سداکباتان همدان جاذبه‌ای مرگ‌آفرین/گشت نجات غریق فعال شود

همدان-هرساله با آغاز فصل گرما شاهد هجوم مردم به اطراف سدها و شنا در دریاچه پشت سدها هستیم به طوریکه در همدان نیز سد اکباتان با این پدیده روبروست که گاهی اتفاق تلخ غرق شدگی باآن همراه می شود.

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: هرساله با شروع فصل گرما ورزش شنا طرفداران خاص خود را روانه آبگیرها و سدها می کند که امسال نیز نزولات جوی سبب پر شدن سدها، آبگیرها، دریاچه‌های طبیعی و مصنوعی، استخرهای روباز کشاورزی، رودخانه‌ها و برکه‌ها شده و جمعیت زیادی از جوانان و نوجوانان و بزرگ‌سالان را به این مناطق جذب می کند.

عدم توجه به هشدار رسانه‌ها و تابلوهای ممنوعیت شنا که در حاشیه سدها نصب‌شده،   از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در سدها است.

آنچه مسلم است؛ هرگونه فعالیت ورزشی چه حرفه‌ای و چه غیرحرفه‌ای دارای خطراتی است که ورزش شنا نیز از این قاعده مستثنا نیست.

ضرورت رعایت ابتدایی‌ترین اصول ایمنی توسط شهروندان

نگارنده در این گزارش سعی ندارد مردم را از شنا و ورزش‌های آبی بترساند یا مانع استفاده مردم از این نعمت خدادادی شود بلکه رعایت ابتدایی‌ترین اصول ایمنی توسط شهروندان و آموزش‌های بهینه در این زمینه را گوشزد می کند که به طور قطع موجب پیشگیری از وقوع هرگونه حادثه تلخ و غیر قابل جبران خواهد شد.

آشنایی کودکان با آب باید از همان بدو تولد در فطرت آن‌ها نهادینه شود به طوری که این مهارت می‌تواند از وان یا یک لگن آب در حمام آغاز شود چراکه همین آشنایی به نظر بسیار ساده می‌تواند انگیزه‌ای بزرگ‌تر در نهاد کودکان ایجاد کند.

بااین وجود متأسفانه رشته ورزشی شنا که از تأکیدات و فرمایشات بزرگان دین نیز است گاهی مغفول و مجهور افتاده و فرهنگ‌سازی خوبی در خصوص توسعه رشته شنا و ضرورت رعایت ایمنی در انجام آن توسط رسانه‌های سمعی و بصری صورت نگرفته است.

بالابودن هزینه نگهداری و بهره‌برداری از استخرهای شنا آن‌قدر زیاد است که گاهی بلیط استخر با قیمت آنچنانی عرضه می شود به طوری که تهیه آن از عهده و توان مالی همه بر نمی آید بررسی وضعیت این رشته ورزشی در استان همدان بیانگر آن است که حضور بخش خصوصی در ورزش و کاهش تصدی‌گری‌های دولت هرچند دارای محاسنی است اما باعث شده از اصل واقعیت فاصله بگیریم چراکه بالابودن هزینه نگهداری و بهره‌برداری از استخرهای شنا آن‌قدر زیاد است که گاهی بلیط استخر با قیمت آنچنانی عرضه می شود به طوری که تهیه آن از عهده و توان مالی همه بر نمی آید.

سال گذشته همین ایام بود که جوانی با بستن یونولیت به کمر خود در سد اکباتان شنا کرد و با پاره و متلاشی شدن یونولیت در وسط سد به عمق ۲۵ متری آب سقوط کرد و جان خود را از دست داد و همچنان هرساله شاهد این اتفاقات ناگوار در سدها و آبگیرهای استان‌همدان هستیم که همین امر سبب شد در گفتگویی به بررسی برنامه های انجام شده بپردازیم.

رئیس هیئت نجات‌غریق و غواصی استان‌همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به غرق‌شدگی شهروندان در سدها اظهار داشت: اولین پیشنهاد هیئت نجات‌غریق و غواصی استان‌همدان به‌عنوان متولی امنیت در مکان‌های آبی مجاز این است که در سدهایی که در سال ۹۷ مملو از آب هستند پست‌های گشت زنی با همکاری اداراتی مانند هلال‌احمر و آتش‌نشانی فعال شود.

گشت‌های بازرسی سدهای همدان فعال شود

سیروس سوریان گفت: باید در اطراف سدهای اکباتان، سرخ‌آباد، سد سرابی تویسرکان، آبگیر گیان نهاوند، کبودرآهنگ آبگیر سوباشی، آبگیر بالای استخر عباس‌آباد و دریاچه قایق‌رانی عباس‌آباد این گشت ها حضور داشته باشند.

سوریان بااشاره به وضعیت سد اکباتان عنوان کرد: بازدیدهایی روزهای جمعه‌ از سد اکباتان توسط مسئولین انجام می شود که ازدحام جمعیت در اطراف سد و حتی شنای خردسالان در قسمت‌های ورودی سد گزارش شده است.

وی بابیان اینکه پایان هر هفته حدود یک هزار نفر از این مکان بازدید می کنند، گفت: گاهی با گرمای شدید هوا افرادی وسوسه به شنا در این سد می‌شوند در حالی که عمده این افراد اصول اولیه شنا را نیز نمی‌دانند و به فرض داشتن آن نیز با توجه به برودت آب امکان گرفتن عضلات در آب سرد بسیار بالا است.

رئیس هیئت نجات‌غریق و غواصی استان‌همدان با پیشنهاد به مسئولان گفت: متولیان سدها باید باتوجه به عدم آشنایی مردم استان با اصول ورزش شنا تدابیر خاصی بیندیشند تا از وقوع حوادث جلوگیری شود به طوری که منجی غریق با قایق موتوری، ابزار و ادوات امداد و نجات مهیا و در سد اکباتان همدان فعال شود.

سوریان عنوان کرد: هیئت نجات‌غریق و غواصی استان‌همدان وظیفه امنیت اماکن آبی دارای مجوز را بر عهده دارد اما این آمادگی را داریم که در صورت حمایت مسئولان و تأمین منابع مالی و امکانات، هرگونه همکاری و امدادرسانی را در ۳ ماهه تیر، مرداد و شهریور داشته باشیم.

تربیت ۱۵۰۰ ناجی غریق سازمان‌یافته

وی بابیان اینکه یک هزار و ۵۰۰ ناجی غریق سازمان‌یافته و ۶۴۰ نفر غواص یک تا ۳ ستاره تحت لیسانس کنفدراسیون جهانی غواصی آماده خدمت‌رسانی به شهروندان استان و هم‌وطنانمان هستند، بیان کرد: سال گذشته پدر و مادر داغداری با ضجه و ناله از هیئت نجات‌غریق استان درخواست داشتند که جنازه فرزندشان که بر اثر شنا در سد اکباتان غرق‌شده بود و در لابه‌لای گل‌ولای آب پیدا نمی‌شد را پیدا کنیم که این امر انجام شد در حالی که وظیفه ما آموزش غواصی و شنا در زیر آب و کشف دنیای ناشناخته آن است.

رئیس هیئت نجات‌غریق و غواصی استان‌همدان عنوان کرد: هیئت نجات‌غریق و غواصی استان علاوه بر امداد و نجات و پیشگیری از وقوع حادثه فوتی دارای تجهیزات مدرن روز برای آموزش غواصی از مبتدی تا پیشرفته و حتی آموزش جوشکاری در آب است که آمادگی این را داریم که آموزش‌های نجات‌غریق و غواصی ارائه دهیم.

سوریان با اشاره به فلسفه فدراسیون نجات‌غریق و غواصی گفت: فلسفه وجودی فدراسیون نجات‌غریق ایجاد امنیت در اماکن آبی که از اداره کل ورزش و جوانان بر اساس مصوبه ماده ۵ پروانه می‌گیرند؛ است که در استان‌همدان به اولین هدف فدراسیون رسیده‌ایم.

۲۸ استخر در استان‌ همدان فعال است

رئیس هیئت نجات‌غریق و غواصی استان‌همدان بابیان ۲۸ استخر در استان‌همدان فعال است، گفت: مردم همدان با خیال آسوده از استخرهای استان استفاده می‌کنند.

سوریان بابیان اینکه برای ناجیان غریق هرسال کلاس‌های مستمر با حضور اساتید باتجربه و دارای علم روز برگزار می‌شود، گفت: هیچ‌گونه اغماضی در این کلاس‌ها صورت نمی‌گیرد چراکه با جان افراد سر و کار داریم.

رئیس هیئت نجات‌غریق و غواصی استان‌همدان با اشاره به نظارت مستمر بر کیفیت آب استخرهای استان‌همدان عنوان کرد: هیئت غواصی و نجات‌غریق استان‌همدان با همکاری بهداشت همدان بر کیفیت آب تمامی استخرهای دارای مجوز از اداره کل ورزش و جوانان استان‌همدان نظارت فنی و مستمر دارد.

سوریان عنوان کرد: طبق ابلاغیه وزارت بهداشت استخرهایی که از روش گندزدایی گازی استفاده می‌کنند باید این روش را تغییر و به روش سیستم الکترولیز نمک مجهز شوند و بر این اساس اقدامات لازم را انجام داده و تمام استخرهای استان‌همدان را ملزم به استفاده از این سیستم کردیم.

روش کلرزدایی گازی سلامت شناگران را با خطر جدی روبه‌رو می‌کند

رئیس هیئت غواصی و نجات‌غریق استان‌همدان بابیان اینکه روش کلرزدایی گازی سلامت شناگران را با خطر جدی روبه‌رو می‌کند، گفت: در روش گندزدایی گاز کلر با توجه به اینکه حد استاندارد تعریف و رعایت نمی‌شود مردم دچار خطراتی از جمله سوزش چشم، مشکلات تنفسی از طریق گاز کلر می‌شوند.

سوریان عنوان کرد: در حال حاضر در شهر همدان استخرهای شهدای غواص، شهدای شهرداری، آبیاران، مریانج، الوند، کارگران و کوثر به دستگاه سیستم الکترولیز نمک مجهز شده‌اند.

یکی از کارشناسان ایمنی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز تأسف از اینکه هرساله شماری از افراد به‌ویژه نوجوانان و جوانان به علت عدم آشنایی با شنا در سدها و آبگیرهای حاشیه شهر جان خود را از دست می‌دهند، اظهار داشت: سدها و آبگیرهای اطراف به‌هیچ‌وجه محل مناسبی برای شنا کردن نیست و این امر بارها و به قیمت از دست دادن جان تعدادی از انسان‌ها تجربه‌شده است.

جلوگیری از شنای افراد در سدها و آبگیرها

علیرضا نوری افزود: با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های گروهی، می‌توان از شنای افراد به‌خصوص آن‌هایی که به فن شنا آشنا نیستند در سدها و آبگیرها جلوگیری کرد.

این کارشناس ایمنی ادامه داد: متأسفانه هرساله عده‌ای از افراد با شنا کردن در سدها و آبگیرها، جان خود را از دست می‌دهند و باعث ناراحتی مردم به‌ویژه داغدار شدن خانواده‌ها، آشنایان و دوستان می‌شوند.

وی گفت: برخی افراد به‌ویژه نوجوانان و جوانان به علائم و تابلوهای هشداردهنده نصب‌شده در اطراف سدها و آبگیرها، بی‌توجهی می‌کنند و بدون توجه به خطرات بالای آن، به شنا می‌پردازند.

وی با لزوم اطلاع‌رسانی دقیق در این موضوع گفت: مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط بارها خطر غرق‌شدگی در چنین مکان‌هایی را به اطلاع عموم رسانده‌اند ولی به‌رغم هشدارهای داده‌شده عده‌ای از افراد به‌ویژه جوانان و نوجوانان توجهی به آن نکرده و جان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

نوری عنوان کرد: سدها و آبگیرها به خاطر ناامن بودن به‌هیچ‌وجه محل مناسب و خوبی برای شنا کردن نیستند و حتی غواصان نیز از شنا در چنین مکان‌هایی خودداری می‌کنند.

وی یادآور شد: استخرها به خاطر استاندارد بودن و وجود ناجیان غریق بهترین محل برای شنا هستند و بهتر است نوجوانان و جوانان برای آب‌تنی از این مکان‌ها استفاده کنند تا در دام مرگ گرفتار نشوند.

آنچه به نظر مهم است اینکه باید به مسئولان هشدار دهیم که با ایجاد گشت‌های مناسب از شنا در اطراف سدهای استان جلوگیری کنند تا شاهد اتفاقات تلخ در تابستان سال ۹۷ در استان‌همدان نباشیم و از سویی خانواده‌ها نیز در این میان باید به فرزندان خود هشدار دهند که از شنا در آب‌های آزاد جدا خودداری کنند تا داغ از دست دادن عضوی از خانواده، بر دل هیچ فردی نماند.

کد خبر 4323627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =