آب سد سنگ سیاه دهگلان برای مصارف کشاورزی رهاسازی شد

سنندج-آب سد سنگ سیاه دهگلان به منظور استفاده برای آبیاری و مسائل زیست محیطی رودخانه با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی رهاسازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، طی مراسمی با حضور فرماندار دهگلان، مدیران شرکت آب منطقه ای و تعدادی از مدیران شهرستانی و اهالی منطقه، آب سد سنگ سیاه به منظور استفاده برای آبیاری و مسائل زیست محیطی رودخانه رهاسازی شد.

آرش آریانژاد، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان با اعلام اینکه هم اکنون ۱۰ میلیون مترمکعب آب در دریاچه سد سنگ سیاه ذخیره شده، گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته ۵۰۰ لیتر آب در ثانیه و در مجموع تا پایان سال زراعی حدود ۵/۵ میلیون متر مکعب برای مصرف در پایین دست سد رها سازی می شود و لازم است همه مردم منطقه مشارکت و همراهی نموده و طوری مدیریت نمایند که آب به مردم پایین دست و انتها نیز برسد.

وی عنوان کرد: متاسفانه به دلیل نبود اعتبار، امکان تکمیل شبکه پایاب و راه اندازی آن میسر نگردیده است ولی سیاست وزارت نیرو مبتنی بر تکمیل شبکه ها و استفاده مطلوب از آب ذخیره شده در سدهاست.  

وی ادامه داد: پیرو پیگیری های مردم مبنی بر استفاده از آب سد، جلساتی تشکیل و مقرر گردید که تمهیداتی اندیشیده شود که مردم در مدیریت منابع آب مشارکت کنند.

آریانژاد بیان کرد: در این راستا فرا تسهیل گری صورت گرفته و مدیریت آب به خود مردم واگذار می شود و خود آنها امورات مربوطه را انجام می دهند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان همچنین از شرکت معدنی صبا نور به جهت همراهی و مساعدت در لایروبی ۳ کیلومتر از رودخانه سنگ سیاه تشکر کرد.

ارشدی فرماندار دهگلان در این مراسم رهاسازی آب برای بهره برداران را ارزشمند دانست و گفت: قطعاً این موضوع در بحث توسعه شهرستان که بر مبنای کشاورزی و صنعت است، موثر است.

وی عدم کنترل منابع آب زیرزمینی و بهره برداری های بی رویه در سنوات گذشته را باعث افت سطح آب زیرزمینی منطقه ذکر کرد و افزود: آب منطقه ای برنامه ریزی های خوبی انجام داده و فرهنگ سازی برای استفاده بهینه نیز صورت می گیرد تا شرایط به صورت نرمال درآید.

احمدی رئیس جهاد کشاورزی دهگلان هم از آمادگی تأمین اعتبار برای تجهیز ۱۰۰۰ هکتار از اراضی پایاب  به آبیاری نوین خبر داد و خواستار همراهی مردم در این زمینه شد.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ای کردستان نیز گفت: این اقدام در راستای کاهش وابستگی به منابع آب زیرزمینی صورت گرفته و الگوی مدیریت مشارکت مدار در این منطقه پیاده می شود که با هماهنگی و همکاری مردم، کشاورزان و بهره برداران پیاده میشود و این امر ابعاد مختلف اقتصادی، اشتغال و زیست محیطی را در بر دارد.

کد خبر 4327699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =