تدوین دقیق وقایع تاریخی راهکاری برای صیانت از تاریخ است / درک حقایق تاریخی نیازمند تدوین منابعی جامع و کامل است؛ گزارش مهر از مراسم رو نمایی مجموعه کتابهای "جامعه مدرسین حوزه علم قم از آغاز تا اکنون"

بیست و پنجمین جشن رونمایی کتاب به مناسبت انتشار مجموعه کتابهای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون، عصر پنجشنبه 21 دی ماه در کتابخانه ملی برگزار و طی آن بر نقش اساسی روحانیت در بروز و حفظ انقلاب اسلامی تأکید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرید الدین حداد عادل دبیر جشن رونمایی کتاب بیانیه هیدت داوران سلسله جشنهای شورای نشر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را قرائت کرد .

در این بیانیه اعلام شد: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بزرگترین و مهمترین تشکل روحانی تاریخ ایران است گستره فعالیتها و خدمات این گروه دینی سیاسی و تأثیرگذاریهای مهم آن بر روند تحولات ایران در پنجاه سال اخیر جامعه مدرسین را در میان جریانها و گروههای سیاسی کشور شاخص و پرنفوذ کرده است .

اهمیت این تشکل نه فقط به کلیت آن است بلکه به شخصیت و نفوذ تک تک اعضای نیز باز می گردد . مجموعه "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تاکنون" شرح جامع و مستند تاریخ این تشکل دینی سیاسی از زمان تأسیس در سال 1341 تا سال 1384 است .

مهمترین ویژگی کتاب حاضر این است که در آن اسناد و مدارک قابل توجهی برای نخستین بار به چاپ رسده اند و بر خلاف روال تشکلهای سیاسی که معمولا اسناد خود را به روز جاپ نمی کنند، همه اسناد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکنون اینک در اختیار همگان است .

تدوین دقیق وقایع تاریخی راهکاری برای صیانت از تاریخ است

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مجموعه "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" با اشاره به تحریفهایی که در وقایع تاریخی صورت می گیرد، تدوین دقیق اصل وقایع تاریخی را راهکاری ارزشمند برای حفظ تاریخ عنوان کرد .

آیت الله محمد یزدی نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیشگیری از تحریف تاریخ را از ضرورتهای حفظ وقایع اعصار مختلف اعلام کرد و گفت: متأسفانه در مبارزات سیاسی و اجتماعی کم نیستند کسانی که به خود حق می دهند در تاریخ دست برده و حوادث را آنگونه که دیگری تشریح کرده و یا خود می خواهند، بازگو کنند .

آیت الله یزدی انقلاب اسلامی ایران را از جمله وقایع تاریخی معاصر اعلام کرد که همواره به واسطه دشمنیهای مختلف، در خطر و معرض تحریف و وارونه جلوه دادن قرار دارد .

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در مدت زمانی که از بروز انقلاب اسلامی ایران گذشته، بسیاری از مغرضان در تلاش هستند تا نقش روحانیت را در این واقعه عظیم نادیده گرفته و حوادث را به گونه ای دیگر تشریح کنند، افزود: مجموعه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون، مرجعی ارزشمند برای درک و دریافت اصل واقعه انقلاب و نقش روحانیت در این عرصه است .

درک حقایق تاریخی نیازمند تدوین منابعی جامع و کامل است

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم جشن رونمایی مجموعه کتابهای "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" با تأکید بر نقش و جایگاه دین و روحانیت در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران، این مجموعه را منبعی جامع، کامل و ارزشمند برای درک حقایق تاریخی این واقعه عظیم معرفی کرد .

علی عسگری با اشاره به اینکه تلاش برای ترویج فرهنگ کتابخوانی نیاز به عزم عموی دارد، یادآور شد: بی تردید فعالیت در این زمینه را باید فرابخشی کرده و با بهره گیری از مهندسی کلان به اهداف این عرصه دست یافت .

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تأکید بر اینکه ارتقاء فرهنگ کتابخوانی حرکتی فرابخشی است، افزود: توجه به حوزه عمومی و معرفی کتابهای برتر و همچنین تقدیر از فعالانی که در این عرصه منشاء اثر بوده اند از جمله اهداف برگزاری جشن رونمایی کتاب است .

وی در ادامه با اشاره به نقش و جایگاه روحانیت در شکل گیری انقلاب اسلامی و همچنین بقای آن، گفت: در مورد انقلاب اسلامی تحلیلهای متنوعی ارائه شده و از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، بی تردید اگر واقعیتهای انقلاب به درستی درک و دریافت شود در مورد تحلیل انقلاب دچار خطا نخواهیم شد .

عسگری با اشاره به اینکه عنصر مذهب و نقش روحانیت در این عرصه بی بدیل بوده است بر ضرورت درک این موضوع از سوی اقشار مختلف مردم تأکید کرد و یادآور شد: تدوین مجموعه کتابهای " جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" اقدامی شایسته در راستای تهیه مرجعی دقیق و کامل برای درک وقایع تاریخی انقلاب اسلامی ایران است .

کتاب "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" که دیروز رونمایی شد، با استفاده از منابع و اسناد معتبر، تحقیق در کتابهای مرتبط و همچنین با استفاده از روشهای نوین تاریخ نگاری ، به معرفی کامل و همه جانبه یکی از تشکلهای بسیار تأثیرگذار در تاریخ پنجاه سال اخیر ایران اختصاص دارد .

کد خبر 433526

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =