استانی با درآمد سرانه پایین/وقتی از ظرفیت‌های مرز استفاده نمی‌شود

خراسان شمالی باوجود داشتن ظرفیت‌های فراوان برای توسعه اقتصادی اما مردم آن یکی از پایین‌ترین درآمدهای کشور را دارند، موضوعی که تأثیر آن را در شاخص‌های مختلف اقتصادی می‌توان دید.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: استان مرزی خراسان شمالی باوجود غنای فراوان در بخش‌های مختلف، سرانه درآمدی و شاخص‌های اقتصادی آن یکی از پایین‌ترین رتبه‌ها را در کشور دارد و سهم این استان از بودجه سال ۹۷، تنها ۱۰ میلیارد و ۷۱۰ میلیون و ۲۶۹ هزار ریال بوده است.

باوجود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، مجتمع پتروشیمی، نیروگاه برق، انرژی خورشیدی و چندین کارخانه بزرگ شرق کشور و تولیدی‌های مختلف، ۳۰ معدن و اراضی کشاورزی و سایر فرصت‌ها در جهت توسعه اقتصادی، اما به سبب برخی اقدامات پایین‌ترین رتبه درآمد شامل حال این استان شده به‌طوری‌که واحدهای تولیدی رو به تعطیلی رفته و سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان ناامید شده‌اند، حتی وضعیت کم‌آبی و مشکلات مختلف در بخش کشاورزی سبب مهاجرت روستاییان به شهر شده و آسیب‌های زیادی را به دنبال داشته است.

تنها مرزی که بازارچه و گمرک ندارد

از سوی دیگر خراسان شمالی با بیش از ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان از داشتن بازارچه، منطقه آزاد و گمرک مرزی محروم است درحالی‌که این ظرفیت‌ها فرصت ایجاد روابط تجاری، اقتصادی و نیز اشتغال‌زایی پایدار را فراهم خواهد کرد.

وجود مرز مشترک بین خراسان شمالی با ترکمنستان سال‌هاست به‌عنوان فرصتی برای توسعه اقتصادی این استان و به دنبال آن تأثیرگذار بر کشور مطرح است اما در حال حاضر تنها استان مرزی بوده که بازارچه مرزی و گمرک ندارد.

نزدیک به هشت سال است که ایران به دنبال بازگشایی بازارچه مرزی «پرسه سو» بوده تا از این طریق باب صادرات کالا، حواله‌های بانکی و سایر مباحث گمرکی را باز کند، درحالی‌که در تمامی دولت‌ها رایزنی‌هایی به این منظور انجام و حتی در اجلاس‌های مشترک بین ایران و ترکمنستان این موضوع عنوان‌شده اما از سوی کشور همسایه اماواگرهایی وجود دارد.

مسئله مهمی که در حال حاضر بین مسئولان ارشد خراسان شمالی و نمایندگان مجلس این استان مطرح است بحث رتبه چهارم اشتغال‌زایی و رتبه نخست جذب سرمایه‌گذار است که باوجوداین آمار چرا باید پایین‌ترین سرانه درآمدی را در کشور داشته باشیم و مردم از وضعیت بیکاری گلایه‌مند باشند.

بنا به گفته کارشناسان نتیجه بیکاری، کاهش رشد اقتصادی می‌شود و همچنین تناقض بین سرانه درآمد و رتبه بیکاری موجب پارادوکس میان خروجی شاخص‌های اقتصادی استان شده است.

ضعف عمده خراسان شمالی پایین بودن درآمد سرانه است

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه ضریب جینی خراسان شمالی نسبت به متوسط کشوری پایین است، گفت: ضعف عمده این استان پایین بودن درآمد سرانه است که باید جبران شود.

محمدرضا صالحی با اعلام اینکه سطح درآمد مردم خراسان شمالی نزدیک به هم است، اظهار کرد: راهکار اصلی افزایش درآمد سرانه مردم خراسان شمالی برنامه‌ریزی دقیق و تلاش است تا تحولی اساسی و امیدبخش را شاهد باشیم.

برنامه ریزی بدون عمل وضعیت فعلی را تغییر نخواهد داد، بنابراین باید برنامه ای قابل عملیاتی را مد نظر قرار داد

صالحی افزود: البته برنامه‌ریزی بدون عمل وضعیت فعلی را تغییر نخواهد داد، بنابراین باید برنامه‌ای عملیاتی را مدنظر قرار داد.

وی تصریح  کرد: خراسان شمالی باید جزو ۱۰ استان برتر کشور باشد از همین رو تلاش داریم با استفاده از تمامی امکانات و ظرفیت‌های بالقوه موجود این استان‌ را به میانه جدول رتبه‌بندی برسانیم.

استاندار خراسان شمالی همچنین با اشاره به رتبه چهارم پایین‌ترین نرخ بیکاری و رتبه نخست نرخ مشارکت اقتصادی در این استان، گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، خراسان شمالی با نرخ بیکاری ۹ و ۷ دهم درصدی و رتبه نخست نرخ مشارکت اقتصادی، نسبت به میانگین کشوری از ضریب مناسبی برخوردار بوده اما درآمد سرانه آن از متوسط کشوری پایین‌تر است.

صالحی بیان کرد:  سال ۹۶ سهمیه اشتغال استان هشت هزار و ۶۸۱ نفر بوده اما ۱۰هزار شغل هدف‌گذاری شد و طبق آمار تا پایان این سال بیش از ۱۲هزار شغل ایجاد شد.

درآمد سرانه خراسان شمالی کمتر از ۶۵ دهم درصد است

نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه وضعیت شاخص‌های اقتصادی استان گویای واقعیاتی تکان‌دهنده است،  گفت: درآمد سرانه استان ۶۵دهم درصد از متوسط کشوری پایین‌تر است.

علی قربانی اظهار کرد: درآمد پایین مردم خراسان شمالی نشان از کمتر توسعه‌یافتگی این استان دارد، بنابراین تلاش در جهت افزایش تولیدات ضرورت دارد.

قربانی با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی‌ها باید منجر به افزایش تولید و درآمدزایی شود، افزود: مدیریت‌های نمادین و اجرای طرح‌های ویترینی همچون روستای سبز و تونل سبز، اقتصاد خراسان شمالی را درمان نخواهد کرد.

مدیریت های نمادین و اجرای طرح های ویترینی همچون روستای سبز و تونل سبز اقتصاد خراسان شمالی را درمان نخواهد کرد

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر اقدامی اساسی برای افزایش درآمد خراسان شمالی انجام نشده است، گفت: ضرورت دارد در مسیر اقتصاد مقاومتی جدی‌تر حرکت کنیم.

نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان و راز و جرگلان در ادامه گفت: بنابراین برای افزایش درآمد سرانه استان باید تولیدات را در بخش کشاورزی، دامداری، گردشگری، صنعتی همچون ایجاد فاز ۲ پتروشیمی و دیگر صنایع مقرون به‌صرف دوچندان کنیم.

قربانی درباره آمار منتشرشده از سوی دولت در رابطه با کاهش نرخ بیکاری در خراسان شمالی، اظهار کرد: چنانچه آمار اعلام‌شده صحیح باشد باید اکنون افزایش درآمد سرانه نیز مطلوب باشد.

وی عنوان کرد: همچنین بر اساس آمار اشتغال‌زایی در خراسان شمالی، این تعداد افراد باید درآمد کسب کرده و سرانه افزایش پیدا کند، بنابراین سرانه درآمد پایین این استان نشان می‌دهد که اشتغال‌ها واقعی نبود بلکه ناقص و ناپایدار بوده است.

نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان و راز و جرگلان عنوان کرد: بر اساس آمار چنانچه هر فرد در هفته یک ساعت کار کرده باشد جز شاغلین به شمار رفته که این اشتغال‌ها کاذب به‌حساب می‌آیند.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی درباره میزان اشتغال‌زایی در استان اعلام کرد: برای اعلام آمار اشتغال پایدار باید سالانه ۹۹۵ هزار شغل ثابت ایجاد کرد.

کاهش درآمد استان ناشی از سهم ناچیز در تولید ناخالص داخلی  

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سهم خراسان شمالی در تولید ناخالص داخلی بسیار اندک است، گفت: این امر سبب کاهش درآمد سرانه استان شده است.

هادی قوامی اظهار کرد: در آستانه ۱۴ سالگی استان شدن خراسان شمالی هستیم اما هنوز اقدامی اساسی و چشم‌گیر برای توسعه این خطه از کشور انجام نشده است.

 وعده دادن و کلنگ زنی برای دل خوش کردن مردم، اقدامی برای خودنمایی شده اما درد مردم تکمیل پروژه ها و اشتغال پایدار است

قوامی افزود: خراسان شمالی ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه و اشتغال‌زایی و در نتیجه آن افزایش سرانه درآمد دارد اما عدم اجرای فاز ۲ پتروشیمی، راه‌آهن، فرودگاه و چشم‌پوشی از انعقاد قرارداد با کارخانه‌های بزرگ این استان از سوی برخی سبب بیکاری و ورشکستگی شده است.

وی بیان کرد: متأسفانه وعده دادن و کلنگ زنی برای دل‌خوش کردن مردم، اقدامی برای خودنمایی شده اما درد مردم تکمیل پروژه‌ها و اشتغال پایدار است.

نماینده مردم اسفراین همچنین گفت: شناساندن جاذبه‌های گردشگری علاوه بر ارتقای صنعت گردشگری خراسان شمالی در افزایش درآمد سرانه استان نقش بسزایی خواهد داشت.

قوامی تأکید می‌کند: چنانچه سه درصد اعتبارات کل کشور به خراسان شمالی تخصیص یابد رشد و توسعه استان سرعت بیشتری گرفته و در مدت ١٠سال این استان می‌تواند در شاخص‌های مختلف به متوسط کشوری برسد.

وی افزود: همچنین اگر به زیرساخت‌های توسعه خراسان شمالی توجه شود تحول عظیمی در درآمد سرانه این استان رخ خواهد داد به‌طوری‌که به نصف میانگین برسد.

مشکلات زیرساختی علت سرانه درآمد پایین خراسان شمالی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع  استاندار خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: عقب‌ماندگی و مشکلات زیرساختی پیش از تشکیل این استان سبب پایین بودن سرانه درآمد خراسان شمالی در کشور شده است.

مجید پورعیسی اظهار  کرد: پایین بودن درآمد سرانه مردم خراسان شمالی نشان از ضعف بنیه اقتصادی دارد ازاین‌رو برنامه‌های اساسی همچون افزایش اشتغال پایدار در دستور کار قرار دارد.

پورعیسی بیان کرد: قطعاً ایجاد اشتغال پایدار میزان درآمد خانوارهای خراسان شمالی را افزایش و در نتیجه سطح سرانه درآمد تغییر خواهد کرد.

به‌هرحال لازمه رسیدن به توسعه پایدار و رشد ایده آل درآمدی، ایجاد اشتغال، رفع مشکلات زیرساختی و راه‌اندازی بخش صنعت است چراکه این مهم بر روی دیگر سرانه‌ها همچون مطالعه، تغذیه، سواد، ازدواج و ... تأثیرگذار است.

اگر امروز دغدغه و تمرکز اصلی ما رشد اقتصادی است باید از راه درست و با استفاده از منابع موجود در استان شامل جاذبه‌های طبیعی، مناطق گردشگری و به‌ویژه از طریق فعال کردن بخش‌های تولید بسترها را فراهم کرد.

همچنین باید توجه داشت که علاوه بر تأمین امنیت در مرز و مراودات دوستانه با کشور همسایه، ایجاد بازارچه‌های مرزی را که سبب اشتغال‌زایی و ارزآوری می‌شود را با جدیت دنبال کرد.

کد خبر 4336460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 12 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بهزاد IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
   0 0
   ببین آقای خبرنگار ایران هیچ وقت در هیچ چیزی به جایی نخواهد رسید. دلیل این امر هم دخالت همگان در تمام امور کشور است. بطوریکه هم چوپان، هم مهندس و دکتر و قهوه چی همه در تمام امورات کشوری صاحب نظرند.