با این شرایط نمی توان معجزه کرد / تنها 40 ورزشکار حرفه ای در کشور داریم

ژیمناستیک کشورمان طی سالهای قبل بحرانهای زیادی را طی کرده است و هم اکنون به دنبال راهکارهایی است تا بتواند ضمن ارتقاء سطح آموزش این رشته در کشور با بهبود شرایط مسابقات داخلی و لیگ ها و آموزش این رشته باعث افزایش درصد ورزشکاران حرفه ای این رشته شود.

احمد محتشمی رئیس فدراسیون ژیمناستیک در گفتگو با خبرنگار مهر، با برشمردن اینکه یکی از مسائلی که می تواند به رشد ژیمناستیک درکشورکمک کند برگزاری مسابقات مداوم و مستمر و برنامه ریزی لیگ های کشوری است، گفت: قبل از این در لیگ ها برنامه ریزی مناسب و اصولی انجام نشده بود. هرچند ما نیز به دلیل مشکلات انتخابات فدراسیون، ساماندهی وضعیت مالی فدراسیون، تشکیل تیم ملی  و حضور در مسابقات دوحه قطر نتوانستیم به موقع مسابقات را برگزار کنیم اما با این حال برای ارزیابی شرایط و دور نماندن ورزشکاران دراین فاصله باقیمانده تا پایان سال از صحنه رقابتهای داخلی ، لیگهای دسته برتر، دسته یک و زیر گروه را به صورت متمرکز در تهران برنامه ریزی کرده ایم که تاکنون دو دوره آن برگزارشده و تیمهایی چون پتروشیمی اهواز، اردبیل و قم و مازندران عناوین نخست را دارند.

وی ادامه داد: برخی از این باشگاهها درهنگام مسابقات به ورزشکاران شاخص ژیمناستیک پیشنهاد می دادند تا با این مبلغ با نام ما مسابقه بدهید ورزشکار ژیمناست نیز قبول می کرد و بعد از اتمام مسابقات باشگاهها یا تیمها به سختی حق ورزشکار را می دادند یا اصلا حق قانونی وی پرداخت نمی شد. درکنار آن یکی از مسائلی که  مشاهده شده بود، بیمه نشدن ورزشکاران به طورکامل بود. البته باید این رابگویم که این مشکلات در همه تیمها نبوده است ولی به هر حال جزء مشکلات شاخص لیگ باشگاهی بود که با برنامه ریزی انجام شده و اجرای قوانین جدید در آینده کاهش می یابد.

محتشمی تصریح کرد:  از دو ماه پیش که لیگ کشور شروع شده است اقدام به سرکشی و بررسی شرایط تیم ها کرده ایم در این موقعیت تنها اطلاعات  کسب کرده و مشکلات را ارزیابی کردیم. در این فرصت باقیمانده تا پایان سال نمی توانیم تصمیمات اتخاذ شده را اجرا کنیم و تنها با توجیه تیمها و استانها  و مشخص کردن حقوق قانونی ورزشکار، مربی و باشگاه و بحث بیمه ورزشکاران ، پیش زمینه را برای برگزاری لیگهای بهترو سالم تر در آینده فراهم می کنیم.

محتشمی خاطرنشان کرد: در ژیمناستیک سه گروه را مشخص کرده ایم.  یک سری مبتدی ، یک سری درسطح بندی و یک سری هم حرفه ای هستند. ما در مجموع  در بخشهای اول و دوم  حدود 35 هزار ورزشکار درکشورداریم  که با ژیمناستیک آشنایی دارند و یا  این ورزش را به صورت مبتدی ادامه می دهند. از این بین  تنها 40 ورزشکار حرفه ای در کشور داریم و حدود 10 ورزشکار تیم ملی.  این رقم نشان دهنده این است که  در بحث آماری در کشور کمتر از یک درصد ورزشکار حرفه ای در ژِیمناستیک داریم . این  ارقام به هیچ وجه مطلوب نیست و نمی توان با امکانات موجود و در فاصله زمانی کوتاه معجزه کرد.

وی با تاکید بر اینکه ما تا قهرمانانی که امتیاز 83 را به طور نرمال بیاورند فاصله زیادی داریم. گفت: یکی از کارهایی که می تواند به این مشکلات کمک کند بحث آموزش یکپارچه و ارتقای مربیان و برگزاری رقابتهای سطح بندی ژیمناستیک است. این طرح کمک می کند تا شاگردان  و مربیان در یک سطح در کل کشور آموزش ببینند و رشد کنند. این فدراسیون برای تشویق مربیان و ورزشکاران جوایزی را در نظر گرفته که اگر در سطح بندی ها ورزشکار رشد کند به مربی و ورزشکار دستمزد بدهد. این به نوعی پشتوانه سازی و تشویق برای ورزشکار و مربی است.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک در پایان با تاکید بر اینکه بهترین زمان برای  اوج موفقیت یک ژیمناست در بین سنین 14 تا 18 سالگی است گفت: این درحالی است که در ایران این میزان سن افزایش یافته است. مهمترین سازمانی که می تواند به حل این مشکل و رشد ژیمناستیک به طور همزمان کمک کند،  آموزش و پرورش است.  درحال حاضرهیچ مشکلی با این وزارتخانه  نداریم. همکاری آنها بعد از برقراری توافقات امضا شده، بهتر شده و تقریبا با ما هماهنگ شده اند. سالنهای آموزش و پرورش در مدارس یا مناطق به همراه مربیان هماهنگ شده اند تا آموزش یکپارچه ای را آغازکنند.

کد خبر 434079

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =