مقررات تعرفه‌ای و ضوابط قرنطینه واردات کالاهای کشاورزی و دامی

اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی برای واردات بخشی از کالاهای کشاورزی و دامی از اول آذرماه 1385 لغو و وارد کنندگان می توانند در قالب نظام تعرفه فصلی و با رعایت شرایط قرنطینه ای (نباتی و دامی) این اقلام را وارد کشور کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تصمیم در پی توافق جلسه 24 آذر ماه سال جاری وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بازرگانی اتخاذ و به گمرکات کشور ابلاغ شد.

متن توافقنامه مذکور که به امضای محمدرضا اسکندری وزیر جهاد کشاورزی و سید مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی رسیده است، به این شرح است:

حسب توافق جلسه مورخ 24/8/85 معاونان وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بازرگانی مقرر شد از تاریخ 1/9/85 کلیه کالاهای کشاورزی مشمول اخذ مجوز واردات در قالب نظام تعرفه فصلی ذیل ساماندهی شود  و صدور مجوز واردات توسط وزارت جهاد کشاورزی کان لم یکن خواهد بود و تنها مراحل قانونی واردات نظیر قرنطینه اعمال خواهد شد.

ضمنا رعایت موارد ذیل مورد تفاهم قرار گرفت:

1- تاریخ اعمال تعرفه تاریخ ورود کالا به گمرک است.

2- در صورتی که در زمان اعمال تعرفه فصلی ویا افزایش  قیمت جهانی کالای فوق، کمبودی در کشور مشاهده شود با تصویب وزرای محترم کمیسیون ماده یک تمهیدات لازم به منظور کاهش حقوق ورودی و یا پیشنهاد پرداخت یارانه برای جلوگیری از  افزایش قیمت داخلی قابل اعمال خواهد بود.

3- وزارت جهاد کشاورزی به طور سالیانه شرایط قرنطینه و کشورهایی را که محدودیت خرید کالا به دلایل مسایل نباتی و قرنطینه ای دارند، اعلام خواهد کرد.

در همین زمینه معاون وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به معاون وزیر بازرگانی نوشت: قرنطینه کلیه کالاهای بخش کشاورزی بر اساس اطلاعات ارسالی قبلی به قوت خود باقی است و تغییرات احتمالی هر یک از کالاهای مورد نظر متعاقبا ارسال خواهد شد.

کد خبر 431962

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =