ما و عراق از گذشته دور تا امروز

کتاب "ما و عراق از گذشته دور تا امروز" نوشته منوچهر پارسا دوست در 914 صفحه و شمارگان 1500 نسخه در قطع وزیری از سوی شرکت سهامی انتشار وارد پیشخوان کتابفروشیها شد .

خبرگزاری مهر - گروه سیاسی : کتاب  "ما و عراق از گذشته دور تا امروز" با عنوان فرعی تجاوز عراق ، پیامدها، و رویدادهای پس از آن، تلاشی است برای یافتن علت تنش هایی که بیش از 1000 سال میان ایران و همسایه غربی آن وجود داشته است .

در مقدمه این کتاب به قلم دکتر منوچهر پارسا دوست می خوانیم : به گواه تاریخ مردم ایران بیشترین تعداد جنگها را در میان همشایگان چه در دوران پیش از اسلام و چه در دوران پس از آن با همسایه غربی خود داشته اند . جنگهای مکرر ایران و امپراتوری رم شرقی در پیش از اسلام و صدمه هایی که به مردم ایران وارد شد نسلهای زیادی از مردم کشور را با مرارتها و آوارگیها رو به رو ساخت . پس از اسلام و پس از آنکه دولت عثمانی عملا در آخرین سالهای قرن سیزدهم میلادی با حکومت غازی سلطان عثمان در همسایگی غربی ایران تشکیل شد ایران با کشوری در همسایگی خود مواجه شد که در آرزوی گشودن مرزهای غربی ایران بود .

اختلاف مذهبی افزون بر تمایلات کشور گشایی ، بهانه معمول و عمومی شاهان عثمانی برای جنگ با ایران و مردم ایران بود . سلطان سلیم اول در 2 رجب 920 هجری قمری در دشت چالدران نزدیک خوی با شاه اسماعیل اول به نبرد پرداخت و او را شکست داد ولی موفق به تسخیر ایران  و یا بخشی از آن نشد . او در تدارک حمله دیگری به ایران بود که مرگ به او فرصت نداد و او پس از هشت سال پادشاهی درگذشت . جنگها و اختلافهای ایران و عثمانی از زمان جنگ چالدران در 23 اوت 1514 تا پروتکل 4 نوامبر 1913 و کمیسیون تحدید حدود مرزی 1914 به مدت 400 سال ادامه داشت .

پس از جنگ جهانی اول و شکست دولت عثمانی از انگلستان و متفقان آن دودمان عثمانی بر افتاد و دولت جمهوری ترکیه به جای آن اداره امور کشور را به دست گرفت . ولی کشورهای فاتح ، به ویژه انگلستان و فرانسه بخش بزرگی از متصرفات عثمانی را زیر استیلای خود قرار دادند . دولت انگلستان برای تامین منابع گوناگون خود در منطقه خلیج فارس در 10 اوت 1920 کشوری به نام عراق را به وجود آورد . از آن تاریخ ، کشور نو بنیاد عراق میراث دارد عثمانی و همسایه غربی ایران شد و مزاحمتها به گونه دیگری ادامه یافت . عراق از ابتدای تاسیس تا سرنگونی صدام و بر افتادن حاکمیت حزب بعث عموما همسایه مزاحمی برای ایران بود و دشواری های مکرر به وجود آورد .

در این کتاب سرزمین فعلی عراق از گذشته دور ، و بعد  در رابطه های ایران و عثمانی و ایران و عراق تا سرنگونی صدام و پایان گرفتن حاکمیت حزب بعث بر عراق مورد بررسی قرار گرفته است . قراردادهای مهم ایران و عثمانی و سپس ایران و عراق به ویژه قرارداد ارزروم دوم و پیامدهای  آن و قراردادهای 1937 و 1937 و قرارداد الجزیره ، لغو قرارداد الجزیره ، انگیزه های آن و اثبات بی اعتباری لغو قرارداد بر اساس موازین حقوق بین المللی به صورت مشروح مورد بررسی قرار گرفته است .

در جنگ ایران و عراق دولتهای مدعی پایبندی  به منشور ملل متحد و اصول حقوق بین المللی ، این واقعیت مکرر تاریخ به مردم ایران و جهانیان بار دیگر آشکار شد که آن دولتها تنها به منافع خود پایبندند . آنان در جنگ هشت ساله نشان دادند که برای حفظ و تامین آن منافع نه تنها منشور ملل متحد و هر اصل حقوق بین الملل را گستاخانه نقض می کنند ، بلکه در جنایتهای پیاپی صدام در موشکباران شهرها ، کشتن و زخمی کردن هزاران نفر و ویران کردن خانه ها بر سر ساکنان آن ، و همچنین در پرتاب بمبهای حاوی گازهای شیمیایی بر روی مردم بی گناه بی پروا مشارکت می کنند .

عناوین فصل های این کتاب عبارتند از : فصل اول : ایران و عثمانی تا تشکیل کشور عراق ؛  فشرده ای از گذشته دورعراق ، بغداد پایتخت خلیفه های عباسی ، میان رودان در تصرف ایران و عثمانی ، عثمانی و انگیزه های انگلستان و روسیه برای نفوذ در ایران ، رابطه های ایران و روسیه ، تسلط روسیه بر گرجستان .

فصل دوم : ایران و عراق تا قرارداد الجزیره ؛ تشکیل کشور عراق با قیمومیت انگلستان ، ملک فیصل پادشاه دست نشانده انگلستان ، موافقت ریاکارانه انگلستان با استقلال عراق ، رضا شاه و عراق - قرارداد 1937، پیمان سعد آباد ، عراق تا کودتای عبدالکریم قاسم ، کودتای حزب بعث ، لغو رسمی قرارداد 1937 .

فصل سوم : قرارداد الجزیره ؛ عهدنامه مرزی 1975، پروتکلهای قرارداد الجزیره ، اهمیت قرارداد الجزیره ، انگیزه عراق از انعقاد قرارداد الجزیره ، انگیزه های مهم ایران از انعقاد قرارداد الجزیره ، رابطه ایران و عراق بعد از قرارداد الجزیره .

فصل چهارم : جمهوری اسلامی ایران و عراق ؛ حمله هواپیماهای عراقی ، کنفرانس سران جنبش غیر متعهدها ، شورای انقلاب تیرگی رابطه های ایران و عراق، رویدادهای نوامبر 1970ماه طلایی عراق، اقدام رهبر لیبی، اعدام آیت الله صدر، رویداد طبس، شایعه قتل صدام، پیشنهادهای تجاوزکارانه صدام، قطعی شدن جنگ، حمله آزمایشی نظامی .

در فصل های بعدی کتاب نیز می خوانیم : فصل پنجم : ارتش ایران ؛ فصل ششم : انقلاب و ارتش ؛ فصل هفتم : کودتای نوژه ؛ فصل هشتم : سه عامل تاثیر گذار در حمله عراق ؛ فصل نهم : ادعاهای ایران علیه عراق ؛ فصل دهم ادعاهای عراق علیه ایران ؛ فصل یازدهم : شهریور 1359 ؛ فصل دوازدهم : حمله عراق به ایران ؛ فصل سیزدهم : جنگ پایان می پذیرد ؛ فصل چهاردهم : ایران و عراق بعد از صدام ؛ فهرست تصویر ها ؛ کتابشناسی ؛ نمایه اعلام .

کد خبر 433205

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =