سکته قلبی نسل جوان را تهدید می کند

استعمال سیگار و مواد دخانی در سنین پایین به ویژه در بین گروه سنی دانش آموزی باعث شیوع بیماری های قلبی و عروقی در دوره جوانی و سکته های ناشی از آن می شود.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: کاهش بیماری های قلبی و عروقی به تغییر فرهنگ غذایی ایرانی ها به ویژه در روستاها ارتباط زیادی دارد چرا که در گذشته روستاییان  بیشتر از لبنیات و میوه تازه و سبزیجات به عنوان مواد اصلی غذایی استفاده می کردند اما امروزه مواد غذایی نظیر برنج و نان و نیز مواد نشاسته ای جایگزین آنها شده است.

دکتر ایرج خسرونیا اظهار داشت: مصرف زیاد مواد غذایی نظیر برنج و نان می تواند باعث افزایش وزن شود همچنین مصرف مواد غذایی پر چرب باعث افزایش بالاتر از حد معمول چربی در بدن و افزایش کلسترول خون می شود که این افزایش ، تنگی عروق قلب ، مغز و کلیه را به همراه خواهد داشت.

رئیس هجدهمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت: چاقی به همراه کاهش تحرک و افزایش فشار خون به طور موجب ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

وی تصریح کرد: تا چند سال گذشته بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی و عروقی در سنین بالای 40 سال بودند اما متاسفانه در سالهای اخیر در بسیاری از موارد مشاهده شده که جوانان 20 تا 25 سال مبتلا به سکته های قلبی می شوند.

خسرونیا افزود: یکی از دیگر علل چاقی Fas Food یا غذاهای آماده هستند که حاوی مقدار زیادی روغن و مواد نشاسته ای هستند که متاسفانه به راحتی و به میزان زیادی در دسترس جوانان روستایی و شهری قرار دارد که مصرف این نوع غذاها علاوه بر داشتن انرژی زیاد با داشتن مواد چربی بالا ، باعث افزایش وزن و عدم تحرک می شود.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران اظهار داشت: از هر یک هزار نفر بین 2 تا 5 نفر از افرادی که به علت بیماری های قلبی بستری می شوند را جوانان تشکیل می دهند و با توجه به اینکه هنوز جوانان در قاعده هرم جمعیت کشور قرار دارند این امر می تواند تهدیدی در آینده نه چندان دور باشد چون در این صورت تعداد زیادی از افراد به سکته های قلبی مبتلا می شوند و این بیماری در بین جوانان شیوع بیشتری می یابد.

خسرونیا گفت: در هجدهمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران  که در اردیبهشت 86 برگزار می شود ، علل و عوامل مهم و موثر در کاهش سن مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی توسط پزشکان مورد بررسی قرار می گیرد و راهکارهای مناسب ارائه خواهد شد.

کد خبر 431953

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =