بازداشت اتباع ایرانی ناقض توافقنامه ژنو است ؛  گزارش خبری مهر از اقدام غیر قانونی نظامیان آمریکایی در بازداشت کارمندان کنسولگری ایران

اقدام غیر قانونی نظامیان آمریکایی در یورش به مقر کنسولگری ایران در شهر اربیل عراق و ربودن شش دیپلمات ایرانی با واکنشهای شدید ایران، روسیه و مقامهای عراقی روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، نظامیان آمریکایی با طرح اتهامات واهی و بی پایه و اساس علیه کارمندان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمایت از تروریستها در عراق، این افراد را بر خلاف توافقنامه ژنو بازداشت کردند و مدارک موجود در این دفتر را نیز به سرقت بردند.

حکومت محلی کردستان عراق حمله به کنسولگری ایران را تقبیح کرد

حکومت محلی کردستان عراق،ضمن تقبیح حمله نیروهای آمریکا به کنسولگری ایران در اربیل عراق، خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان شد.

 در بیانیه ای که به امضای سخنگوی نهاد ریاست و دولت منطقه کردستان رسیده، آمده است: ریاست و دولت منطقه کردستان عراق نارضایتی و تقبیح خود را نسبت به عملیات علیه کنسولگری ایران که از طریق توافق بین دولت های عراق و ایران گشوده شده است، ابراز می دارند.

این بیانیه افزود: حمله به یک کنسولگری که براساس توافقنامه روابط کنسولگری سال 1963 وین از مصونیت برخوردار بوده و در منطقه ای قرار دارد که برخلاف سایر مناطق عراق، ازامنیت و ثبات برخوردار است، همسو با تلاش ها برای گسترش و توسعه ثبات به شمار نمی رود.

این بیانیه با انتقاد ازعملیات نیروهای آمریکایی تاکید کرد: بهتر بود که پیش از اتخاذ هرگونه اقدامی علیه هر کسی در این منطقه، دستگاههای امنیتی حکومتی درمنطقه کردستان درجریان قرار می گرفتند.

این بیانیه درپایان آورده است: ساکنان منطقه اینگونه اقداماتی را که نقض حاکمیت داخلی محسوب می شود نمی پذیرند و راضی نمی شوند که اختلافات با کشورهای همسایه به داخل منطقه کردستان منتقل شود و خواهان آزادی فوری دیپلمات های ایرانی هستند.
 
پنتاگون خبر بازداشت اتباع ایرانی در اربیل عراق را تائید کرد

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، خبر بازداشت اتباع ایرانی در استان اربیل عراق در حمله نظامیان آمریکایی را تائید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، یکی از مسئولان وزارت دفاع آمریکا گفت که افراد بازداشت شده در کنسولگری ایران در استان اربیل عراق، ایرانی بوده اند.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، افزود: در عملیات روز گذشته نیروهای آمریکایی در اربیل عراق، شش ایرانی بازداشت شده اند.

این در حالی است که پیش از این خبر بازداشت پنج ایرانی در تهاجم روز گذشته نیروهای آمریکایی به کنسولگری ایران در اربیل منتشر شده بود.


 واکنش شدید ایران به اقدام غیر قانونی آمریکایی ها

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که مسئولیت حمله به دفتر همکاری های ایران در اربیل بر عهده آمریکاست و این موضوع از مجاری مختلف در حال پیگیری است .

سید محمدعلی حسینی گفت : دولت آمریکا با وجود شعارهایی که می دهد؛ در عمل سیاست هایش را به گونه ای دیگر اعمال
می نماید. 

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید خبر حمله نظامیان آمریکایی به دفتر همکاری های ایران در اربیل عراق، اظهار داشت: اینها صبح پنجشنبه (21 دی) دفتر همکاری های ایران در اربیل را مورد تهاجم قرار داده، کارکنان آن را نیز بازداشت کرده و برخی از تجهیزات و وسایل این دفتر را هم ربوده اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پیگیری ها درباره این مسئله از مجاری مختلف در جریان است، افزود: از طریق سفارتمان در بغداد و هم چنین سایر مجاری دیپلماتیک در تهران در حال پیگیری این موضوع هستیم.

حسینی اقدام نظامیان آمریکایی در حمله به دفتر همکاری های ایران در اربیل عراق و بازداشت کارکنان آن را اقدامی در راستای سیاست های خصمانه واشنگتن در قبال کشورمان دانست و ادامه داد: دولت آمریکا با وجود شعارهایی که می دهد، در عمل سیاست هایش را به گونه ای دیگر اعمال می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما آمریکایی ها را مسئول این مسئله می دانیم و آن ها باید در این زمینه پاسخگو باشند؛ ضمن آن که در این رابطه پیگیری موضوع از جانب دولت عراق را نیز خواستار شده ایم.

آزادی یکی از اتباع بازداشت شده ایرانی 

 به گزارش خبرگزاری مهربه نقل ازخبرگزاری فرانسه، ارتش آمریکا روز جمعه دربیانیه ای اعلام کرد: یکی ازکارمندان کنسولگری ایران دراربیل واقع در منطقه کردستان عراق آزاد شد.

دراین بیانیه همچنین تاکید شد: پنج تن دیگرهمچنان بازداشت هستند.

درعین حال یک مسئول دروزارت دفاع آمریکا که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: 6 تنی که درخلال عملیات نظامیان آمریکایی دراربیل واقع درکردستان عراق دستگیرشدند، ایرانی هستند.

این درحالی است سخنگوی پنتاگون نیزپیش از این ادعا کرده بود : ساختمانی که نظامیان آمریکایی به آن حمله کردند، مقر کنسولگری ایران نبود.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام غیر قانونی نظامیان آمریکایی در حمله به کنسولگری ایران در اربیل ، با فراخوانی سفیر عراق در تهران به وزارت امورخارجه، مراتب اعتراض شدید ایران را به این اقدام اعلام کرد؛ وزارت امور خارجه ایران همچنین سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران را برای نشان دادن اعتراض خود به این وزارت فرا خواند
 هوشیار زیباری خبر داد:

تلاش دولت عراق برای آزادی اتباع ایرانی بازداشت شده در اربیل

وزیر امور خارجه عراق با ابراز نارضایتی از اقدام نظامیان آمریکایی درحمله به کنسولگری ایران و بازداشت چند کارمند آن گفت : با جدیت به دنبال آزادی اتباع ایرانی بازداشت شده در اربیل هستیم.

دولت عراق به دنبال رایزنی با مقامهای آمریکایی است تا اتباع ایرانی بازداشت شده در حمله نیروهای آمریکایی به کنسولگری ایران در اربیل واقع در منطقه کردستان عراق را آزاد کند.

وزیر امور خارجه عراق در گفتگو با یک شبکه عربی گفته است : حادثه ای که در استان اربیل اتفاق افتاد؛ بسیار ناراحت کننده است، زیرا یک دفتر رسمی که سالها در این مکان وجود داشته و به مردم عراق خدمت رسانی می کرده؛ هدف حمله قرار گرفته و کارکنان آن نیز بازداشت شده اند.

زیباری در ادامه اعلام کرد: در همین رابطه تماس هایی با سفارت آمریکا و فرمانده نظامیان آمریکایی حاضر در عراق برقرار شده است.

واکنش شدید روسیه به اقدام غیر نظامی آمریکا
 
روسیه در واکنشی شدید به اقدام غیر قانونی نظامیان آمریکایی در حمله به کنسولگری ایران در اربیل عراق و بازداشت چند تبعه ایرانی، این اقدام را غیر قابل قبول و مغایر با توافقنامه ژنو دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای، حمله ارتش آمریکا به کنسولگری ایران در اربیل واقع در شمال عراق را کاملا غیر قابل قبول دانست.

میخائیل کامینین سخنگوی این وزارت گفت : حمله نظامیان به کنسولگری یک کشور خارجی در خاک کشور دیگر به طور کلی مردود و غیر قابل قبول است.

وی افزود : این اقدام( حمله نظامیان آمریکایی به کنسولگری ایران) نقض خطرناک معاهده ژنو درباره روابط کنسولی است.

این مقام روسی از ارتش آمریکا خواست دلایل و مدارک متقن و قانع کننده ای درباره اینکه ایرانی های بازداشت شده از فعالیتهای تروریستی حمایت می کنند؛ ارائه کند.

کد خبر 433633

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =