ورود۹میلیون پرونده به قوه قضاییه در سال۹۶/منکر برخی اشکالات نیستم

دادستان کل کشور باگرامیداشت هفته قوه قضاییه گفت: با هجمه های فراوان و تخریب‌های گستره که در داخل و خارج کشور، می کوشند اقتدار قوه قضاییه را از بین ببرند و آن را دستگاهی نا کارآمد جلوه دهند. 

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه با گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: آغاز هفته قوه قضاییه که مصادف است با ایام شهادت مظلومانه سید الشهدای انقلاب اسلامی یعنی شهید بهشتی که به دست منافقین در یک حادثه تروریستی در سال ۶۰ را گرامی می داریم.

وی افزود: هفته قوه قضاییه فرصتی است تا مسئولان قضایی در ارتباط گسترده تری با مردم سخن بگویند. 

دادستان کل کشور با بیان اینکه بزرگترین نعمت به ما، اسلام و هدایت الهی است، گفت: اجرای عدالت بزرگترین شاخص جمهوری اسلامی است و خداوند به ازای امانت و حکم به عدل توصیه کرده است.

در اجرای عدالت  کوتاهی کنیم، سخت ترین عقاب الهی متوجه ما خواهد بود

وی ادامه داد: وقتی کسی در جامعه مورد ظلم قرار می گیرد و برای اجرای عدالت به دستگاه قضا مراجعه می کند به حق انتظارش این است که رسیدگی بر مبنای عدالت صورت گیرد. اگر در اجرای وظیفه شرعی قانونی و اجتماعی کوتاهی کنیم سخت ترین عقاب الهی متوجه ما خواهد بود.

حجت الاسلام محمد جعفر منتظری تاکید کرد: شدیدترین عقابات الهی فردای قیامت گریبانگیر کسانی است که داعیه اجرای عدالت دارند اما خلاف آن عمل می کنند. البته متناسب با خطیر بودن وظایف قوه قضاییه، باید زمینه های لازم در دستگاه قضا فراهم باشد.

دستهای پشت پرده می کوشند قوه قضاییه را نا کارآمد جلوه دهند

دادستان کل کشور گفت: قوه قضاییه امروز با چالشهایی مواجه است که امر قضا را سخت تر کرده است. چند چالش اساسی وجود دارد. اول هجمه های فراوان و تخریبهای گسترده که در داخل و خارج کشور شاهد آن هستیم. ممکن است ما منکر برخی ضعفها و اشکالاتی که احیانا وجود دارد نیستیم؛ لکن دروغ پردازیها، بزرگ جلوه دادن ضعفها و تعمیم فساد از چند نفر قاضی که مخفیانه دچار تعدی می شوند به همه قضات زحمتکش نشان دهنده آن است که دستهایی در پشت پرده می کوشد اقتدار قوه قضاییه را از بین ببرد و آن را دستگاهی نا کارآمد جلوه دهد. 

وی با بیان یک نمونه دیگر از هجمه ها علیه قوه قضائیه گفت: در داخل کشور هم شاهدیم که برخی از افرادی که در گذشته در کشور مسئولیت داشته اند از این قاعده مستثنی نبوده و همین رویه دشمنان را پیش گرفتند. رهبری فرمودند افرادی که در گذشته مسئولیت داشته اند حق ندارند در قالب اپوزیسیون وارد عمل شده اند و امروز به خاطر گرفتاری چند نفر از همکارانشان هرچه می‌خواهند می‌گویند.

حمایت بلند مرتبه ترین مقامات آمریکا از راننده اتوبوس جانی 

دادستان کل کشور با اشاره به خودکشی یک زندانی در زندان گفت: در رابطه با خودکشی آن فرد که خائن بود؛ دشمن هجمه های زیادی را به ما روا داشت که نمونه مشابه آن را اخیرا در رابطه با اعدام راننده اتوبوس جانی دیدیم که حتی بلندترین مقامات آمریکا در مورد آن اظهار نظر کردند.

منتظری دومین چالش قوه قضاییه را کثرت کار دانست و گفت: بیش از ۹ میلیون پرونده در سال گذشته به قوه قضاییه وارد شده است که ۶ میلیون ورودی به دادگستری ها و ۳ میلیون به شورای حل اختلاف بوده است‌ بیش از ۱۶میلیون نقطه کار درگیر این پرونده ها بودند.

دادستان کل کشور چالش سوم را کمبود اعتبارات دانست و افزود: وظیفه قانونی نظارت بر دادستانی ها بر عهده دادستانی کل کشور است و به همین منظور درگاهی در سایت دادستانی کل تعبیه شده تا مردم نارضایتی های خود از دادستانی ها را در آنجا قید کنند.

وی افزود: در خصوص ریاست قوه قضاییه و سایر قضات به نوعی با واسط منصوب رهبری هستیم. ایشان در دیدار سال گذشته خود با مسئولان قضایی بر انقلابی بودن قوه قضاییه تاکید داشتند.

کد خبر 4327326

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha