آسیبهای عرصه مداحی؛ آتش زیر خاکستر

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: مداحی در کشور ما یک هنر مذهبی است که نباید نسبت به آن بی توجه بود، فعالیت مداحان به خودی خود ارزشمند است، چرا که به واسطه آن دلها به اشکال مختلف متوجه اهل بیت می شوند، اما این عرصه تأثیرگذار دچار آسیبهایی شده که طی چند سال اخیر همزمان با ماه محرم این مشکلات طرح و پیش از آنکه نتیجه ای شایسته حاصل شود، به فراموشی سپرده می شوند، با در پیش بودن ماه محرم و با توجه به اینکه اقدامات اساسی در این زمینه صورت نگرفته، انتظار می رود مشکلات سالهای گذشته بروز و ظهور یابند .

به گزارش خبرنگار مهر، آسیب شناسی مداحی به منظور جلوگیری از ورود هر گونه آسیب از جمله خرافات و تحریف به این عرصه ضروری است . بی تردید بحث در مورد آسیب شناسی مداحی به معنای نفی و انزوای این هنر نیست، بسیاری از مسئولان و کارشناسان اعتقاد دارند هنر مداحی باید چارچوب مشخص یافته و سامان یابد تا در چنین قالبی اهداف پیش بینی شده برای این هنر ارزشمند تحقق یابند .

مداحی در تاریخ اسلام پیشینه ای طولانی دارد، چرا که اهل بیت(ع) اصرار داشتند نام ، آرمان و مکتب آنها ماندگار شود و یکی از راههای رسیدن به این هدف نیز فعالیت صحیح مداحان بوده است، به همین دلیل مرثیه سرایان را به فعالیت در این عرصه تشویق می کردند.

با در نظر گرفتن تأثیرگذاری و ارزشی که مداحی در عرصه اجتماع دارد، نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود و آسیبهایی که این حیطه را تهدید می کند را نادیده گرفت .

شک نیست ارتقاء شعور دینی به موازات ایجاد شور دینی می بایست مورد توجه مداحان باشد . افت فرهنگی، مذهبی و دینی از جمله فعالیتهای نامطلوب مداحان است، در چنین شرایطی سیمایی که گاه از اهل بیت (ع) ترسیم می شود، سیمایی غیر واقعی است که آسیبهای جدی را در پی خواهد داشت.

بهره گیری از خطیبان برجسته وعالم راهکاری برای تقویت و رشد شعور دینی در کنار شور دینی است، در مجالس مختلف می بایست علاوه بر مداح، خطیب نیز حاضر بوده و مستمعین به استفاده و توجه ویژه به گفته های خطیب و بهره گیری از صحبتهای وی در راستای تبیین و تشریح معارف دینی، تشویق شوند .

تنها با این روش است که معرفت دینی اقشار مختلف جامعه ارتقاء یافته، چهره واقعی اسلام و معارف حقه آن تبیین و تشریح خواهد شد.

برخی مداحان اعلام می کنند که مطالب خطیبان را خود برای مردم بیان خواهند کرد که در پاسخ به این گروه باید گفت، برای فعالیت در این عرصه می بایست از سابقه علمی لازم برخوردار بوده و حداقل اینکه مطالب خود را با استناد به کتابهای تأیید شده و مورد قبول بیان کنند، اما حقیقت این است که چون این مداحان از تخصص لازم در زمینه بیان معارف دینی برخوردار نیستند با روش تقلید و استناد به منابع مستند، مطالب مورد نظر را بیان می کنند.

مداحان نقشی اساسی در معرفی و برانگیختن صحیح و عاقلانه عواطف و احساسات مثبت دینی دارند، البته طی چند سال اخیر این عرصه با ضعفهایی مواجه بوده که این ضعفها از نداشتن خوراک فکری مناسب ناشی می شوند و باید توجه داشت آسیب زدایی از این عرصه به هوشیاری فرهنگی نیاز دارد. 

بی تردید فعالیت در زمینه مداحی را نمی توان محدود و یا متوقف کرد، اما می توان با هدایت صحیح و مناسب، بستر فعالیت مطلوب و سازنده را فراهم کرد.

همه مردم در این زمینه می توانند منشاء اثر باشند، چنانچه وجدان و شعور عمومی در این زمینه هوشیارانه عمل کند، به صورتی خودجوش و البته عمیق، می توان آسیبهای ایجاد شده در این عرصه را از بین برده و مانع بروز و ظهور دیگر آسیبها نیز شد .

کد خبر 434060

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =