تنظیم بودجه آغاز حرکت جسورانه مجلس و دولت در مهار گرانی است/ مسئولان وجود واقعیت غیرقابل انکار گرانی را بپذیرند

پرویز سروری گفت: تنظیم و تصویب بودجه می تواند آغازی برای حرکت جسورانه دولت و مجلس به منظور حل مشکل اصولی قیمت ها و تورم باشد.

پرویز سروری نماینده تهران در مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با بیان اینکه مهمترین موضوع در بحث گرانی ها این است که مسئولان کشور بر یک واقعیت غیر قابل انکار- وجود گرانی در کشور- اذعان داشته باشند، اظهار داشت: مسئولان باید واقعیت های موجود را بپذیرند و بر اساس آن راهکار ارائه دهند.

وی افزود: طرح مباحث نظری مختلف در مورد وجود گرانی باعث می شود ظرفیت ها برای مهار گرانی تجمیع نشود.

سروری با بیان اینکه اتکا بیش از حد کشور به درآمد نفت باعث افزایش قیمت ها خواهد شد، تصریح کرد: اقدامات جدی در خصوص کاهش اتکای اقتصاد کشور به درآمد حاصل از فروش نفت باید اولین قدم و حرکت ما در تنظیم و تصویب بودجه 86 باشد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: تا زمانی که هر سال وابستگی کشور به نفت افزایش می یابد نمی توانیم به عدم افزایش قیمت ها امیدوار باشیم، زیرا حجم نقدینگی که حاصل از سرمایه گذاری و تولید نیست و صرفا از فروش سرمایه کشور حاصل می شود ، به تنهایی می تواند اثر تورمی در کشور داشته باشد.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس گفت: اولین اقدام دولت و مجلس این است که گامهای اصولی در تدوین بودجه 86 بردارند و با حرکت هماهنگ تلاش کنند در جهت کاهش قیمت ها حرکت کنند. اقدام هماهنگ مجلس و دولت می تواند راهگشای این موضوع باشد.

سروری همچنین تسریع در اجرای اصل 44 مبنی بر کاهش تصدی گری دولت و حضور بخش خصوصی و مردم دراقتصاد، توسط دولت را از جمله اقدامات در کاهش قیمت ها و ایجاد اشتغال خواند و افزود: با اجرای اصل 44 قانون اساسی لختگی که در دولت حاصل شده برطرف خواهد شد و مشکل شرکت های زیان دهی که همه زیان آن متوجه دولت است و باعث می شود دولت قسمت عظیمی از منابع خود را در پر کردن خلا های مالی شرکت های دولتی و نیمه دولتی هزینه کند، برطرف خواهد شد.

وی یادآور شد: ممکن است اقدامات اولیه ما تنش آفرین و تحریک کننده باشد، اما در درازمدت به ثبات اقتصادی در کشور می انجامد. دولت و مجلس باید این جسارت را داشته باشند که بسوی این مسیر حرکت کنند. به عنوان مثال یارانه سوخت اگر هدفمند نشود و مجلس و دولت در یک اقدام هماهنگ حرکت نکنند افزایش فضای تبعیض آمیز برای مردم در کشور را در پی خواهد داشت که مهمترین آن فضای رانتی و غیررقابتی در اقتصاد است که در افزایش قیمت ها و نابرابری فرصت های اقتصادی برای مردم موثر است، در نتیجه ما وضعیت ناپایدار در قیمت ها را خواهیم داشت.

سروری گفت: تنظیم و تصویب بودجه می تواند آغازی برای حرکت جسورانه دولت و مجلس برای حل مشکل اصولی قیمت ها و تورم باشد.

وی در ادامه نقش رسانه ها در این زمینه را تعیین کننده خواند و افزود: برخی رسانه ها به دنبال منافع و مصالح کشور هستند و برخی دیگر ناخواسته تحریک کننده اذهان هستند، اما اگر دولت و مجلس می خواهند به یک تصمیم انقلابی در زمینه کاهش قیمت ها برسند باید رفتار مناسب و قابل قبولی با رسانه داشته باشند و اطلاعات را به صورت شفاف به رسانه ها منتقل کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: برخی اوقات به علت عدم اطلاع رسانی شفاف مجلس و دولت، رسانه ها از فضای نامطمئن استفاده می کنند که در این مورد رسانه ها مقصر نیستند.  سروری تاکید کرد:عدم اطلاع رسانی تحریک کننده و اثرگذار است. 

وی با بیان اینکه مشکل امروز ما بیش از آنکه اقتصادی باشد فرهنگی است، خاطرنشان کرد: رسانه ها می توانند نقش مهمی در بسترهای تعیین کننده داشته باشند.

سروری در پایان تصریح کرد: مسئولان و همه کسانی که داعیه حل مشکلات مردم را دارند با پذیرش این مشکل در کشور رسانه ها را یاری و رسانه ها نیز مسئولان را در جهت کاهش قیمت ها  و مهار گرانی یاری دهند.

کد خبر 433985

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =