درختان صنوبر و چنار مناسب اقلیم شهر اصفهان نیست

اصفهان - رئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی استان اصفهان گفت: درختان صنوبر و چنار که از سوی فضای سبز در شهر اصفهان کاشته شده ، مناسب اقلیم گرم و خشک شهر اصفهان نیست.

حسین علی نریمانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در صورتی که در اراضی کشاورزی کشتی صورت نگیرد، تمام اراضی کشاورزی مستعد ایجاد طوفان‌های گرد و غبار می‌شود، اظهار داشت: تبدیل اراضی کشاورزی به کانون طوفان های گرد و غبار امری واضح است و تمام تصاویر ماهواره‌ای نیز گویای این مسئله است.

وی با بیان اینکه در صورت تداوم خشکسالی و عدم چاره اندیشی جدی برای این زمین‌های کشاورزی شاهد پیش روی بیابان‌زایی خواهیم بود، بیان داشت: در حال حاضر وضعیت تعادل در سطح بیابان‌های استان اصفهان برقرار است.

رئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی استان اصفهان اعلام کرد: کمیته کنترل استانی گرد و غبار در حالی یکسال گذشته تشکیل شد که اکنون غیرفعال است و این در حالی است که دبیری این کمیته بر عهده محیط زیست است و اعضای آن را بسیج سازندگی، فرمانداری شهرستان‌ها، راه و شهرسازی، آب منطقه ای شهر و استان اصفهان و منابع طبیعی تشکیل می دهد.

وی گفت: عوامل متعددی در بیابان زایی استان اصفهان و پیشرفت وسعت بیابان از جمله معادن گچ و ماسه، سست شدن خاک که با اندک بادی به کانون گرد و غبار مبدل می شود و از بین رفتن پوشش گیاهی در اصفهان نقش دارد.

فرسایش بادی اصفهان بعد از زمستان خشک تشدید شد

نریمانی بیان داشت: بیابان زایی دو عامل طبیعی و انسانی دارد که تشدید بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی باعث تغییر اقلیم و خشکسالی می‌شود.

وی اعلام کرد: با توجه به اینکه سال گذشته پاییز و زمستان خشکی را پشت سر گذراندیم و بدنبال کمبود بارش ها رطوبت خاک از بین رفته، فرسایش بادی تشدید شده است.

رئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی استان اصفهان اظهار کرد: شهرستان اردستان، نطنز، خوروبیابانک و نایین که زمانی محل فرسایش بادی بود طی سال های اخیر بدنبال کاشت گونه های مقاوم به آب و انجام فعالیت های بیولوژیکی دیگر کانون فرسایش بادی نیست.

وی بیان داشت:طی ۵۰ سال گذشته ۳۰۷ هزار هکتار جنگل دست کاشت ایجاد کردیم که علاوه بر تولید اکسیژن و جذب co۲ از تشکیل بزرگترین کانون فرسایش بادی نیز جلوگیری شد..

نریمانی با اشاره به اینکه به منظور کنترل بیابان‌زایی نهال کاشتیم، تصریح کرد: در حال حاضر اقدامات بیولوژیک را در شهرستان اصفهان، برخوار و آران و بیدگل و محور نایین و انارک ایجاد کردیم.

گونه های مقاوم گیاهی باید در فضای سبز شهر اصفهان جایگزین درختان شود

وی از کاشت گونه های طاق، قره داغ، آتوی پلکس، گز مصری، قشنیان جهت رفع فرسایش بادی خبر داد و گفت: این گونه ها دو سال آبیاری و سپس رها می شود.

رئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی استان اصفهان گفت: با توجه به بحران آب در اصفهان نیاز است که این نوع گونه‌ها را جایگزین کاشت درختان فعلی کنیم چون نیاز به آب زیاد نیست و هم در طول سال سرسبز است و باعث جذب آلودگی و دی اکسید کربن می شود.

وی اضافه کرد: ارتفاع این نوع گونه ها بین ۵ تا ۶ متر است، در صورتی که درختان فعلی که در سطح فضای سبز شهر اصفهان وجود دارد ارتفاع آن به هشت تا 10 متر می‌رسد.

درختان صنوبر و چنار مناسب اقلیم خشک اصفهان نیست

نریمانی افزود: بیشتر درختان کاشته شده در اصفهان صنوبر و چنار است که برای اصفهان که همواره دارای هوای گرم و خشک است، انتخاب مناسبی نیست.

وی گفت: در طول یکسال ۵۰۰ لیتر آب به برای آبیاری گونه‌های مختلف کاشته شده برای مقابله با فرسایش بادی استفاده شده و این در حالی است که با کاشت هر درخت در فضای سبز به ۵۰۰ لیتر آب نیاز است.

رئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی استان اصفهان اعلام کرد: به منظور جایگزینی این گونه ها با درختان فعلی کاشت شده در سطح شهر با توجه به مسئله بحران آب، با سازمان پارک و فضای سبز شهرداری به مذاکره نشستیم.

مذاکره منابع طبیعی با شهرداری برای توزیع گونه های مقاوم گیاهی در بین شهروندان

وی بیان داشت: در این مذاکره به شهرداری اعلام کردیم که این گونه ها را در نهالستان تولید می کنیم و در اختیار شهرداری برای تحویل به شهروندان قرار می دهیم که هنوز پاسخی در این حوزه به ما داده نشده است.

نریمانی اظهار داشت: تا زمانی که به سمت اصلاح فضای سبز، مصرف آب و الگوی کشت نرویم نمی توانیم از پیشروی بیابان جلوگیری کنیم.

وی گفت: بیابان زایی یک زلزله خاموش است و باید برای پیشگیری از بیابان زایی اقدامات جدی صورت گیرد.

رئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی استان اصفهان گفت: با توجه به اینکه اصفهان اقلیم خشک دارد و عمق آب‌های زیرزمینی خیلی پایین‌تر رفته، بیابان‌زایی با پیشرفت روبرو شده است.

کد خبر 4332107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =