فعالیت ۳۰۰شرکت دانش بنیان در حوزه نفت/ همکاری با وزارت نفت

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از فعالیت ۳۰۰شرکت دانش بنیان در حوزه نفت خبر داد و گفت: فناوریهای مربوط به استخراج نفت پیچیده تر از فناوری هسته ای نیست.

دکتر علی وطنی در خصوص تاکیدات مقام معظم رهبری بر بهره مندی از توانایی های محققان کشور در زمینه استخراج نفت و به کار گیری دانش و فناوری ایرانی در این حوزه به خبرنگار مهر گفت: صنعت نفت صنعت پیچیده ای است و ابعاد گوناگونی دارد.

وی با تاکید بر اینکه ما نباید در هر فناوری از جمله فناوری استخراج نفت نگاهمان به فناوریهای خارجی باشد،  خاطرنشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت نفت و دانشگاهها با یکدیگر در زمینه توسعه فناوری های مرتبط به نفت همکاری می کنند.

وطنی با تاکید بر اینکه توسعه فناوری هزینه بر و زمانبر است، بیان داشت: در حال حاضر تعداد قابل توجهی شرکت دانش بنیان در زمینه قطعات و تجهیزات و مواد شیمیایی در حوزه نفت فعالیت می کنند که اینها مورد حمایت قرار می گیرند.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی دیگر از اقدامات معاونت علمی، راه اندازی منطقه ویژه انرژی نفت و گاز است که ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در آن فعالیت می کنند و مورد حمایت معاونت علمی قرار گرفته اند.

به گفته وطنی، برای تحقق سخنان رهبری و استفاده از دستاوردهای بومی در استخراج نفت نیاز است هر چه بیشتر از توانایی شرکت های دانش بنیان استفاده شود؛ همچنین بهره مندی از فارغ التحصیلان در این شرکت ها می تواند ما را سریعتر به هدف برساند.

وی با بیان اینکه تاکنون تقویت نیروی انسانی انجام شده است، اظهار کرد: تقویت بخش خصوصی و واگذاری امور به این بخش، حمایت هر چه بیشتر از شرکت های دانش بنیان، تربیت نیروهای ماهر در انتقال فناوری می تواند از جمله راهکارهایی برای رسیدن به سخنان رهبری باشد.

به گفته مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مقام معظم رهبری در زمینه شرکت های دانش بنیان محکم ایستاده اند و اگر مرتب جز خواسته شان باشد که مسئولان و جوانان در زمینه استخراج نفت متمرکز شوند، این راه را دور نمی بینیم.

وی تاکید کرد: فناوری نفت و گاز پیچیده تر از انرژی هسته ای نیست از این رو می توانیم به فناوری استخراج نفت هم دست پیدا کنیم و از فناوری بومی بهره مند شویم.

کد خبر 4318858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =