کردستان دارای ظرفیت های بالای فرهنگی و هنری است

سنندج - مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان گفت: استان کردستان در تمامی حوزه های فرهنگی و هنری ظرفیت های بسیار زیادی دارد.

 به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تکریم و معارفه مدیران کل کتابخانه های عمومی کردستان امروز یکشنبه با حضور معاون نهاد کتابخانه های عمومی کشور و معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان در سنندج برگزار شد، اسماعیل احمدی، مدیرسابق  کتابخانه های عمومی استان کردستان در این مراسم با اشاره به اینکه امروز همه ما درگیر چالش مهم اقتصادی در جامعه هستیم، گفت:  دو مقوله اقتصاد و فرهنگ  جز مقولات تمام دولت ها است و در همه دوران ها نسبت به این دو پدیده واکنش داشته و برنامه ریزی کردند.

وی با بیان اینکه رویکرد ما در کشور با تجربه جهانی همخوانی ندارد، عنوان کرد: تجربه تمامی دولت ها با هر ماهیت سیاسی این است که اقتصاد را رها کرده و به عنوان امری که حوزه ممنوعه دولت است به آن می پردازند اما نسبت به فرهنگ حساسیت دارند.

وی ادامه داد: در جامعه ما برعکس است همه ما از بالا به پایین نسبت به اقتصاد دلبستگی داریم ‌ و فرهنگ را رها کرده ایم.

احمدی با اشاره به اینکه کردستان از لحاظ شاخص های فرهنگی بسیار غنی است، اظهارداشت: تعریف من از کردستان سرزمین حکمت و ثروت است اما متاسفانه در برخی شاخص ها در حوزه فرهنگی ضعف ها و مشکلاتی دارد.

وی ادامه داد:  کتابخانه مرکزی سنندج طبق استاندارد درجه‌چهار است و سه هزار نفر عضو دارد و بیش از این ظرفیت پذیرش ندارد.

وی با اشاره به اینکه کردستان در زمینه زیربنا و فضای کتابخانه ای مشکل دارد، گفت: کتابخانه های ما در سنندج با نهایت سرویس خدمات رسانی می کنند اما پراکندگی زیربنایی ما با مشکل مواجه است و همین وضعیت در برخی دیگر از شهرستان های ما وجود دارد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان هم در این  مراسم گفت: وقتی تمدن اسلامی  در هر مقطع زمانی  مورد بررسی قرار  دهیم متوجه می شویم   که در هر دوره ای که هنجارهای جامعه علم و کتابخوانی بوده درخشش تمدنی در ان خیرکننده بوده است.

محمد عبدالملکی ادامه داد: اگر کتابخوان ها نویسندگان و هرکسی که به نوعی با کتاب در ارتباط است در جامعه مورد احترام قرار گیرند تمدن نوین ایرانی اسلامی هم به قله خود خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه برنامه های مختلفی دارد، گفت:   برنامه حمایت از مولفان بومی استان با قدرت بیشتری استمرار می یابد و از مطبوعات و نشریات استان هم حمایت خواهم کرد.

وی از دیگر برنامه های خود را توسعه فضاهای کتابخانه ای به ویژه در مناطق حاشیه ای و محروم استان ذکر کرد.

کد خبر 4347437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =