دومین کتاب «متل های دزفولی» به چاپ می‌رسد

دزفول- مدیر پایگاه مشترک تدوین پرونده ثبت نامزدی میراث جهانی دزفول از چاپ دومین کتاب متل های دزفولی با هدف حفظ و ثبت گویش دزفولی خبر داد.

مسعود شامدیل در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ریسمان هویت و مانایی هر ملتی ریشه در آئین ها و سنت های دیرین مردم آن قوم و تبار دارد. این آئین ها که امروزه به نام میراث فرهنگی ناملموس یا معنوی از آن یاد می شود سهم به سزایی در تکوین هویت و شخصیت فرهنگی ملت ها ایفا می کند.

وی افزود :داستان ها، افسانه ها و یا به زبان کهن ایرانیان «متل ها» همچون  قالیچه پرنده ای هستند که سمند خیال را تا فراسوی ناخودآگاه آن قوم و تبار می کشاند.

مدیر پایگاه مشترک تدوین پرونده ثبت نامزدی میراث جهانی دزفول عنوان کرد: متل ها و مثل ها نزد مردم هر دیاری بازتاب آمال ها، آرزوها و جهان بینی آنان است. رسالت مهم و ماندگار تر «متل ها» صیانت و پاسداری از ریسمان ماندگار هویت و مانایی آن فرهنگ و آیین است. به بیانی فراخ تر، هر چقدر حضور داستان ها و افسانه های سرزمینی در اکنون مردمان جلوه گرتر باشد، پیوندهای فرهنگی و هویتی از انسجام و پیوستگی محکم تری برخوردار خواهد بود.

شامدیل گفت: ادبیات شفاهی بخش مهمی از فولکلور است، فولکلور یا فرهنگ مردم یا فرهنگ عامه، مجموعه عادات و سنن و افسانه ها، قصه ها و معتقدات خرافاتی است که در عمل سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر می رسد.

وی ادامه داد: آنچه قصه ها را تداوم حیات بخشیده، ضرورتی درونی مضاف بر سطح فرهنگی جامعه است در این میان قصه های عامیانه از اهمیت بسیاری برخوردار است که به صورت شفاهی یا مکتوب در میان اقوام گوناگون که با موضوعات قومی بوده گرفته شده است.

وی در ادامه دزفول را شهری با تمدن و غنای بالا و تمدنی چند هزار ساله برشمرد و بیان کرد: با توجه به دارا بودن زبان محلی و فرهنگ و اعتقادات خاص محلی، قصه های فولکلور بسیاری از این شهر برخاسته شده که تماما نماینده آرزوها و بعضا زاییده تخیلات پدران و مادران این شهر تاریخی است.

مدیر پایگاه مشترک تدوین پرونده ثبت نامزدی میراث جهانی دزفول افزود: در این راستا پایگاه مشترک تدوین پرونده نامزدی میراث جهانی - دزفول با تلاش مستمر و پیگیر کارشناسان ارشد خود و مصاحبه و هم نشینی با افراد مسن و قدیمی دزفول و جمع آوری متل های قدیمی در اسفند ماه ۹۶ موفق به چاپ و رونمایی جلد اول کتاب متل های دزفولی که شامل ۱۳ متل بود شد.

شامدیل تصریح کرد: اکنون نیز با تلاش های مستمر این کارشناسان درراستای ثبت و فراموش نشدن زبان و گویش دزفولی و حفظ این میراث ناملموس جلد دوم این کتاب که با محتوا و مضمونی پربارتر بوده آماده چاپ سری دوم است ضمن اینکه کتاب دوم شامل ۵۰ متل است.

کد خبر 4327990

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =