پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بافت تاریخی شهر نراق افتتاح شد

دلیجان- دفتر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بافت تاریخی شهر نراق همزمان با هفته فرهنگی شهرستان دلیجان در کاروانسرای حاج مهدی این شهر افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، سید محمد حسینی اظهار داشت: حفظ بافت تاریخی شهر نراق به عنوان سمبل شهرسازی ایرانی و اسلامی در استان مرکزی، حفظ ثروتی ملی، ارزشمند و مرجع گونه است، چراکه این بافت دارای اجزا و عناصری از قبیل آب انبارها، مساجد، حسینیه ها، حمام ها، محله ها، گذرها و منازل و مجموعه های تجاری است که تماما براساس اقلیم، اندیشه، فرهنگ و مذهب جاری در این شهر ساخته شده است.

وی افزود: مهمترین اولویت این پایگاه، برنامه ریزی و تهیه طرح در جهت حفظ و احیای بافت تاریخی با رویکرد تدوین ضابطه های شهرسازی است تا بتوان در وهله نخست برنامه ای بلند مدت برای حفظ این بافت داشت و در گام بعد در جهت احیای قسمت های گوناگون آن قدم برداشت، زیرا معتقدیم با این حفظ و احیا می توان این شهر را به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری ایران دانست.

حسینی در ادامه گفت: طبق برنامه ریزی های اولیه، مرمت و احیای کاروانسرای حاج مهدی، مرمت بقعه شاه سلیمان و جداره سازی بازار تاریخی نراق در سال جاری در دستور کار این دفتر است و امید می رود با شروعی استوار، شرایط اجرای برنامه های میان مدت و بلند مدت دیگر فراهم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی عنوان کرد: تدوین و بازنگری ساختارها، ساز و کارهای اجرایی، ضوابط عمومی، دستورالعمل‌های شهرسازی و تهیه الگوهای منطبق با بافت تاریخی این شهر، سازمان میراث فرهنگی را بر آن داشت تا با راه اندازی این دفتر موافق کند و روند حفظ و احیای این بافت را در مناسب ترین مسیر که پژوهش و برنامه ریزی است قرار دهد.

گفتنی است همزمان با این پایگاه، دفتر انجمن راهنمایان گردشگری شهر تاریخی نراق نیز در هفتمین روز هفته فرهنگی شهرستان دلیجان افتتاح شد.

کد خبر 4340435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =