گلایه شهروندان زاهدانی از قطع مکرر آب/ مسئولان پاسخگو نیستند

زاهدان - مردم شهر زاهدان این روزها در حالی روزهای پایانی ماه مبارک رمضان را سپری می کنند که معضل بی آبی امان آنها را بریده و از عدم اطلاع رسانی مسئولان نیز به شدت گله دارند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - جواد قنبری: مردم شهر زاهدان این روزها در حالی روزهای پایانی ماه مبارک رمضان را سپری می کنند که معضل بی آبی دیگر امان آنها را بریده است، و ظاهرا چند روزی است که در بسیاری از مناطق شهر مردم با قطعی آب و یا افت فشار مواجه هستند و بسیاری از آنها در تماس با خبرگزاری مهر از این موضوع گلایمند هستند.

در این میان نکته ای که بسیاری از شهروندان زاهدانی از آن گلایه مند هستند این است که این قطعی آب به هیچ عنوان به آنها از قبل اطلاع رسانی نمی شود و به یکباره آب برای چندی ساعت و حتی چند شبانه روز قطع می شود و از سوی دیگر بسیاری از آنها از نحوه پاسخگویی سامانه آب و فاضلاب شهری زاهدان (۱۲۲) ناراضی هستند.

از همین رو عبدالغفور شهنوازی یکی از ساکنان خیابان مصطفی خمینی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تقریبا از روزهای ابتدایی ماه مبارک رمضان آب در منطقه با افت فشار مواجه شد و ساعت ها قطع بود.

وی افزود: البته مشکل برای همسایه هایی که در آپارتمان ها زندگی می کنند بسیار شدید تر است زیرا آنها تقریبا از ۲۴ ساعت روز اگر ۳ یا ۴ ساعت آب داشته باشند که ساعت آن هم دقیقا مشخص نیست.

آب در برخی از خیابان ها و مناطق زاهدان به هیچ عنوان قطع نمی شود اما در برخی مناطق همیشه آب قطع استاین شهروند زاهدانی ادامه داد: نکته جالب توجه این است که آب در برخی از خیابان ها و مناطق زاهدان به هیچ عنوان قطع نمی شود اما در برخی مناطق همیشه آب قطع است.

وی گفت: زمانی هم که با سامانه ۱۲۲ تماس می گیریم هیچ پاسخ قانع کننده ای دریافت نمی کنیم و حتی گاها اعلام می کنند ما در آن منطقه قطعی آب نداریم و یا در بهترین حالت می گویند افت فشار باعث قطعی شده است.

شهنوازی تصریح کرد: ما از مسئولان می خواهیم لااقل در این موضوع عدالت را رعایت کنند نه اینکه در مناطق برخوردار آب در لوله ها باشد اما در برخی مناطق پایین شهر همیشه آب قطع باشد.

همچنین علی شهرکی یکی دیگر از شهروندان زاهدانی که در منطقه مهر شهر زاهدان زندگی می کند در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: متاسفانه چند روزی است که ما تنها ۲ ساعت در شبانه روز آن هم با فشار خیلی کم آب داریم.

وی افزود: با توجه به این شرایط حتی ذخیره سازی آب هم برای ما مشکل است زیرا هم فشار آب خیلی کم است و هم ساعات قطع آب بسیار زیاد است.

این شهروند زاهدانی با اشاره به اینکه مردم زاهدان سال هاست که آب آشامیدنی خود را از مراکز عرضه آب بهداشتی تهیه می کنند، ادامه داد: آیا واقعا خود مسئولین اداره آب و فاضلاب زاهدان در این هوای گرم و با زبان روزه می توانند ساعت ها بدون آب زندگی کنند.

کولرهای آبی هم با قطع شدن آب از کار می افتند

یکی دیگر از شهروندان خیابان مصطفی خمینی زاهدان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: واقعا موضوع بی آبی در منطقه ما غیر قابل تحمل شده است.

محسن طاهری افزود: این موضوع برروی سلامتی و اعصاب و روان ما هم تاثیر گذاشته است زیرا با توجه به اینکه اکثر مردم زاهدان از کولرهای آبی برای سرمایش خود استفاده می کنند وقتی آب قطع باشد عملا کولرها هم از کار می افتند.

وی ادامه داد: واقعا با زبان روزه چگونه می توان در این گرمای طاقت فرسا ساعت ها قطعی آب را تحمل کرد.

وی گفت: من و همسایگان در یک آپارتمان ۱۶ واحدی در بهترین حالت در شبانه روز ۸ ساعت آب داریم آن هم بین ساعت ۵ صبح تا ۱۲ ظهر که واقعا ساعت مناسبی حتی برای ذخیره سازی آب نیست.

این شهروند زاهدانی ادامه داد: ما بارها با اداره آب و فاضلاب و حتی بازرسی استانداری سیستان و بلوچستان تماس گرفته ایم اما هیچ گاه پاسخ قانع کننده ای دریافت نکرده ایم.

وی تصریح کرد: از نظر مالی هم بسیار ضرر و زیان دیده ایم زیر با توجه به اینکه ما در آپارتمان زندگی می کنیم مجبوریم از پمپ آب استفاده کنیم و چون در اکثر مواقع آب در لوله موجود نیست بارها پمپ های ما سوخته است.

وی گفت: ظاهرا در صف ایستادان و پرداخت هزینه های اضافی، برای آب آشامیدنی، گاز، نفت و ... برای ما زاهدانی ها کافی نیست و حالا باید با مشکل آب حتی برای مصارف بهداشتی خود هم مواجه باشیم.

مسئولان هیچ جواب قانع کننده ای نمی دهند

طاهری با ابراز گلایه از مسئولان آب و فاضلاب شهری زاهدان، افزود: من بارها حتی شخصا به اداره آب و فاضلاب مراجعه کرده ام اما هیچ گاه جواب قانع کننده ای دریافت نکرده ام.

وی ادامه داد: سوال من از مسئولان آب و فاضلاب شهر زاهدان این است که اگر آب نیست پس چرا برخی از مناطق زاهدان هیچ وقت آب شان قطع نمی شود اما در برخی مناطق همیشه آب قطع است.

وی گفت: از سوی دیگر چرا این قطعی آب هیچ وقت به مردم از هیچ طریقی اطلاع رسانی نمی شود زیرا واقعا در این روزهای عزیز ماه مبارک رمضان قطعی آب بسیار برای ما مشکل آفرین است.

همچنین محمد صیادی یکی دیگر از شهروندان زاهدانی که در خیابان هیرمند زاهدان ساکن است در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: ظاهرا اینجا هم بین دارا و ندار تفاوت وجود دارد.

وی افزود: چند روز است که در این گرمای طاقت فرسا و با زبان روزه آب در منطقه ما قطع می شود و این درحالی است که در همین روزها آب در مناطق برخوردار زاهدان همچون خیابان «دانشگاه» حتی یک ساعت هم قطع نشده است.

اگر قرار بر جیره بندی آب است باید آب در همه مناطق شهر آن هم با اطلاع قبلی جیره بندی شود نه اینکه آب فقط در برخی مناطق قطع شودوی ادامه داد: به راستی اگر قرار بر جیره بندی آب است باید آب در همه مناطق شهر آن هم با اطلاع قبلی جیره بندی شود نه اینکه آب فقط در برخی مناطق قطع شود.

این شهرود زاهدانی ادامه داد: مهمترین گلایه ما این است که هیچ کس حتی پاسخگوی ما نیست و دلیل و حتی ساعت قطعی اب را هم به ما اعلام نمی کند.

از همین رو خبرنگار مهر جهت پیگیری موضوع چندین بار با شماره تماس های رئیس اداره آب و فاضلاب شهری زاهدان و حتی خود شرکت و آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان تماس برقرار کرد تا موضوع را از طریق آنها پیگیری کند اما متاسفانه هیچکس پاسخگو نبود.

در مجموع موضوع این است که همه مردم سیستان و بلوچستان قطعا با توجه به خشکسالی های ۲ دهه اخیر و همچنین کاهش شدید بارندگی طی یکسال گذشته با موضوع کم آبی در استان آشنا هستند اما بیشترین گلایه مردم در خصوص تبعیض و همچنین عدم اطلاع رسانی مناسب است که امیدواریم مسئولان امر با آگاه سازی و همچنین فرهنگ سازی و برقراری عدالت مشکل مردم را به زودی برطرف کنند.

کد خبر 4319038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =