ابهام در بازرسی آژانس از دانشگاهها/ مسئولانی که خبر ندارند!

در حالی که بازدید آژانس بین المللی سازمان اتمی از دانشگاه علم و صنعت هنوز رسما اعلام نشده، امروز خبر بازدید از دانشگاه شریف مطرح شد و «بی اطلاعی» از موضوع تنها جواب مسئولان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، ۱۶ تیرماه خبر بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه علم و صنعت منتشر شد که مسئولان این دانشگاه درخصوص این موضوع صحبتی نکردند اما این اخبار با واکنش های متعددی روبرو شد.

پس از انتشار این خبر بسیج دانشجویی ۸ دانشگاه بزرگ تهران در نامه ای خطاب به وزیر علوم بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه علم و صنعت، بدون اطلاع دانشگاهیان انتقاد کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است : «چنانکه مستحضرید در روزهای اخیر، فصل جدیدی در دیپلماسی ذلت گشوده شد. متاسفانه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و به عبارت دقیق‌تر جواسیس سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه طی اقدامی متعرّضانه قسمت‌هایی از دانشگاه علم و صنعت ایران، از جمله دانشکده مهندسی برق را تحت بازرسی و نمونه‌برداری قرار دادند! این اقدام بدون اطلاع دانشگاهیان و همچنین با مشایعت برخی اساتید فتنه‌گر دانشگاه تحقق یافته است. تفتیش یک مرکز دانشگاهی توسط ماموران ذکر شده نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان و حتی کشورهای پذیرنده پروتکل الحاقی نیز اقدامی شگفت به حساب می‌آید.

بازرسان آژانس تنها به بهانه مقاله پژوهشی یکی از دانشجویان این دانشکده به سمت دانشگاه سرازیر شده و به جای بازرسی از آزمایشگاه و دفتر استاد مربوطه، تعدادی از آزمایشگاه‌ها و دفاتر اساتید را مورد تفتیش قرار داده‌اند. طبق اذعان اساتید دانشکده برق، بسیاری از این استادان هنگام بازدید در دفتر خود حضور نداشته و این اقدام بدون اجازه آنان صورت گرفته است؛ حال آن که تعدادی از قطعات فوق پیشرفته و راهبردی ساخته شده توسط اساتید در همین اتاق‌ها قرار داشته؛ اما علی‌الظاهر دیپلماسی سراسر حقارت دولت نقطه‌ای را به دور از نظر جواسیس بین‌المللی مستکبران باقی نگذاشته است.»

درحالی که هنوز مسئولان دانشگاه علم و صنعت و آموزش عالی کشور در این زمینه اظهارنظری نداشته اند و پرونده این موضوع همچنان باز است. امروز نیز یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف از بازدید بازرسان آژانس از این دانشگاه خبر داده است.

بی اطلاعی رئیس دانشگاه از بازدید بازرسان آژانس

باوجود آنکه خبر بازدید بازرسان آژانس انرژی اتمی از دانشگاه صنعتی شریف درحال دست به دست شدن است اما مسئولان این دانشگاه موضع بی اطلاعی از موضوع را در پیش گرفته اند. محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم و اکنون در جلسه هستم.

سعید سهراب پور رئیس اسبق دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیات علمی این دانشگاه نیز به خبرنگار مهر گفت: درخصوص بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از این دانشگاه اطلاعی ندارم اما شنیده ام که این افراد از دانشگاه علم و صنعت بازدید داشتند و قرار است به دانشگاه شهید بهشتی نیز بروند.

بازرسی بازرسان آژانس از دانشگاه شریف بعید نیست

رضا روستا آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: همانگونه که از دانشگاه علم و صنعت بازدید صورت گرفته شاید از این دانشگاه نیز  بازدید کرده اند و متاسفانه دولت نیز در این زمینه همراهی دارد.

وی عنوان کرد: براساس گمانه ها موضوع بازدید بازرسان آژانس بین الملی انرژی اتمی مسئله عجیبی نیست و بعید نیست که از دانشگاه شریف نیز بازدید کرده باشند یا بکنند.

تایید موضوع برخی پایان نامه ها در کمیته برجام

حجت الاسلام مصطفی رستمی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه صنعتی شریف نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موضوع بازدید بازرسان آژانس انرژی اتمی از دانشگاه علم و صنعت را از رسانه ها شنیده ام اما در گذشته این اخبار را از دیگر دانشگاه ها شنیده بودیم که برخی پایان نامه ها برای تایید موضوع باید به کمیته برجام ارسال می شد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: همچنین شنیده بودیم که برخی فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه ها نیز باید به اطلاع این کمیته برسد.

رستمی گفت: اما هنوز گزارشی درخصوص اینکه سیاست دانشگاه ها در این زمینه چه خواهد بود و دانشگاه ها ملزم به اجرای چه برنامه ای هستند اعلام نشده است.

وی عنوان کرد: همچنین تاکنون موضوعی مبنی بر اعمال محدودیت ها و نظارت ها در دانشگاه ها نیز در این زمینه به صورت رسمی اعلام نشده است.

بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهیدبهشتی صحت ندارد

براساس برخی اخبار برنامه بعدی سازمان بین المللی انرژی اتمی بازدید از دانشگاه شهیدبهشتی عنوان شده اما حسن صدوق رئیس این دانشگاه در واکنش به انتشار این خبر به مهر گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و یا لااقل من به عنوان مسئول دانشگاه در جریان این موضوع نیستم.

دستیابی به اطلاعات دانشمندان کشور در بازرسی های آژانس

محمدرضا مرندی ، عضو هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی و معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید نیز در این خصوص گفت: درحوزه هسته ای قرار بود درچارچوب ام پی تی عمل کنیم و تعهداتی که خارج از آن بود را نپذیریم و در شرایطی که برجام نافرجام شده چه دلیلی دارد که ما تعهدات مضاعف را بپذیریم درحالی که در آژانس هسته ای نیز چنین تعهداتی پیش بینی نشده است.

وی افزود: چه دلیلی دارد زمانی که موضوعی در قانون برجام پیش بینی نشده آن را انجام دهیم.

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور اظهار داشت: موضوعی مانند بازرسی از دانشگاه های کشور برای ما ضرر دارد چراکه از این طریق به اطلاعات ما دست می یابند.

مرندی تاکیدکرد: بازرسی آژانس از دانشگاه ها نوعی ضعف از جانب ما تلقی می شود و با مواضع اخیر رئیس جمهور نیز در تعارض است.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا بازرسی آژانس بین المللی اتمی از دانشگاه ها به نوعی ضعف وزارت علوم به شمار می رود؟ گفت: تصمیم گیری درخصوص این موضوع بالاتر از وزارت علوم بوده و مربوط به دولت است و تا دولت در این زمینه هماهنگ نباشد، به وزارت علوم چنین اجازه ای نمی دهد که این اتفاق رخ دهد.

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور عنوان کرد: اگر چنین موضوعی وجود داشته باشد به نوعی عدم صداقت در صحبت های شخص رئیس جمهور است چراکه از یک سو مواضع محکمی را مطرح می کند و در عمل رفتار دیگری صورت می گیرد.

مرندی خاطرنشان کرد: بازرسی از دانشگاه های کشور با فرمایشات مقام معظم رهبری و مصالح ملی نیز مغایرت دارد چراکه این پرسش و پاسخ ها موجب شناسایی شخصیت های نخبه، تاثیرگذار و دانشمندان شده و آنها را در معرض خطر قرار می دهد.

به گزارش مهر، مقام معظم رهبری در دوم تیرماه سال ۹۴ در جمع مسئولان نظام تاکید داشتند که «با بازرسی‌های غیر متعارف هم بنده موافق نیستم؛ پرس‌وجوی از شخصیتها را هم به‌هیچ‌وجه قبول ندارم و موافق نیستم».

کد خبر 4348398

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =