لزوم تغییر الگوی مصرف آب/ضرورت مدیریت تقاضا

قروه-لازمه های تغییر الگوی مصرف آب در کنار ضرورت مدیریت تقاضا و استفاده از چهارچوب لازم برای صرفه جویی در این حوزه از جمله مواردی بودند که رئیس امور آب و فاضلاب شهری قروه بر آن ها تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس امور آب و فاضلاب شهری قروه شامگاه سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب به تشریح برنامه های این هفته پرداخت.

به گفته جبار کلوندی همه ساله از اول تا هفتم تیرماه در راستای فرهنگ سازی در مصرف آب و ارائه راهکارهای جلوگیری از مصرف بی رویه به نام هفته صرفه جویی در مصرف آب معرفی شده است.

وی روز شمار این هفته را شامل آب؛ آموزه های دینی و ملی و ارتقای آگاهی های عمومی، آب و خانواده، آب؛ اقتصاد و توسعه پایدار، آب؛ محیط زیست و سلامت همگانی، آب؛ رسانه و افکار عمومی، آب؛ مشارکت های مردمی و سمن و خیرین آب رسان و در نهایت آب؛ قانون و حقوق شهروندی دانست.

کلوندی با اشاره به مدیریت منابع آب، افزود: مدیریت منابع آب مجموعه ای از تمهیدات فنی، اداری و قانونی بوده که هدف آن برقراری تعادل و توازن میان تقاضا برای آب از یک سو و تأمین آب از سوی دیگر است.

وی با بیان اینکه مدیریت منابع آب دارای دو جنبه مدیریت تأمین و تقاضای آب است، تصریح کرد: مدیریت تقاضای آب به فعالیت هایی اطلاق می شود که کمک می کند تا تقاضای آب کاهش، راندمان مصرف بهبود و از آلوده یا نابود شدن منابع جلوگیری گردد.        

به گفته کلوندی در شرایطی که بهترین فرصت های تأمین آب استفاده شده اند و فرصت های حاشیه ای از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی بسیار پرهزینه هستند، مدیریت تقاضا و مصرف یک ضرورت است.

برنامه های آگاهی عمومی، استفاده از قطعات کاهنده مصرف، استفاده از منابع آبی غیر از آب شرب، نصب کنتور مجزا، استفاده از شبکه های توزیع دو گانه آب و تغییر سیاست های قیمت گذاری آب از جمله اقدامات تأثیرگذار جهت کاهش تقاضا و مصرف هستند که رئیس امور آب و فاضلاب شهری قروه از آن ها نام برد.    

جبار کلوندی الگوی مصرف را چهارچوب مصرفی دانست که اکثریت افراد جامعه هنگام مصرف از آن الگو تبعیت کرده و شکل و میزان مصرف خود را بر آن منطبق می سازند.

لازمه های تغییر در الگوی مصرف همانند گسترش و نهادینه کردن عقلانیت، تغییر سبک زندگی و زیرساخت ها و تغییرات تکنولوژیکی از دیگر مواردی بودند که به آن اشاره شد.   

روش های صرفه جویی

رئیس امور آب و فاضلاب شهری قروه شیوه های مناسب برای صرفه جویی در مصرف آب را بسیار و آسان دانست.

وی اصلاح شیوه های شست و شوی دست، ظروف، میوه و سبزیجات، استحمام، مسواک زدن و ... را مهم خواند و خواستار آموزش صحیح به کودکان، خانواده، همسایه ها و ... از طریق رسانه ها و دیگر عوامل مرتبط شد.

از دیگر مسایل مرتبط به صرفه جویی مطرح شده شامل چک کردن شیرهای آب منازل، عایق کردن لوله های آب، چک کردن کولرهای آبی و تشویق مردم به رعایت مصرف آب و همچنین اطلاع دادن هرگونه اتلاف قابل توجه آب از طریق شماره ۱۲۲ مرکز ارتباطات مردمی، بهره گیری از روش های مختلف نگهداری آب و تدوین برنامه هایی برای احیای آب از دست رفته و ... بود.

به گفته جبار کلوندی در شهرستان قروه ۲۵ هزار مشترک آب وجود دارند که با رعایت مصرف آب می توانند آینده زندگی خود و فرزندانشان را تأمین کنند.  

وی با بیان اینکه باید هر روز از خود بپرسیم که امروز چه میزان در مصرف آب صرفه جویی کردیم، خواستار آموزش فرهنگ صرفه جویی به جامعه شد.

کد خبر 4331838

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =