دوره مدیریت فعلی بنیاد رودکی به اتمام رسید/ در انتظار تصمیم وزیر

دوره مدیریت علی اکبر صفی پور در بنیاد رودکی از اول تیر به اتمام رسیده و زمان آن است که با اقدام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در معرفی هیات مدیره بنیاد، مدیرعامل جدید نیز معرفی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، از تاریخ اول تیر ماه سال ۹۵ علی اکبر صفی پور مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی به عنوان مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی مشغول به فعالیت شد و حال دوره مدیریت ۲ ساله بنیاد فرهنگی هنری رودکی از روز اول تیر ماه سال ۹۷ به اتمام رسیده و زمان آن است که با اقدام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در معرفی هیات مدیره جدید، مدیر عامل جدید این بنیاد نیز انتخاب شود.

ساختار سازمانی بنیاد فرهنگی هنری رودکی متشکل از هیات امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و بازرس قانونی است. هیات امنای این مجموعه متشکل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رییس هیات امنا، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  به عنوان دبیر هیات امنا و دو نفر دیگر از صاحب نظران در امور فرهنگی هنری هستند که به انتخاب و حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدت ۲ سال منصوب می شوند و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.

وظیفه هیات امنای بنیاد مبتنی بر تدوین راهبردها، سیاست و خط مشی، نظارت عالی بر فعالیت های استخدامی، تصویب برنامه و بودجه سالانه، بررسی و تصویب گزارش عملکرد و صورت های مالی سالانه، تعیین عزل اعضای هیات مدیره به پیشنهاد رییس هیات امنا و تعیین حقوق و مزایای اعضای هیات مدیره، مدیر عامل  و بازرس قانونی است.

هم اکنون سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس هیات امنا، محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی، علی اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی کاظمی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعضای فعلی هیات امنای بنیاد رودکی را تشکیل می دهند.

هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز  از سه عضو تشکیل می شود که با پیشنهاد رییس هیات امنا و تصویب هیات امنا برای مدت ۲ سال انتخاب می شوند. وظایف هیات مدیره در اساسنامه بنیاد شامل حفظ مصالح و منافع بنیاد، بررسی و تشکیلات و نمودارهای سازمانی و آیین نامه های مالی و معاملاتی و اداری و برنامه های جذب نیروی انسانی و پیشنهاد آن به هیات امنا، بررسی، پیشنهاد و تصویب انعقاد هرگونه قرارداد در حدود اعتبارات و وظایف پیش بینی شده، بررسی و تایید گزارش های مالی، حساب و صورت های مالی سالانه برای طرح در هیات امنا، افتتاح حساب در بانک ها و موسسات اعتباری به نام بنیاد، بررسی و تصویب اخذ تسهیلات و انواع مشارکت ها به پیشنهاد مدیرعامل و ارایه صورت های مالی سالانه بنیاد به هیات امنا است.

بر این اساس مدیرعامل بنیاد رودکی از بین اعضای هیات مدیره یا خارج از آن توسط هیات مدیره انتخاب و با حکم رییس هیات امنا به مدت ۲  سال منصوب می‌شود. هم اکنون ابوالقاسم ایرجی رییس هیات مدیره، سید محمد شاهنگیان نایب رییس هیات مدیره، محمود عزیزی و علی اکبر صفی پور اعضای هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی را تشکیل می دهند.

حال باید دید که عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان عالی ترین مقام دولتی تصمیم گیرنده در حوزه مدیریتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی چه تصمیمی در زمینه انتصاب مدیرعامل این نهاد فرهنگی خواهد گرفت؟ به عبارتی آیا علی اکبر صفی پور در سمت خود ابقا خواهد شد یا خیر؟ و اگر این تصمیم سریعا گرفته نشود باید طی روزهای آینده شاهد انتشار اسامی و گزینه های احتمالی برای جایگزینی صفی پور در رسانه ها باشیم.

بنیاد فرهنگی هنری رودکی فعالیت خود را از آبان ماه سال ۸۲ با مصوبه مجلس شورای اسلامی با ادغام واحدهای مجموعه تالار وحدت و مجموعه فرهنگی انقلاب اسلامی (برج آزادی) در قالب موسسه عمومی غیر دولتی، با هدف پیشرفت و توسعه هنر هم تراز با شان تاریخی، دینی و ملی هنر در این سرزمین و برخورداری آن از موقعیت و اعتبار ملی و بین المللی آغاز کرد.

نخستین مدیرعامل بنیاد رودکی مهدی مسعود شاهی بود که تا پایان سال ۸۶ مدیریت این بنیاد را بر عهده داشت و پس از او نیز علی اصغر امیرنیا، حسین پارسایی، حسین سیفی، بهرام جمالی مدیریت این نهایت را به عهده داشته اند. در حاضر علی اکبر صفی‌پور عهده دار مسئولیت مدیریت بنیاد رودکی است.

کد خبر 4335065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =