وضعیت سرانه بیمه شدگان صندوق کارکنان دولت

سرپرست روابط عمومی سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: سرانه بیمه ای بیمه شدگان صندوق کارکنان دولت، معادل دو درصد از حقوق ماهیانه آنان است که مشمول کسور بازنشستگی نیز می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد هاشمی ضمن توضیح وضعیت بیمه شدگان کارکنان دولت به عنوان یکی از صندوق های پنجگانه سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: این قشر از جامعه شامل پذیرفتن شخصی به خدمت دولت به موجب حکم رسمی در یکی از وزارت خانه ها، شرکتها و یا موسسات دولتی است.

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: سرانه بیمه در این صندوق در واقع مبلغی است که بر مبنای خدمات مورد تعهد به مشمولین بیمه سلامت برای هر فرد در یک ماه توسط هیئت دولت تعیین و ابلاغ می شود که ممکن است به صورت کامل از طرف بیمه شده و یا بخشی توسط بیمه گذار و دولت پرداخت گردد.

وی با تاکید بر این امر که مشمولین قانون استخدام کشوری که بیمه گزار آنها دولت می باشد و ماهانه نیز سرانه بیمه پرداخت می کنند؛ گفت: بیمه شدگان این صندوق از تاریخ استخدام آزمایشی تحت پوشش بیمه قرار گرفته و حذف آنان از پوشش بیمه درمان بدون دلایل قانونی امکان پذیر نمی باشد.

هاشمی همچنین افزود: حداقل حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار در سال ۹۷ مبلغ ۱۱ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۶۹۰ ریال می باشد و در صورتی که حقوق دریافتی کارکنان کشوری کمتر از حداقل حقوق مشمولین قانون کار باشد، حق بیمه آنها بر اساس حقوق و مزایای دریافتی تعیین می گردد.

وی با توضیح اینکه بیمه شده اصلی و تبعی یک (فرد کارمند، همسر و کلیه فرزندان دختر تا زمان ازدواج، اشتغال به کار و فرزندان ذکور نیز تا زمان ازدواج، اشتغال به کار تا سن ۲۲ سالگی و در صورت اشتغال به تحصیل تا سن ۲۵ سالگی) می بایست معادل دو درصد از حقوق و مزایا را طبق قانون به عنوان حق سرانه بیمه پرداخت کنند؛ افزود: در این صندوق تبعی ۲ نیز شامل شوهر، فرزندان خانم کارمند (طبق ضوابط) و همسر دوم است که میزان سرانه بیمه ای آنان در سال جاری مبلغ ۴۴۰ هزار ریال در نظر گرفته شده است.

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه سلامت ایران یادآور شد: صندوق بیمه کارکنان دولت دارای افراد تحت تکفل به عنوان تبعی ۳ نیز می باشد که در برگیرنده پدر، مادر، خواهر و برادر مجرد، عروس، داماد، نوه، خواهر و برادر ناتنی مجرد، پدربزرگ و مادربزرگ، ناپدری و نامادری و فرزندان آنان (فرزند اول تا سوم) است و سرانه بیمه این افراد نیز در سال ۹۷ معادل مبلغ ۵۳۷ هزار و ۷۷۸ ریال می باشد.

هاشمی خاطر نشان کرد: در صورتیکه زوجین هر دو مشترک، صندوق بیمه کارکنان کشوری یا لشکری و یا مشترکاً دارای دفترچه بیمه درمانی از صندوق های مربوطه باشند؛ در صورت تقاضای زوجه برای دریافت دفترچه از طریق همسر سرانه بیمه بر اساس قانون کار از حقوق همسر کسر می شود.

وی در این زمینه یادآور شد: چنانچه زوجه بطور مستقل متقاضی دریافت دفترچه بیمه باشد، ملزم به پرداخت حق بیمه از اول فروردین ماه سال ۹۶ است.

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان در پایان افزود: کارکنان دولتی که دارای مرخصی بدون حقوق هستند نیز می توانند با پرداخت ۷ درصد (دو برابر حداقل حقوق قانون کار) مبلغ ۱۱ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۶۹۰ ریال، خود و افراد تحت تکفل را در صندوق مذکور بیمه کنند.

کد خبر 4325949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =