ماموریت سه معاون وزیر برای حمایت از بیماران اوتیسم

وزیر بهداشت، گفت: معاونت های بهداشت، درمان و توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت باید تلاش کنند اعتبارات مورد نیاز برای ارائه خدمات مطلوب به بیماران اوتیسم، پیش بینی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست هم اندیشی اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و مدیران انجمن اوتیسم ایران با حضور وزیر بهداشت و مدیران ارشد وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست مهم ترین مشکلات و موانع درمان بیماران اوتیسم توسط مدیرعامل، رئیس هیات مدیره، جمعی از مدیران و خانواده های این بیماران مطرح شد.

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در این نشست، اظهار داشت: در حوزه اوتیسم، دستگاه هایی مانند معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت، سازمان های آموزش و پرورش استثنایی و بهزیستی و انجمن ها و سازمان های مردم نهادی مانند انجمن اوتیسم، می توانند موثر باشند، اما باید مشخص شود که چه اقداماتی برای این بیماران انجام شود و این اقدامات نیازمند چه میزان اعتبار است.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد که یک دستگاه اجرایی می تواند متولی بیماران اوتیسم باشد و اعتبارات سایر دستگاه ها نیز در دستگاه متولی می تواند متمرکز شوند، اما از نظر ساختاری، سازمان بهزیستی می تواند نقش متولی و موثری داشته باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به خاص شناخته شدن بیماری اوتیسم از سال ۹۷، گفت: باید از اقدامات نمایشی پرهیز کنیم، چراکه اگر یک بیماری، خاص شناخته می شود باید اعتبارات لازم برای ارائه خدمات به آن بیماران به میزان لازم، پیش بینی شده و تخصیص اعتبار برای آن صورت گیرد.

هاشمی با بیان اینکه باید اقدامات زیادی برای بیماران اوتیسم انجام شود، افزود: انجمن اوتیسم ایران می تواند نقش مهم و محوری برای بیماران داشته باشد و برای سال ۹۸، معاونت های بهداشت، درمان و توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت باید تلاش کنند تا اعتبارات مورد نیاز برای ارائه خدمات مطلوب به بیماران اوتیسم پیش بینی شود.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی بین بخشی برای ارائه خدمات به بیماران اوتیسم، تاکید کرد: هماهنگی بین وزارت بهداشت، رفاه، آموزش و پرورش و بیمه ها لازم و ضروری بوده و عمده خدمات بیماران اوتیسم باید در قالب بیمه ها ارائه شود و دولت باید از بیمه ها خرید خدمت کند.

هاشمی یادآور شد: باید نشست دیگری با حضور دستگاه های اجرایی موثر در ارائه خدمات به بیماران اوتیسم برگزار و راهکارهای عملیاتی ارائه خدمات در آن نشست، بررسی و اجرا شود.

دکتر جغتایی رئیس هیات مدیره انجمن اوتیسم ایران نیز در این نشست، گفت: برنامه عملیاتی اوتیسم تهیه و تدوین شد و شامل غربالگری، تشخیص و مداخلات برای بیماران اتیسم است. همچنین توافق نامه ای بین سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش استثنایی و وزارت بهداشت امضا و نقش هر دستگاه در این زمینه مشخص شد.

وی با اشاره به همکاری معاونت بهداشت برای اجرای غربالگری اوتیسم در کشور، از اجرای آزمایشی غربالگری اوتیسم با مشارکت سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی از مهرماه سال جاری در اصفهان خبر داد و گفت: در غربالگری، پیش بینی شده، غربالگری از سن قبل از ۱۸ ماهگی با امکانات شبکه بهداشت و درمان، انجام شود.

رئیس هیات مدیره انجمن اوتیسم، افزود: همچنین سطح، نوع و هزینه های خدمات برای بیماران اوتیسم مشخص شده است.

جغتایی در پایان خاطرنشان کرد: با اینکه براساس استانداردها، با غربالگری می توان انتظار شناسایی حدود ۳۰ هزار کودک اوتیسمی کمتر از ۵ سال را داشت، اما در حال حاضر حدود ۷ هزار بیمار اوتیسمی در کشور شناخته شده اند که نیازمند خدمات هستند.

کد خبر 4335559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =