۹ طرح کاربردی توسط مرکز تحقیقات آرتمیای کشور اجرا می شود

ارومیه – رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور از اجرای ۹ طرح کاربردی توسط این مرکز در طی سالجاری خبر داد.

علی نکویی فرد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این طرح ها با هدف انتقال یافته های علمی و دانش فنی به صورت کاربردی در استان اجرایی می شود افزود: در مجموع ۱۲ طرح در دست اجرا بود که سه طرح پایان اردیبهشت ماه امسال خاتمه یافت.

وی با بیان اینکه از این ۹ طرح شش طرح شامل پرورش ماهی در قفس در منابع آبی استان، ارزیابی ذخایر اقتصادی ارس، پایش ذخایر شاه میگوی دراز، طرح پتانسیل یابی جهت پرورش انواع آبزیان گرمابی و سردآبی و خاویاری است افزود: سه طرح دیگر در زمینه تولید و تکثیر آرتمیا است.

نکویی فرد اضافه کرد: همچنین امسال جزو تعهدات مرکز است که نزدیک ۵ طرح تحقیقاتی و کاربردی با تزریق اعتباری بالغ بر ۲۶۰ میلیون تومان را در صورت تامین اعتبار مورد نیاز اجرایی کند.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور به اعتبار اختصاص یافته برای ۹ طرح در دست اجرا اشاره و عنوان کرد: از این طرح ها ۷۰ درصد مربوط به بخش خصوصی است و در مجموع ۱۸۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.

نکویی فرد تهیه بانک ژنی، تولید و تکثیر آرتمیا را از دیگر طرح های این مرکز برشمرد و خاطرنشان کرد: این مرکز برای حفظ ذخایر ژنتیکی ایجاد بانک ژن سیست و آرتمیا را در کنار ذخیره سازی ژنتیکی آرتمیای کشور و آرتمیاهای موجود در کشورهای منطقه انجام می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور بازسازی و احیای ذخایر آرتمیا، جلبک‌ها و میکرو ارگانیسم‌های دریاچه ارومیه، تولید و پرورش آرتمیا در محیط بسته، ایجاد خزانه ژنتیکی، فرآوری و پرورش جلبک‌های دونالیلا و کلرلا و تولید پودر خشک از آنها و اجرای طرح پایلوت پرورش آرتمیا در استخرهای خاکی فسندورز میاندوآب را از مهمترین پروژه‌های در دست اقدام این مرکز در راستای تولید و پرورش این آبزی ارزشمند عنوان کرد.

وی با تاکید بر تامین اعتبارات مورد نیاز برای طرح های در دست اجرای این مرکز اظهارداشت: تمام طرح های اجرایی توسط مرکز تحقیقات آرتمیای کشور قابلیت اجرایی و کاربردی داشته و طی اجرا شدن آنها یافته ها و دانش فنی منتقل می شود.

نکویی فرد با بیان اینکه با اجرای طرح هایی در بخش آبزی پروری به خصوص قزل آلا هم اکنون استان در بخش صنعت آبزی پروری پیشگام در کشور است افزود: این استان توانسته در تولید ماهی قزل آلا ماده ایکس ایکس موفق باشد به طوری که این نوع ماهی ماده توانایی لقاح با جنس نر را دارد و تخم های تولیدی حاصل از این لقاح کاملا ماده بوده و می تواند بدون هورمون عقیم شوند.

کد خبر 4322435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =