ضرورت پاک‌سازی شاهواراز باطله‌های معدنی/چشمه‌های منطقه رصد می‌شود

شاهرود- معاون امور آب استان سمنان بابیان اینکه کل منطقه شاهوار شاهرود باید از باطله‌های معدنی پاک‌سازی شود، گفت: در صورت عدم رعایت اصول صحیح معدن‌کاوی، کیفیت آب منطقه دست‌خوش تغییر خواهد شد.

محمدرضا خاموشی در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینکه در خصوص معدن شاهوار جلسات متعددی برگزارشده است، ابراز داشت: در موضوع شاهوار با تغییر کیفیت آب، آلودگی به فلزات سنگین، بروز سیلاب و دفن شدن چشمه‌ها زیر باطله‌های معدنی مواجه هستیم.

وی افزود: کیفیت آبی که از زیر باطله‌های معدنی عبور می‌کند تغییر کرده و برای مصرف نامطلوب است و اگر برداشت‌ها به‌نحوی‌که امکان سطح آبگیری را سلب کند، باشد قطعاً موجب کاهش میزان اندازه چشمه‌ها می‌شود و این مسئله هم‌اکنون وجود دارد.

بروز خطر جانی و مالی سیلاب در انتظار مردم تاش 

معاون امور آب استان سمنان بابیان اینکه در حال حاضر کیفیت آب منطقه در حال تغییر است، ابراز داشت: در جلسه با نماینده شاهرود این مسئله عنوان شد که خود پیمانکار و مشاوری که در اختیار دارد اندازه‌گیری آب را ازنظر کمی و کیفی انجام دهد که هنوز گزارش مکتوب آن به دست ما نرسیده است.

خاموشی در ادامه تصریح کرد: یکی از خطراتی که در این معدن‌کاوی وجود دارد ریختن واریزه‌ها و باطله‌های معدنی داخل رودخانه است که جلوی جریان پایه رودخانه را می‌گیرد و اگر خدای‌نکرده در مدت کم بارش‌های زیادی رخ دهد احتمال وجود سیلاب در تاش وجود دارد.

وی افزود: درگذشته می‌شد از آب سیلاب برای تغذیه مصنوعی در پایین‌دست استفاده کرد اما در شرایط فعلی اگر این اتفاق رخ دهد به دلیل آنکه این واریزه‌های معدنی جلوی جریان آب را گرفته است احتمال خطر بروز سیلاب زیان‌بار وجود دارد که علاوه بر زمین‌های کشاورزی شاید منازل مسکونی را نیز تحت تأثیر قرار دهد و این امر زیان‌های مالی و جانی را در پی خواهد داشت.

مسئولان معدن شاهوار به اخطارها توجه ندارند

معاون امور آب استان سمنان بابیان اینکه در پاسخ به این پرسش که اگر فعالیت‌های معدنی در شاهوار اصولی نیست پس چرا اقدامی برای مهار آن صورت نمی‌گیرد، ابراز داشت: اخطارهای لازم از سوی امور آب در خصوص معدن‌کاوی به مسئولان مربوط داده‌شده است و پیگیری کردیم که نمونه‌برداری‌ها حتماً در حضور ما انجام و به آزمایشگاه مرجع فرستاده شود.

خاموشی در ادامه تصریح کرد: مسئول جلوگیری از آلودگی آب سازمان حفاظت محیط‌زیست است ولی به‌عنوان متولی تأمین آب می‌کوشیم تا خودمان نیز گام‌هایی در این راستا برداریم تا از حجم خسارات وارده به آب رودخانه جلوگیری شود.

وی افزود: با اخطارهای داده‌شده تخلیه نخاله‌ها در حال انجام است ولی این به‌تنهایی کافی نیست و باید کل مسیر از باطله‌های معدنی پاک‌سازی و از این محل برده شود و محل دپو این باطله‌ها نباید در همان محل معدن باشد ولی متأسفانه علیرغم اخطارهای داده‌شده هنوز این کار انجام می‌شود.

معاون امور آب استان سمنان بابیان اینکه آماربرداری از چشمه‌ها به‌صورت مرتب انجام می‌شود، اضافه کرد: در خصوص فعالیت‌های این معدن باید مدیریت خوبی در سطح شهرستان انجام شود لذا اگر می‌خواهیم از داشته‌های خود به نحو مطلوب استفاده کنیم باید محیط‌زیست وزندگی مردم را در اولویت قرار دهیم و آن‌وقت به سراغ داشته‌هایی برویم که برای آیندگان باقی بماند.

کد خبر 4352125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =