغ کردن سنت الهی وقف برای آحاد جامعه بسیار مهم است و این امر باید موردتوجه دولت و مسئولان اوقاف قرار بگیرد.

مافی در خصوص شفاف‌سازی در سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: من هنوز به این موضوع به‌طور تخصصی ورود نکرده ام، ولی به هر صورت این امر باید باشد چراکه اگر ما می‌خواهیم مردم را دعوت به کاری بکنیم که موضوع آن وقف باشد، باید شفافیت وجود داشته باشد که نسبت به آن انگیزه و علاقه پیدا کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص مهم‌ترین مشکل وقفی  در حوزه انتخابیه  خود تصریح کرد: من شخصاً مشکل خاصی در این مورد تاکنون نداشته‌ام ولی مردم با مراجعه به ما در برخی از موارد از وقفی بودن زمین‌های ملکی و مشکلات آن گلایه می‌کنند که به نظر من در این موضوعات باید سازمان اوقاف با دقت و ظرافت وارد شود و مشکلات را حل‌وفصل کند. نه اینکه خدای‌نکرده از موضوع وقف که موضوعی بسیار مهم است به‌صورت یک معظل و یا یک پدیده‌ای که در آن فساد است به آن نگاه بشود، چراکه این نوع نگاه زیبنده افرادی نیست  که می‌خواهند به این سمت بیایند و یکی از خطراتی است که موضوع  وقف را می‌تواند اعتماد به مجموعه اوقاف است.

وی تاکید کرد: باید به این موضوع دقت وافی داشت، چراکه اگر خدای‌نکرده در این موضوع فسادی وجود داشته باشد اثرات منفی خواهد داشت درصورتی‌که تبلیغ و اقدامات مؤثری در این خصوص وجود داشته باشد، می‌توانیم شاهد تأثیرگذاری مضاعف آن باشیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی موقوفات موجود  در نقاط مختلف تهران که از سوی اجداد او برای استفاده عامه وقف‌شده است،  یادآور شد: متأسفانه توفیق این را نداشتم که تاکنون جزو واقفین قرار بگیریم و علی‌رغم اینکه علاقه‌مند هستم این توفیق را تاکنون نداشته‌ام.

مافی با اشاره به نقش زنان به‌عنوان پیش قراولان سنت الهی وقف در تاریخ کهن کشورمان تأکید کرد: زنان کشور ما همان‌طوری که در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی پیش‌قدم بودند در امر وقف نیز  پیشگام بوده‌اند و اولین سند موجود در مورد وقف متعلق به یک زن بوده است.

وی ادامه داد: زنان در موضوع وقف نقش بسیار مؤثر و پیشروی دارند اما متأسفانه سازمان اوقاف در حوزه فرهنگی برای تبلیغ وقف بسیار کم فعالیت داشته است اما امیدوارم در سال آینده در این حوزه شاهد اقدامات بسیار بیشتری باشیم و جذب افراد خیر و نیکوکار را به‌عنوان سرلوحه فعالیت‌های فرهنگی خود قرار دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: توجه به موضوع وقف در خاندان نظام مافی از گذشته وجود داشته است و در تهران و به‌خصوص در منطقه غرب آن از وقف مسجد تا درمانگاه و مراکز درمانی از سوی اجداد ما موردتوجه قرار داشته است و به‌صورت وقف عام در اختیار مردم قرارگرفته شده است و شاید به همین خاطر است که من به موضوع وقف بسیار علاقه‌مند هستم و درواقع در خاندان ما ژنتیکی است و موضوع آن را دوست دارم اما هنوز خودم توفیق این سنت الهی را نداشته‌ام.

کد خبر 4318013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =