تمایل جوانان به ازدواجهای سبک جدید افزایش یافته است

افزایش میل به تشکیل زندگی بر پایه آشناییهای پیش از ازدواج و عدم توانایی مالی لازم برای گذران زندگی مهمترین علل سست شدن بنیان خانواده در جامعه ایران است.

دکتر باقر ثنایی ذاکر درگفتگو با خبرنگار مهر افزود : در جامعه کنونی ما عوامل اقتصادی شاید یکی از اصلی ترین دغدغه هر خانواده ایرانی بوده به طوری که این عامل تقریبا بخش اعظم خانوادهها و زوجهای جوان را در گیر کرده و همین یکی از فاکتورهای اساسی است که به سستی بنیان خانوادهها دامن می زند.

وی با اشاره به میزان موفقیت ازدواجهای سنتی و به تبع آن حمایت خانواده های زوجین نسبت به استحکام و استمرار بنیان خانوادههای نوپا تصریح کرد : در جامعه سنتی ما ازدواجها به صورت ترتیب داده شده و از طریق خانوادهها صورت می گرفت اما امروز ازدواجها تا حدی از حالت قبلی خارج شده و پسران و دختران جوان از طریق شیوه های جدید آشناییهای قبل از ازدواج علاقمند به زندگی با یکدیگر می شوند.

این متخصص مشاوره های خانوادگی ادامه داد : با چنین رویکردی نقش خانوادهها در انتخاب همسر آینده فرزندانشان کاهش یافته و به تبع آن حمایت آنها از استحکام و استمرار خانواده های جدید و تازه شکل گرفته فرزندانشان کمتر شده است.

ثنایی ذاکر یادآور شد : وقتی ازدواجها به شکل سنتی شکل می گیرد ، والدین در انتخاب همسر فرزندانشان نقش اصلی داشته و در دفاع ، حفظ و تداوم آن نقش اساسی دارند ، به همین لحاظ والدین زوجین برای اینکه خدشه ای به انتخاب همسر برای فرزندانشان وارد نشود از پاشیدن نظام خانواده فرزندانشان جلوگیری می کنند.

به اعتقاد وی ، مسائل اقتصادی و وابستگی مالی زوجین به خانواده هایشان نیز در سیستم یک خانواده تازه شکل گرفته عامل موثری در کاهش استواری پایه یک خانواده است چرا که هر سیستمی در صورتی می تواند به روند کاری خود استمرار بخشد که از توان و بنیه مالی کافی برخوردار باشد.

رئیس کمیسیون مشاوره خانواده سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود : به دنبال مسائل و مشکلات مالی به ویژه در میان زوجهای جوان موجب افزایش استرس در هر یک از طرفین شده و خود عامل درگیریهای کلامی میان این زوجها می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به عوامل سستی بنیان خانوادهها در غرب اظهار داشت : در جوامع غربی اوضاع فرق می کند اگرچه در این جوامع تامین اجتماعی در بسیاری کشورها در حد مطلوب است اما مسئله اصلی وجود انحطاطات فکری به معنی افزایش بی حد و حصر آزادیهای جنسی و به نوعی هوس بازی در افراد این جوامع است که منجر به کاهش ابهت ازدواج و انتخاب همسر برای شروع یک زندگی می شود.

ثنایی ذاکر ادامه داد : اگرچه ازدواج در جامعه ما نیز از این جوامع در حال تاثیر پذیری بوده و تاکید زیادی به آشناییهای پیش از ازدواج می شود اما اتفاقا در این جوامع اگرچه آزادیهای قبل از ازدواج در میان جوانان بسیار زیاد است اما این جوامع به لحاظ طلاق وضع بدتری نسبت به جامعه ما دارند.

وی با اعتقاد بر اینکه جوانان امروزی باید از ازدواجهای چشم بسته نیز دوری کنند ، خاطر نشان کرد : هر چیز وقت ، زمان و اسبابی می خواهد بنابراین اگر دو جوان دانشجو بدون اینکه زمینه ای برای زندگی مشترک داشته و به رشد بلوغ فکری نرسیده باشند ، با یکدیگر آشنا شوند ، چه بسا عاشق یکدیگر شده و تمایل به ازدواج با یکدیگر داشته باشند که وجود انتظار شکست برای چنین خانواده ای دور از ذهن نمی تواند باشد.

این متخصص مشاوره های خانوادگی همچنین اظهار داشت : اگر پسران و دختران جوان به مرحله ای رسیده باشند که در آستانه شروع یک زندگی مشترک قرار گرفته باشند در این زمان می توانند با افرادی در محیط کار و تحصیل خود آشنا شده و برای ازدواج با یکدیگر فکر کنند.

وی ابراز عقیده کرد : جوانان برای ازدواج از نظر مشورتی خانواده ها مطلع باشند، چرا که اگر والدین اعتقاد به زود بودن ازدواج فرزند خود داشته باشند به دلیل شناختی که در طول پرورش فرزند خود کسب کرده اند نسبت به زمان و نوع انتخاب همسر برای فرزندان خود نظراتی دارند که این نظرات جایگاه ارزشمندی دارد.

رئیس کمیسیون مشاوره خانواده سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تصریح کرد : این نظرات مشورتی برای ثبات ازدواج برای انتخاب همسر آینده جوانان و دوام ازدواج آنان بسیار موثر است چون اگر خانوادهها در انتخاب همسر فرزندانشان نقش داشته و فرد انتخابی مورد تاییدشان باشد حمایت خوبی از فرزندشان و زندگی مستقل او خواهند داشت.

کد خبر 434054

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =