واگذاری ۲۰۰بنگاه به صورت غیررقابتی/۶۳۰ شرکت دولتی در لیست واگذاری

معاون وزیر اقتصاد ضمن دفاع از عملکرد دولت های یازدهم و دوازدهم در واگذاری‌ها گفت:از مجموع ۱۳۳۰ شرکت در لیست واگذاری ۵۲ درصد به فروش رسیده و ۴۸ درصد باقیمانده در لیست واگذاری قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان خصوصی سازی، میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی در ارزیابی عملکرد سازمان خصوصی سازی گفت: این سازمان در سال ۱۳۸۰ با تغییر اساسنامه و اهداف شرکت مالی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی فعالیت خود را آغاز کرده است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: در ۱۷ سال گذشته تعداد ۱۹۹۲ بنگاه در لیست واگذاری های این سازمان قرار گرفته است که از این تعداد حدود ۴۵۰ شرکت به دلایل مختلف از جمله انحلال، ورشکستگی، ادغام و ... از لیست واگذاری های دولت خارج شده اند.

وی ادامه داد: همچنین از ۱۵۱۶ بنگاه باقی مانده حدود ۲۰۰ شرکت در طول این سالها به صورت غیررقابتی در قالب رد دیون دولت یا سهام عدالت و بدون برگزاری مزایده واگذار شده اند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی، اضافه کرد: بر این اساس از ۱۳۳۰ شرکت باقیمانده نیز که در لیست واگذاری ها قرار گرفتند، حدود ۵۲ درصد تا کنون به فروش رسیده اند و حدود ۴۸ درصد نیز در لیست واگذاریها قرار دارند.

پوری حسینی افزود: بر این اساس می توان گفت تا به امروز نیمی از راه واگذاریها پیموده شده و نیم دیگر آن باقی مانده است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: در این راستا در ارزیابی که انجام دادیم مشخص شد آن بخش از سهام دولت که تا کنون واگذار شده بیشتر مربوط به سهام خرد و مدیریتی شرکت ها بوده است و در حال حاضر شرکتهایی که در لیست واگذاری ها هستند بیشتر آنها دارای سهام کنترلی هستند. ضمن این که از زمان آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون بیش از دو برابر، دوره دوازده ساله قبل از شروع دولت یازدهم سهام کنترلی فروخته شده است.

وی گفت: میزان سهام کنترلی به گونه ای است که می توان با در اختیار داشتن آن، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل یک شرکت را تعیین کرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص دلایل مقاومت ها برابر خصوصی‌سازی گفت: ترس از دست دادن منافع یکی از دلایل اصلی ایجاد مقاومت در برابر خصوصی‌سازی توسط مدیران دولتی است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: به شدت از عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم در راستای اجرای خصوصی سازی و واگذاری سهام دولتی می کنم و امیدواریم باقی مانده راه واگذاریها را نیز با همکاری و یاری همه سازمانها و نهادها با موفقیت بیشتری به پیش ببریم.

به گزارش مهر به استناد گفته رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر اینکه ۴۸ درصد شرکت های باقیمانده دولتی در لیست واگذاری قرار دارند، می توان گفت از مجموع ۱۳۳۰شرکتی که در لیست واگذاری قرار داشت، ۶۳۸ شرکت در لیست واگذاری قرار دارند.

کد خبر 4336682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =