موسيقي قرون 12 و 13 ميلادي شباهت زيادي به موسيقي ايراني و به خصوص موسيقي كردي ما دارد و اروپايي ها بسيار علاقه مند هستند كه صداي ملودي هاي قرون وسطي را با سازهاي شرقي بشنوند.

"كريستف رضاعي" آهنگساز و سرپرست گروه موسيقي " نور" كه پيش از اين به اجراي آثاري  تركيبي از موسيقي قرون وسطي اروپا و موسيقي ايراني و كردي در فرانسه پرداخته بود، در گفت و گو با خبرنگار هنري "مهر"،گفت: پس از اجرايي كه در پاريس داشتيم و استقبال چشمگيري كه از گروه "نور" انجام گرفت ، تصميم گرفيتم كه اين كار را كماكان ادامه دهيم و تركيب گروهمان هم به صورت نيمه ايراني و نيمه فرانسوي بسته شد. به اين شكل كه خواننده هاي قسمت قرون وسطي را فرانسوي ها تشكيل مي دهند و خواننده ها و نوازنده هاي قسمت هاي ديگر را ايراني ها. اما در مجموع همه مي خوانند و يك همخواني دسته جمعي و گروهي وجود دارد.  

"رضاعي "هدفش را از اجراي اين قطعات و تركيب آنها بازيابي فرهنگ هاي گذشته خواند و افزود: در اروپا هم مانند ايران مردم نگران از بين رفتن موسيقي ها و ملودي هاي گذشته شان هستند. آهنگ هايي كه سينه به سينه منتقل شده اند، و موسيقي دانان براي تنظيم و اجراي آنها بايد كتابخانه هاي قديمي را زيرو رو كنند، تا نت هاي قديمي را پيدا كنند. از اين رو زماني كه ما تصميم گرفتيم كه اين كاررا در مورد موسيقي ايران انجام دهيم، متوجه شديم كه اين موج در اروپا هم وجود دارد و از آنجايي كه اين موسيقي به موسيقي قديم ايران شباهت دارد، آنها بسيار علاقه مند بودند كه با سازهاي ايراني اجرا شود.

وي افزود: در واقع اجراي ما وصل دو ملودي قديمي است كه ريشه هاي قديمي دارد و از فيلتر موسيقي قرن 21 مي گذرد و در واقع پيدا كردن ريشه هاي قديمي موسيقي اروپا و ايران است. 

وي در مورد قطعات انتخابي براي اجرا در كنسرتشان كه در روزهاي 17،18 و 19 دي ماه در كاخ نياوران برگزار مي شود، گفت: اين برنامه با همكاري نشر موسيقي "هرمس" و انجمن موسيقي دانان نياوران برگزار مي شود. در اين كنسرت كه قطعات آن  از ساخته هاي خودم و در بعضي موارد بازسازي ملودي هاي قديمي هستند ، موسيقي قرون 12 و 13 اروپا  و همچنين موسيقي كردي و ايراني را با استفاده از سازهايي چون عود، شورانگيز، بالابان، دهل ، دف، كمانچه، هارمونيوم هندي و تنبك اجرا مي كنيم. خواننده هاي فرانسوي گروه  باريتون و تنور مي خوانند و براي قطعات ايراني "مصطفي محمودي" آواز مي خواند.

کد خبر 43199

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =