کشورهای عربی با نفوذ ایران در منطقه مقابله کنند

وزیر امور خارجه آمریکا از آنچه کشورهای عربی میانه رو نامید، خواست تا با وارد کردن عراق در جهان عرب با نفوذ ایران در منطقه مقابله کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازخبرگزاری فرانسه، کاندولیزا رایس در هواپیمایی که در حال عزیمت به خاورمیانه است، گفت : دولتهای عربی همپیمان آمریکا مانند مصر و اردن و کشورهای حاشیه خلیج فارس، می توانند به عراق کمک کنند تا بار دیگر در جهان عرب ادغام شود تا نقش ایران در عراق خنثی شود.

وی افزود : این کشورها باید آماده باشند در قبال دولت دموکراتیک جدید در عراق متعهد باشند، زیرا پیامدهای هر گونه شکست نه تنها برای ایالات متحده خطرناک، بلکه برای این کشورها بسیار خطرناک تر خواهد بود.

رایس به خبرنگارانی که وی را در این سفر پنج روزه همراهی می کنند؛ گفت : تنها وسیله تضمینی برای مقابله با نفوذ ایران،رساندن عراق به عراقی یکپارچه و قدرتمند است که بتواند حمایت همسایگان عربش را به دست آورد.

وی افزود : تنها ضامن قرار گرفتن عراق به عنوان پلی برای نفوذ ایران در منطقه، منزوی کردنش از همسایگان عربش و جلوگیری از تلاش برای حفظ وحدت وثبات این کشور است.

رایس قرار است سه شنبه این هفته با همتایان خود در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و نیز وزیران امور خارجه اردن و مصر در کویت دیدار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا خواستار بازگشایی هیئتهای دیپلماتیک کشورهای عربی در عراق واعزام سفیر از سوی آنها به این کشور شده است.

رایس در پاسخ به سوالی درباره اقدام غیر قانونی نظامیان آمریکایی در حمله به مقر کنسولگری ایران در شهر اربیل عراق که پنجشنبه 21 دی روی داد؛ مدعی شد : ایالات متحده به تعهدات بین المللی اش احترام می گذارد.

وی ادعا کرد که این مقر، دفتر ارتباط بوده است نه کنسولگری .

رایس بار دیگر مدعی شد که ما به شکل جدی با تعهداتی که معاهده وین(ژنو) بر آن تصریح می کند؛ تعامل می کنیم.

روسیه اقدام نظامیان آمریکایی در یورش به مقر کنسولگری ایران در اربیل و بازداشت شش تبعه ایرانی را که یکی ازآنها روز جمعه آزاد شد، غیر قابل قبول و مغایر با تعهدات بین المللی آمریکا دانسته است.

کد خبر 433814

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =