مخالفت شورا با افزایش غیر منطقی تعرفه های دفاتر خدمات الکترونیک

تعرفه خدمات دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران با تصویب اعضای شورای شهر افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جریان بررسی  اصلاحیه مصوبه «اصلاحیه نحوه محاسبه تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران»، گفت: این لایحه قبلا هم ارائه شده بود که کمیسیون شهرسازی و کمیسیون عمران با حضور معاون شهرسازی و معماری وقت در این خصوص جلسه مشترکی برگزار کردند و بدلیل اینکه اساسا فرایند فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک شهر مبتنی بر مصوبه شورا در دوره های گذشته نیست و برون سپاری وظایف حوزه شهرسازی و معماری بصورت کامل انجام نشده، مقرر شد معاونت شهرسازی و معماری و معاونت برنامه ریزی شورا نسبت به برونسپاری مبتنی بر هوشمند سازی کامل و یا حذف افراد و دفاتر، اقدامات لازم را انجام دهند که متاسفانه علی رغم پیگیری ها هنوز به نتیجه نرسیده و اکنون بایستی در خصوص تعرفه این دفاتر تصمیم گیری کنیم.

وی ادامه داد: ۵۰ نوع خدمت در دفاتر خدمات  الکترونیک شهر در حوزه مدیریت شهری ارائه می شود و این مصوبه هر سال  در صحن شورا مطرح شده و با توجه به نرخ تورم و پیشنهادات شهرداری اینجا تصمیم گیری می شود.

سالاری  افزود: در خصوص تعیین بهای تعرفه خدمات دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران، با توجه به اینکه این دفاتر نیز همانند سایر دفاتر خدمات پیشخوان دولت و سایر دستگاه ها، خدمات نیابتی را ارائه می کند. لذا افزایش تعرفه خارج از روند منطقی به بهانه لزوم تامین هزینه های اداره دفاتر و اقتصادی  کردن فعالیت آنها نه تنها منجر به افزایش درآمدهای پایدار برای شهر نمی شود بلکه موجب تحمیل هزینه های نامتعارف اضافی به شهروندان می شود . از این رو نظر به بررسی و تصمیمات این کمیسیون، نرخ تعرفه دفاتر برای سال ۱۳۹۷ متناسب با نرخ تورم رسمی و لحاظ میزان افزایش ناشی از حقوق و دستمزد، به طور میانگین ۱۲.۵ درصد در این کمیسیون تعیین شد به نحوی که در هیچک از آیتمهای ۵۰ گانه نرخ افزایش نسبت به سال ۹۶ بیش از ۱۵ درصد نیست.

سپس پس از بحث و بررسی اعضای شورای شهر تهران، افزایش میانگین ۱۲/۵ درصد و افزایش نسبت به سال ۹۶ بیش از ۱۵ درصد به تصویب رسید.

سید حسن رسولی، در جریان بررسی این دستور جلسه به عنوان مخالف طرح اظهار داشت: وضعیت ما در دفاتر خدمات الکترونیک به گونه ای است که می توان گفت هم چوب را می خوریم و هم پیاز را و سیستم بسیار ناکارآمدی ایجاد کرده ایم که مردم ناراضی اند.

وی نظر کمیسیون برنامه بودجه در خصوص افزایش پیشنهادی نرخ تعرفه های دفاتر خدمات الکترونیک شهر را حداقل 10 درصد و حداکثر 15 درصد دانست و میانگین آن را حداکثر 12 درصد اعلام کرد.

زهرا صدراعظم نوری، در اعلام نظر کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ضمن اعلام موافقت با نظر کمیسیون معماری و شهرسازی گفت: دفاتر خدمات الکترونیک شهر نیازمند بازنگری است چرا که با ایجاد این دفاتر سرعت و کیفیت خدمات بالا می رفت که این اتفاق رخ نداه است از این روی از کمیسیون معماری و شهرسازی می خواهیم که طرحی را در همین خصوص ارائه دهند.

در جریان بررسی این دستور جلسه پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه جهت ارائه پیشنهاد سالانه شهرداری برای تعیین نرخ ها مطرح شد که مورد بررسی قرار گرفت.

بهاره آروین، مخبر کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح این پیشنهاد گفت: این افزایش قیمت در نرخ تعرفه های دفاتر پس از دوسال رخ می دهد و ما تنها بر اساس نرخ تورم سالجاری اقدام به افزایش این نرخ ها کرده ایم و این موضوع به ضرر شهرداری است از این روی برای جلوگیری از تضرر از شهرداری خواسته ایم که به صورت سالانه در اردیبهشت ماه نظر خود را برای تعیین نرخ های جدید اعلام کند.

محمد سالاری در مخالفت با این موضوع گفت: با تصویب این موضوع شهرداری ملزم به افزایش قیمت به صورت سالانه است این در حالی است که گاهی اوقات شاید شهرداری نخواهد که نرخ های خود را افزایش دهد.

زهرا نژاد بهرام اما در موافقت با این موضوع گفت: با این کار تعادلی ایجاد شده و شهرداری می داند که باید در خصوص تعرفه ها در زمان مشخص اقدام کند و این فرصت خوبی برای قانونمند کردن تعیین تعرفه ها است.

کد خبر 4322796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =