جلوگیری از پیشرفت بیابان در ۲۳ هزار هکتار اراضی شاهرود

شاهرود - رئیس منابع طبیعی شاهرود از اجرای ۱۸ پروژه در حوزه بیابان‌زدایی طی سال گذشته خبر داد و گفت: از پیشرفت بیابان در ۲۳ هزار هکتار اراضی شهرستان جلوگیری شد.

محمد رضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینکه در سطح شهرستان ۱۲ هزار هکتار نهال‌کاری و ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار کنترل هرزآب صورت گرفته است، ابراز داشت: در مجموع تاکنون ۲۳ هزار هکتار از پیشرفت بیابان در شاهرود جلوگیری شده است.

وی بابیان اینکه ۱۸ پروژه بیابان‌زدایی در شاهرود طی سال ۹۶ انجام‌شده است، افزود: در راستای مبارزه با بیابان‌زایی نزدیک به یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار نهال‌کاری در عرصه‌های شهرستان و یک‌هزار و ۱۰۰ هکتار کنترل هرز آب بااعتباری معادل ۱.۵ میلیارد تومان صورت گرفت.

انجام مبارزه با آفات در ۶۰ هکتار از مراتع

رئیس منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه هدف از تعریف روز جهانی بیابان‌زایی جلوگیری از گسترش بیابان و کنترل کانون‌های فرسایش بادی است، ابراز داشت: انجام مدیریت هرز آب در جیلان، دستجرد، غزازان، طرود و بیارجمند، نهال‌کاری مهدی‌آباد طرود، بیدستان دستجرد و غزازان، بیارجمند و طرح‌های آبیاری جیلان، سطوه، مهدی‌آباد و بیدستان از جمله اقدامات منابع طبیعی شاهرود در راستای مهار بیابان‌زایی محسوب می‌شود.

کشاورزیان بابیان اینکه وسعت عرصه بیابانی در شاهرود دو میلیون و ۴۴۸ هزار و ۹۴۱ هکتار است، تصریح کرد: برای جلوگیری از گسترش بیابان بذرپاشی در ۵۰ هکتار از رضاآباد و خارتوران، تولید نهال بادشکن ۱۵ هزار اصله بیارجمند و مبارزه با آفات در ۶۰ هکتار از مراتع سال گذشته در سطح شهرستان انجام‌شده است.

وی بابیان اینکه کانون‌های فرسایش خاکی و بادی شاهرود عمدتا در جیلان و خارتوران قرار دارد، افزود: حرکت ماسه‌بادی را عمدتا در خارتوران، رضاآباد و جیلان و حجاج شاهد هستیم که در این راستا با نهال‌کاری و کنترل هرزآب توانستیم تا میزان یک‌هزار هکتار از گسترش بیابان جلوگیری کنیم.

افزایش اعتبارات بیابان زدایی در دستور کار

رئیس منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه نهال‌های کاشته شده بیشتر از نوع تاغ هستند، ابراز داشت: امسال در منطقه جیلان ۳۰۰ هکتار نهال‌کاری انجام شد که وسعت آن‌ها بالغ‌بر دو هزار و ۲۰۰ هکتار را شامل می‌شود.

کشاورزیان بابیان اینکه کاشت درختان و گیاهان مناسب با اقلیم و مقاوم به تنش‌های محیطی به کاهش عرصه‌های بیابانی کمک می‌کند، تصریح کرد: با انجام اقدامات مهار گسترش بیابان امروز در جیلان دورترین روستای بخش بسطام اثری از گرد و خاک و ریز گرد وجود ندارد.

وی بابیان اینکه سال آینده اعتبارات بخش بیابان بیشتر خواهد شد، افزود: افزون شدن اعتبارات نشان از کار بیشتر در حوزه مهار بیابان است که با مدیریت و ایجاد تعادل در چرای دام مراتع، مبارزه با آفات در عرصه‌های طبیعی، اجرای عملیات کنترال هرزآب پخش سیلاب به وسیله ایجاد بندهای خاکی و بذرپاشی در مناطقی که از نظر بیولوژیک مستعد رویش هستند می‌توان به اهداف مورد نظر دست‌یافت.

کد خبر 4323086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =