ناتو و دولت افغانستان برای کاهش تلفات غیر نظامیان اقدام جدی کنند

دیدبان حقوق بشر از کشورهای عضو ناتو و دولت افغانستان خواست تا برای کاهش غیر نظامیان در این کشور دست به اقدم جدی بزنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، دیدبان حقوق بشر از ناتو و دولت افغانستان خواست تا برای جلوگیری و کاهش تلفات غیر نظامیان در این کشور دست به اقدامات جدی بزند.

این نهاد همچنین از کشورهای عضو ناتو تقاضا کرد تا در جلسات دهم و یازدهم خود در بروکسل، برای کاهش تلفات غیر نظامیان اقدام کنند.

این درحالی است که تلفات غیر نظامیان در افغانستان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. بیشترین مسئول تلفات غیر نظامیان گروه‌های تروریستی معرفی شده اند.

اما نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی نیز مسئول بخشی از تلفات غیر نظامیان بوده‌اند. با این حال، دیدبان حقوق بشر گفت که باید تحقیقات بی‌طرفانه ای در مورد اینکه چه تعداد غیر نظامی در حملات هوایی نیروهای خارجی کشته شده‌اند، انجام شود.

مسئولان در این نهاد از کشورهای عضو ناتو خواستند تا به دولت افغانستان فشار وارد کنند تا نیروهای خود را در برابر هر نوع تخطی از قوانین جنگ پاسخگو بداند.

به گفته آنها مسئولان افغانستان حتی ظرفیت تحقیق در مورد تلفات غیر نظامیان را ندارد و به همین خاطر، نگرانی در مورد تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی نیروهای هوایی افغانستان بیشتر شده است.

«پاتریشیا گوسمن»  یکی پژوهشگران دیدبان حقوق بشر گفت که ناتو باید موضوع نقض قوانین جنگ را بررسی کند، اما بر عکس تاکنون چنین اقدامی نکرده و نیز به قربانیان جنگ در افغانستان غرامت پراخت نشده است.

وی عدم صحبت با شاهدان عینی و بررسی نکردن اسناد قربانیان را خلا بزرگ در تحقیقات ناتو عنوان کرد. این درحالی است که بر اساس آخرین گزارش پنتاگون، تلفات غیر نظامیان در افغانستان ۷۳ درصد افزایش یافته است.

کد خبر 4342670

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =