هدف‌گذاری برای تأمین مالی ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در سال جاری

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: در نظر داریم در سال جاری ۷۰۰ هزار واحد مسکونی را اعم از ساخت و خرید، تأمین مالی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم رحیمی انارکی در حاشیه نشست بررسی راهکارهای کنترل بازار مسکن در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مجموعه مأموریت‌های بانک عامل بخش مسکن به عنوان بانک تخصصی دولتی تعیین شده است، گفت: وظیفه اصلی این بانک، کمک به تأمین مالی تهیه اقشار متوسط و کم‌درآمد است؛ بنابراین گروه هدف ما به دهک‌های ۴، ۵و ۶ هدف اختصاص دارد و برنامه‌ریزی‌های بانک برای این دهک‌ها است.

وی ادامه داد: صندوق پس‌انداز مسکن یکم در حال حاضر شرایط مناسبی دارد و مشتریان این بانک از سود تسهیلات۶ و ۸ درصد به ترتیب در بافت‌های فرسوده و سایر بافت‌های شهری برخوردارند و می‌توانند از بازپرداخت نسبتاً طولانی‌مدت بهره ببرند.

به گفته رحیمی انارکی، تاکنون حدود ۴۵۰ هزار فقره حساب پس‌انداز مسکن یکم افتتاح شده است که ۳۵۰ هزار حساب، زنده بوده و به صورت بالقوه این تعداد می‌توانند مشتری سازندگان مسکن باشند.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن تصریح کرد: از سوی دیگر اطلاعاتی که از بازار مسکن به دست آوردیم نشان می‌دهد بیشترین خریداران مسکن، متقاضی واحدهای کوچک‌متراژ هستند، ولی متأسفانه روند پروانه‌های ساختمانی به گونه‌ای است که نشان می‌دهد میانگین متراژ ساخت و سازهای فعلی حدود ۱۵۰ مترمربع است.

وی افزود: به همین دلیل در سال ۹۷ این بانک قرار است پرداخت تسهیلات ساخت را به صورت هدفمند و هوشمندسازی شده انجام دهد تا ساخت و سازها متناسب با گروه هدف صندوق پس‌انداز مسکن یکم قرار گیرد.

این مقام مسئول در شبکه بانکی اظهار داشت: از این رو بانک عامل بخش مسکن فقط به واحدهایی تسهیلات ساخت در سال جاری پرداخت خواهد کرد که الگوی مصرف در ساخت را رعایت کرده باشند.

به گفته رحیمی انارکی، الگوی مصرف در تهران به طور میانگین ۷۵ و در سایر شهرها ۱۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده است و تسهیلات ساخت به چنین واحدهایی تعلق خواهد گرفت؛ ضمن اینکه یکی دیگر از سیاست‌های ما در این بانک، پرداخت تسهیلات ساخت مسکن برای ساخت و ساز در مناطق پرتقاضای پایتخت خواهد بود و مناطقی که مازاد عرضه مسکن باشند، تسهیلات ساخت به آن واحدها ارائه نخواهد شد.

وی در خصوص ارائه تسهیلات به ساخت و ساز بر اساس رعایت تاب‌آوری در برابر زلزله و واحدهای صنعتی‌ساز گفت: این نوع تسهیلات صرفاً به انبوه‌سازان حرفه‌ای تعلق خواهد گرفت و کسانی که در ساخت و ساز از فناوری‌های نوین و نیز رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مرتبط با کاهش هدررفت انرژی در ساخت و ساز را رعایت کنند، یک درصد تخفیف در نرخ سود آنها در نظر می‌گیریم که از ۱۸ به ۱۷ درصد کاهش می‌یابد.

رحیمی انارکی گفت: در سه ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته مجموع تسهیلات پرداختی به بخش مسکن از نظر تعداد واحدها ۶۸ درصد و از نظر مبلغ تسهیلات بیش از ۷۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن خاطر نشان کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم امسال ۷۰۰ هزار واحد مسکونی را تأمین مالی کنیم که شامل انواع تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل انواع حساب‌ها و سپرده‌های بانک عامل بخش مسکن می‌شود؛ این هدف در سال‌ گذشته ۵۴۰ هزار واحد بود که برای سال جاری ۱۶۰ هزار واحد مسکونی بیشتر را در نظر گرفتیم.

کد خبر 4339381

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =